مشخصات انواع دستگاه تصفیه آب خانگی

تعداد زیاد برندهای موجود از انواع دستگاه تصفیه آب خانگی در بازار ایران و تفاوت در کیفیت قطعات و متریال ساخت و کشور ساخت و قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی، همه و همه افراد را در هنگام خرید دچار مشکل و سردرگم خواهد کرد. کشور ساخت دستگاه هایی که که خریداران برای انتخاب و خرید دستگاه تصفیه آب خانگی از آنها بهره میگیرند به طور معمول تایوانی اصل، چینی، ایرانی، آلمانی، کره ای، آمریکایی هستند. اما عمده دستگاه ها از قطعات ساخت تایوان و چین و ایران تولید و به فروش میرسند.

عملکرد متفاوت هر یک از سیستم های تصفیه آب خانگی که برای منزل و آپارتمان و حتی شهرک ها و ویلا برای آب چاه خانگی استفاده میشود باعث تفاوت قیمت تصفیه آب خانگی میشود و طبیعتا هر دستگاهی توانایی حذف کامل و جامع املاح مضری که موجب کاهش سلامت بدن شما و خانواده محترمتان میشود را ندارد.

یکی از نکات مهم در خرید دستگاه آب تصفیه کن خانگی، این است که انواع بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل در بازار ایران از هر نظر بهتر از مارک های متفرفه دیگر بوده و خب طبیعتا قیمت آب تصفیه کن اصل تایوان نیز از دستگاه های ایرانی، چینی و یا آمریکایی تحت لیسانس بالاتر است.

به این جهت که توانایی تشخیص بهترین دستگاه آب تصفیه کن خانگی را برای منزل و یا آپارتمان خود خریداری کنید، بهتر است تا مشخصات دستگاه تصفیه آب و تفاوت های کیفیتی و قیمت هر یک را از نظر سیستم و روش تصفیه آب آلوده لوله کشی شهری بدانید و در رابطه با بهترین برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی اطلاعات جامعی داشته باشید.

این مطلب به همین جهت به بررسی دستگاه تصفیه آب و تفاوت انواع سیستم های تصفیه کننده میپردازد و بهترین برند دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی را به شما معرفی خواهیم کرد تا نکات لازم برای خرید دستگاه آب شیرین کن خانگی را به خوبی دریابید.

انواع دستگاه تصفیه آب

قبل از هر چیز و قبل از آن که انواع دستگاه تصفیه کننده آب خانگی را بشناسید بهتر است که ابتدا بدانیم هدف از تصفیه آب چیست؟ اصلا دستگاه تصفیه آب چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی چگونه است؟

دستگاه های تصفیه آب طی یک فرآیند و توسط یک سیستم که تشکیل شده از چند مرحله فیلتراسیون با تکنولوژی های متفاوت، ناخالصی های محلول در آب لوله کشی شهری، مواد جامد همچون شن و ماسه و گل و لای و رسوبات ته نشین شده در آب، مواد شیمیایی همچون نیترات و نیتریت و آرسنیک و آلومینیوم و در کل، تمام املاح مضر آب آلوده لوله کشی را تصفیه مینماید تا با افزایش کیفیت آب آشامیدنی، سطح سلامت بدن انسان را افزایش دهد.

افزایش کیفیت آب آشامیدنی طبق تحقیقات و نظرات کارشناسان و دانشمندان به نام دنیا، تا 94 درصد میتواند از انواع بیماری های ساده و پیچیده جلوگیری و پیشگیری نماید. از ساده ترین بیماری هایی که میتوان توسط دستگاه تصفیه آب خانگی جلوگیری شود میتوان به سنگ کلیه یا Kidney Stone اشاره نمود.

دستگاه آب تصفیه کن خانگی انواع مواد جانبی کلر همچون کلرامین، فلوراید به طور کامل، فلزات سنگین و نمک های آلی مضر برای بدن و همچنین انواع باکتری های غیر ضروری را از بین میبرد تا از هر گونه خطر احتمالی که میتواند توسط آب آشامیدنی مصرفی روزانه برای سلامت بدن انسان ایجاد شود را جلوگیری خواهد نمود.

