مهم‌ترین نوشیدنی که هرکدام از ما در طول روز مصرف می‌کنیم آب است. برای بیشتر ما کافیست تا شیر آب را باز کنیم و لیوان خود را از این مایع گران‌بها پر کنیم. اگر هم در خیابان احساس تشنگی کنیم از نزدیک‌ترین فروشگاهی که در دسترس خود داریم یک بطری آب می‌خریم. بعضی از ما ترجیح می‌دهیم از آب گازدار استفاده کنیم تا طعم بهتری را تجربه کنیم. اما آیا همه انواع آب آشامیدنی یکسان هستند؟ در واقع اینطور نیست. مواد معدنی آب، آلاینده‌های موجود در آن و طعم آن در مورد هرکدام از آب‌هایی که برای نوشیدن در دسترس ما قرار دارند متفاوت است. در این مقاله با ما همراه باشید تا درباره انواع آب بیشتر بدانیم.

آب لوله‌کشی و آب تصفیه شده

در بسیاری از نقاط کشور ما لوله‌کشی آب وجود دارد. آب شهری که از لوله‌کشی به دست ما می‌رسد آب تصفیه شده است و به همین دلیل معمولا نوشیدن آن خطر جدی به دنبال ندارد. اما نکاتی در مورد تصفیه آب شهری وجود دارد. اولا که کیفیت تصفیه آب در همه مناطق یکسان نیست. به‌علاوه طبق برخی تحقیقات در نقاط مختلف دنیا، آب شهری تصفیه شده ممکن است حاوی مواد سرطان‌زا مانند نیترات، سرب و یا کلر باشد.

به‌علاوه رنگ، بو و طعم نامناسب در برخی آب‌های لوله‌کشی بسیاری از مردم را ترغیب می‌کند تا از یک دستگاه تصفیه آب برای بهبود وضعیت آب آشامیدنی خود استفاده کنند. اگر دستگاه‌های تصفیه آب کیفیت مناسبی داشته باشند می‌توانند سطح کیفی آب آشامیدنی را تا حد بسیاری بهبود ببخشند.

انواع آب بسته‌بندی شده و ویژگی‌های آن

آب‌های معدنی معمولا به صورت بسته‌بندی‌شده در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند. این آب‌ها حاوی مواد معدنی هستند که برای بدن ما مفید و لازم هستند. اما انواع آب معدنی معمولا به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند. آب‌های معدنی طبیعی از منابع طبیعی سالم بدست می‌آیند و ممکن است، مواد معدنی و نمک‌های مختلفی داشته باشند. درحالیکه آب چشمه از منابع زیرزمینی سرچشمه می‌گیرد و به‌طور طبیعی با جوشش چشمه‌ها روی زمین پیدا می‌شود.

انواع آب: با انواع آب آشامیدنی آشنا شوید

شرکت‌های مختلف، آب‌های معدنی طبیعی و آب چشمه‌ها را از منابع سالم و استاندارد جمع‌آوری کرده و در دسترس عموم قرار می‌دهند. اما ممکن است روی بسته‌بندی‌های آب عبارت آب آشامیدنی یا آب تهیه شده را ببینید. در این صورت این آب بعد از آنکه از منبع طبیعی جمع‌آوری شده، فرآوری می‌شود و املاح داخل آن کنترل می‌شوند. همچنین تمام میکروب‌ها و باکتری‌های آن از بین می‌روند تا در نهایت به دست مشتری برسد.

البته استفاده از آب‌های بسته‌بندی شده معایبی هم دارد. به‌طور کل آب‌های بسته‌بندی شده قیمت بسیار بالاتری نسبت به آب شیر دارند. همچنین در بسته‌بندی آنها از مقدار زیادی پلاستیک استفاده می‌شود که بعد از مصرف دور انداخته می‌شوند و در خیلی از موارد بازیافت نمی‌شوند.

آب مقطر و تفاوت آن با آب معمولی

شاید تاکنون نام آب مقطر را زیاد شنیده باشید، اما ندانید که آب مقطر چیست؟ یکی دیگر از انواع آب آشامیدنی آب مقطر است. آب مقطر درواقع نوعی آب تصفیه شده است که از روش تقطیر بدست می‌آید. به این ترتیب که ابتدا آب را می‌جوشانند، سپس با عبور بخار آب از لوله‌های سرد، بخار آب دوباره سرد شده و به آب مایع تبدیل می‌شود. آبی که از این روش بدست می‌آید تا 99 درصد خالص است و هیچگونه مواد معدنی و البته میکروب و آلاینده‌ای ندارد. به همین دلیل از این آب در پزشکی و آزمایشگاه‌های شیمی استفاده می‌شود.

نوشیدن آب مقطر برای کسانی‌که آب سالم در دسترس خود ندارند، مناسب است. حتی بعضی افراد به توصیه پزشک خود از این آب استفاده می‌کنند، اما مصرف بی‌رویه این آب توصیه نمی‌شود. زیرا بسیاری از مواد معدنی مورد نیاز بدن به‌طور طبیعی از طریق نوشیدن آب تامین می‌شود و در آب مقطر هیچ‌کدام از این مواد وجود ندارد. اگر می‌خواهید از تفاوت این آب با آب معمولی بیشتری بدانید، می‌توانید مقاله تفاوت آب تصفیه شده، آب مقطر، آب معمولی را مطالعه کنید.