دستگاه های آب تصفیه کن خانگی تایوانی، روش ها و سیستم های پیچیده و ساده مختلف و متفاوتی برای از بین بردن مواد سرطانزا و بیماری زا دارند و با توجه به این که سیستم های متفاوت به طبع روش های جدید و قدیمی برای حذف املاح مضر دارند، از فیلتر تصفیه آب با وظایف و ویژگی ها و مزیت های متفاوتی نیز بهره گیری میکنند که هر تکنولوژی را به طور خاص برای مصارف و نیازهای روزمره مختص میکند. در ادامه انواع این دستگاه ها به همراه روشهای آن و انواع فیلتر تصفیه آب را بررسی میکنیم تا با توجه به نیاز مصرفی روزانه خود، بهترین برند دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران را انتخاب و خرید نمایید.

انواع دستگاه تصفیه آب

تصفیه آب اسمز معکوس

تکنولوژی اسمز معکوس RO Reverse Osmosis System بروزترین و در واقع بهترین روش تصفیه آب آشامیدنی در دنیا محسوب میشود و یک سیستم حرفه ای برای حذف املاح مضر است. این روش از یک پمپ تصفیه آب خانگی قدرتمند و فیلتر ممبران اسمز معکوس که اغلب در مدل های درجه یک و با کیفیت بازار به صورت 13 لایه ریزبافت عرضه میشوندف آب لوله کشی شهری را با فشار نسبتا بالا از غشای ممبران که همان سیزده لایه معروف هستند عبور داده و تمام املاح مضر و ریزترین آنها که نیترات و نیتریت است از مولکول آب شهری جدا شده و به پساب فاضلاب هدایت میشود.

این فرآیند سختی یا تی دی اس TDS آب شهری را بسیار کاهش داده و طعم و بو و رنگ نامطبوع آن را نیز حذف میکند که موجب شیرین شدن طعم آب میشود به همین جهت به این دستگاه ها، دستگاه آب شیرین کن خانگی نیز گفته میشود.

دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس به این جهت که دارای یک پمپ قدرتمند است به برق نیاز دارد و علاوه بر آن برای حفظ و ذخیره آب تصفیه شده دارای یک مخزن 12 یا 16 لیتری تحت فشار که فود گرید و آنتی باکتریال نیز هست میباشد. از مزایای دستگاه تصفیه آب خانگی میتوان به این موضوع بسیار حائز اهمیت اشاره کرد که در زمان قطعی برق، همچنان آب تصفیه شده ای را که در مخزن ذخیره تصفیه آب خانگی موجود است در اختیار دارید. پس دیگر نگران قطعی برق یا آب برای نداشتن آب آشامیدنی پاکیزه و سالم نخواهید بود.

دستگاه آب شیرین کن خانگی اسمز معکوس در مدل های مختلفی در مراکز و بورس فروش آب تصفیه کن عرضه میگردد که از انواع آن میتوان به دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای معدنی ساز، دستگاه تصفیه آب 7 مرحله ای یونیزه قلیایی کننده آب آشامیدنی، دستگاه تصفیه آب 8 مرحله ای فرابنفش لامپ یو وی دار و دستگاه تصفیه آب 8 مرحله ای آنتی باکتریال اکسیژن ساز اشاره نمود.

انواع فیلتر تصفیه آب اسمز معکوس عبارت اند از فیلتر پلی پروپیلن یا PP که به حذف املاح درشت و بزرگتر از 5 میکرون همچون شن و ماسه و گل و لای و زنگ لوله و رسوبات میپردازد، فیلتر کربن فعال گرانول یا کربن اکتیو GAC UDF که به حذف کلر از آب آشامیدنی میپردازد، فیلتر کربن بلاک یا کربن فشرده CTO که به تصفیه مواد جانبی کلر همچون کلرامین و محافظت از ممبران اسمز معکوس میپردازد. زمان تعویض فیلتر تصفیه آب در مراحل اول تا سوم هر چهار نهایتا شش ماه است.

فیلتر ممبران اسمز معکوس که املاح مضر تا ابعاد 0,0001 میکرون یا ریزترین مواد محلول در آب را تصفیه و وارد فاضلاب میکند، فیلتر پست کربن یا فیلتر آب شیرین کن که طعم، بو و رنگ نامطبوع آب آشامیدنی را بهبود میدهد، فیلتر مینرال معدنی ساز که پس از تصفیه و کاهش سختی آب، از کاهش بیش از حد تی دی اس آب آشامیدنی جلوگیری میکند و املاح مفیدی همچون کلسیم، منیزیم، سدیم و بی کربنات را در آب تصفیه شده حفظ مینماید. تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب تا زمانی که سختی آب زیر 100 باشد و کتری آب جوش رسوب نزند نیاز نیست که اغلب عمر مفید ممبران از 2 سال و نیم تا 5 سال است.

تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی در مراحل پنجم و ششم هر یکسال الی یکسال و نیم انجام میگیرد.

دیگر مدل های هفت مرحله ای و هشت مرحله ای از دستگاه های اسمز معکوس دارای یک یا دو مرحله فیلتراسیون بیشتر هستند که در ادامه به آن میپردازیم و وظایف و عملکرد هر کدام را بررسی میکنیم.

تصفیه آب الترافیلتراسیون

دستگاه تصفیه آب خانگی یو اف UF اولترا فیلتراسیون، از انواع مدلهایی هستند که دارای 3 مرحله الی 8 مرحله فیلتر تصفیه آب تایوانی چینی ایرانی هستند. انواع فیلترهای کربنی آب تصفیه کن به صورت پشت سر هم و سری شده بر روی یک شاسی فلزی یا فایبر گلس میتواند یک دستگاه الترافیلتراسیون را تشکیل دهد و انواع مدلهای این دستگاه ها لوازم پیچیده ای را تشکیل نمیدهند.

سیستم های تصفیه کننده الترافیلتراسیون، فاقد پمپ تصفیه آب هستند، به علاوه مخزن ذخیره تحت فشار نیز ندارند و فیلتر ممبران اسمز معکوس هم در اجزای تشکیل دهنده این دستگاه ها دیده نمیشود. ضمن این که بدون برق کار میکنند و تنها با فشار آب آپارتمان آب را کمی تمیز و پاکیزه یا تصفیه میکنند. تکنولوژی الترافیلتراسیون بر خلاف انواع دستگاه های اسمز معکوس آر او، امکان و توانایی کاهش تی دی اس سختی آب آشامیدنی را ندارند و نمیتوانند املاح بسیار ریزی همچون نیترات، نیتریت، آرسنیک و آلومینیوم را حذف نمایند.

این دستگاه ها برای تصفیه و پاکسازی آب هایی که به همراه رسوباتی که با چشم غیر مسلح دیده میشوند و حذف و جذب کلر از آب آلوده مناسب هستند اما نمیتوان به آب خروجی این دستگاه ها آب تصفیه شده گفت زیرا عملکرد ضعیفی دارند و از بیماری های ناشی از آب آلوده جلوگیری نخواهند کرد.

سیستم یو اف تصفیه آب از دسته دستگاه تصفیه آب ارزان قیمت و کم جا گیر محسوب میشود و روشی بسیار ساده معمولی را برای انجام کار برگزیده اند. تجهیزات خاصی همراه این دستگاه ها نبوده و هزینه تعویض فیلتر تصفیه آب و نگهداری و همچنین تعمیرات این دستگاه ها کار بسیار ساده ای میباشد.

در صورتی که چک و بررسی کردید و سختی آب لوله کشی مکانی که ساکن هستید پایین باشد دستگاه تصفیه آب خانگی بدون پمپ و مخزن الترافیلتراسیون، گزینه خوبی برای استفاده و آشامیدن است با این وجود باید حتما به این نکته توجه نمایید که آب تصفیه شده کامل و صد در صد خالص و عاری از هر گونه املاح مضر در اختیار شما قرار نخواهد داد و امکان حذف املاح مضر همانند یک آب تصفیه کن اسمز معکوس RO تمام نیاز شما از دستگاه تصفیه کننده آب مناسب منزل را برآورده نخواهد کرد. رنج قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی الترافیلتراسیون از 500 هزار تومان تا 2.000.000 تومان متغییر است.

تصفیه آب قلیایی

دستگاه تصفیه آب قلیایی یونیزه کننده آب آشامیدنی یک سیستم 7 مرحله ای یا 8 مرحله ای است که توسط تکنولوژی اسمز معکوس هدایت شده و برای تصفیه آب لوله کشی و تبدیل آن به آب آشامیدنی قلیایی استفاده میشود. در مرحله هفتم انواع آب تصفیه کن آلکالاین قلیایی یک فیلتر قلیایی کننده آب قرار میگیرد که وظیفه آن تنظیم PH آب و افزایش سطح قلیایی آب است.

سطح PH آب یا قلیایی آب آشامیدنی مناسب برای آشامیدن یک عدد استاندارد بین 7.5 الی 9 است و به همچین آبی، آب قلیایی گفته میشود. آب در بازه PH بین 0 تا 7 اسیدی است که باعث ضررهای متفاوتی برای بدن انسان میگردد و اکثر آب های لوله کشی نیز به جهت وجود زنگ لوله در آنها سطح اسیدی بالایی دارند که از بزرگترین ضررات آن رفلکس معده است.

طبق استاندارد جهانی ان اس اف NSF و گواهی بین المللی سازمان غذا و دارو آمریکا FDA، سطح PH آب مناسب بدن انسان که فواید نوشیدن آب قلیایی که همان آنتی اکسیدانی یا ضد سرطانی قوی است بین 7.5 الی 9 میباشد و فیلتر آلکالاین قلیایی کننده توانایی رساندن آب به این سطح PH را بدون اضافه کردن مواد شیمیایی مضر دارد. از دیگر فواید نوشیدن آب قلیایی میتوان به جلوگیری از مشکلات گوارشی، پوکی استخوان، دیابت و قند خون و دیگر بیماری های ناشی از بالا بودن اسیدیته خون در بدن انسان اشاره نمود.

تصفیه آب فرابنفش

تصفیه آب فرابنفش لامپ یو وی دار، به صورت ترکیبی تشکیل شده از یک تکنولوژی اسمز معکوس حرفه ای و لامپ یو وی اشعه ماورا بنفش که در مرحله هشتم یا آخر دستگاه اسمز معکوس تعبیه شده است. تصفیه آب لامپ یو وی دار، برای انگل زدایی و میکروب زدایی و همچنین از بین بردن موجودات زنده آب استفاده میشود که اغلب در چاه آب خانگی در ویلاهای شمال کشور یافت میشوند.

استفاده از تصفیه آب فرابنفش باعث ویروس کشی و استریلیزه بودن آب آشامیدنی میشود و از بیماری های میکروبی و ویروسی نیز جلوگیری میکند. همچنین در شهرکهایی که مخازن 500،  1000، 2000 لیتری و بیشتر استفاده میکنند نیز میبایست از تصفیه آب لامپ یو وی دار استفاده نمود که بهترین مارک تصفیه آب چاه خانگی نیز مینروا تایوانی است.

تصفیه آب اکسیژن ساز

دستگاه تصفیه آب خانگی اکسیژن ساز در هشت مرحله فیلتر تصفیه آب اسمز معکوس آب آشامیدنی را پاکسازی کرده و تا مرحله هفتم املاح مفید را حفظ میکند و سطح قلیایی آب آشامیدنی را افزایش میدهد. در بازار ایران پرفروش ترین و معروف ترین دستگاه تصفیه آب 8 مرحله ای اکسیژن ساز مینروا تایوان است. فیلتر هشتم این دستگاه آنتی باکتریال اکسیژن ساز است که به فیلتر O2PLUS نیز مشهور است و باعث افزایش سطح اکسیژن خون و کاهش باکتری های مضر و غیر ضروری موجود در آب میشود. شفافیت پوست بدن انسان نیز از دیگر مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب اکسیژن ساز است.

بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی

حال که انواع سیستم ها و مدل های آب تصفیه کن خانگی را تا جای ممکن توضیح و تفسیر کردیم، میخواهیم از میان برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی آن برندی که عملکرد بهتری هم از نظر کیفیت قطعات و هم از نظر خدمات پس از فروش در ایران عرضه میشود به شما معرفی نماییم.

مارک های معروف تصفیه آب در ایران عبارت اند از مینروا Minerva، سی سی کا CCK، سافت واتر Soft Water و آکوا Aqua که در میان این برند ها و 90 برند دیگر متفرقه در مراکز فروش تصفیه آب، برند مینروا هم از نظر کیفیت قطعات ساخت تایوان درجه یک بوده و هم از نظر قیمت کاملا رقابتی و مقرون به صرفه است.

بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی

به خصوص انواع بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی مینروا، طبق استاندارد جهانی بهداشت NSF و گواهی بین المللی کنترل کیفیت آب آشامیدنی Water Quality به تصفیه آب آشامیدنی میپردازد که توسط کارشناسان و متخصصین این امر در آزمایشگاه های معتبر بررسی شده است.

قیمت دستگاه تصفیه آب تایوانی مینروا از برندهای دیگر موجود در بازار مناسب تر بوده ضمن این که در سراسر ایران نمایندگی های فروش این محصول به شما علاوه بر گارانتی طلایی بدون قید و شرط قطعات، تضمین قیمت نیز ارائه خواهند کرد و با یک قیمت واحد در سراسر ایران عرضه خواهند شد.

همچنین تصفیه آب مینروا، بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی اصفهان نیز هست و نصب و ارسال آن در تهران، کرج، سنندج، اصفهان و سراسر شهرهای ایران عزیزمان رایگان میباشد.

خدمات تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی مینروا توسط کارشناسان فنی شرکت معتبر مینروا فیلتر، در بازه های دوره ای اطلاع رسانی و در اسرع وقت انجام خواهد شد.

مشاوره و راهنمای خرید آب تصفیه کن

تا جایی که اطلاعات کافی در رابطه با مشخصات دستگاه تصفیه آب خانگی مناسب منزل داشته باشید سعی کردیم بهترین گزینه ها را به شما عزیزان معرفی نماییم. با این حال هر فرد با توجه به بودجه خاص و محل سکونت مورد نیاز دستگاه های متفاوت با قیمت های متفاوت و عملکردهای مختلف است و ممکن است که هنوز سوالاتی برای شما عزیزان در جهت راهنمایی خرید دستگاه تصفیه آب خانگی وجود داشته باشد.

مشاوره و راهنمای خرید آب تصفیه کن

شرکت مینروا فیلتر با سابقه طولانی در عرضه و فروش انواع دستگاه تصفیه کننده آب خانگی اصل و اورجینال، به صورت تخصصی این امکان و خدمات را به شما عزیزان ارائه میدهد که با کارشناسان و مشاورین فروش شرکت تماس حاصل فرمایید تا یک تصفیه آب استاندارد مناسب شما معرفی شده و در اختیارتان قرار گیرد. امکان پاسخگویی کارشناسان فروش مینروا فیلتر هفت روز هفته و به صورت 24 ساعته شبانه روزی است و افزایش سلامت شما صادقانه اولین هدف مجموعه خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonمشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)