انواع آب گازدار و طعم‌دار

انواع آب: با انواع آب آشامیدنی آشنا شوید

آب طعم‌دار یا دتاکس واتر به آبی گفته می‌شود که با یک طعم‌دهنده طبیعی یا مصنوعی طعم‌دار شده باشد. استفاده از طعم‌دهنده‌های مصنوعی که حاوی شکر هستند می‌تواند باعث ایجاد اضافه وزن و مشکلات سلامت شود، اما بسیاری از افراد افزودن طعم‌دهنده‌های طبیعی مانند لیمو، نعنا و زنجبیل به آب را مفید می‌دانند. وجود طعم‌دهنده‌ها باعث می‌شود افرادی که تمایل کمتری به نوشیدن آب دارند، به نوشیدن بیشتر آن ترغیب شوند. برای تهیه دتاکس واتر می‌توانید از انواع آب معدنی یا آب شیر استفاده کنید و آن را با تکه‌های میوه یا سبزیجات طعم‌دار کنید.

نوع دیگری از آب که برای درست کردن انواع نوشیدنی مانند موهیتو استفاده می‌شود، آب گازدار یا سودا است. آب گازدار از حل کردن کربن دی‌اکسید در آب با فشار زیاد بدست می‌آید. برخی شرکت‌ها از نمک برای بهتر کردن طعم آب گازدار استفاده می‌کنند. بسیاری معتقدند آب گازدار برای سلامت بدن مفید است و به درمان معده‌درد و یبوست کمک می‌کند، اما این آب معمولا نسبت به انواع آب معدنی و آب شیر قیمت بالایی دارد.

انواع آب از نظر خاصیت اسیدی

خاصیت اسیدی با PH اندازه‌گیری می‌شود که عددی بین 1 تا 10 است. اگر PH یک محلول از 7 بالاتر باشد آن محلول قلیایی است و اگر از 7 کمتر باشد آن محلول خاصیت اسیدی دارد. در حالت معمولی PH آب حدودا 7 است که به معنای خنثی بودن آب است. مقدار PH یا اسیدیته آب در مناطق مختلف متفاوت است. بسیاری از کارشناسان و محققین بزرگ در دنیا تحقیق کرده اند و اثبات شده است که استفاده از آب قلیایی خروجی از بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل مینروا Minerva علاوه بر جلوگیری از بروز سرطان، میتواند برای لاغری، دیابت، فشار خون و بسیاری از بیماری های ناشی از آب آلوده فقط با عبور از فیلتر تصفیه آب قلیایی کننده آب آشامیدنی مفید باشد.

قیمت دستگاه تصفیه آب تایوانی اصل مینروا Minerva عددی در حدود 3 الی 7 میلیون تومان است که هر کدام از مدل های آن مشخصات بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی را دارند زیرا از قطعات درجه یک و برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی و انواع فیلترهای تصفیه آب تشکیل شده اند. کامل ترین مدل مینروا که پک کامل فیلتر تصفیه آب هشت مرحله ای اکسیژن ساز را شامل میشود و علاوه بر فیلتر افزایش سطح ph آب، فیلتر آنتی باکتریال اکسیژن ساز هم دارد مدل Ro8_O2Plus میباشد و زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی مراحل چهارم ممبران اسمز معکوس در این مدل هر دو الی سه سال بسته به مصرف شما میباشد.

اگر آب خاصیت اسیدی داشته باشد معمولا مزه فلز یا مزه ترشی می‌دهد. مصرف آب اسیدی معمولا توصیه نمی‌شود زیرا اسیدی بودن آب معمولا به این معناست که یون فلزاتی مانند آهن، منگنز، مس، سرب و روی در آب وجود دارد که سمی و برای بدن مضر هستند. همچنین اگر خاصیت اسیدی بودن آب زیاد باشد می‌تواند باعث خوردگی تاسیسات و لوله‌کشی منزل شود.

انواع آب: با انواع آب آشامیدنی آشنا شوید

یکی دیگر از انواع آب از نظر خاصیت اسیدیته آب قلیایی است اگر میزان قلیایی بودن آب کم باشد برای بدن مضر نیست. حتی برخی افراد معتقدند مزایای آب قلیایی بسیار زیاد است. برای مثال می‌گویند، آب قلیایی اسید بدن را خنثی می‌کند و باعث جلوگیری از سرطان و کاهش اثرات بالا رفتن سن می‌شود. با این حال اگر مقدار قلیایی بودن آب زیاد باشد طعم نامطلوبی ایجاد می‌کند و در لوله‌کشی‌ها هم رسوب می‌کند. مصرف آب قلیایی همچنین اسید معده را خنثی کرده و باعث می‌شود کارایی معده در از بین بردن باکتری‌های مضر کم شود.

کدام آب را مصرف کنیم؟

شما می‌توانید با توجه به ویژگی‌ها و خواص هرکدام از انواع آب نوشیدنی محبوب خود را انتخاب کنید. اگر شرایط پزشکی خاصی داشته باشید پزشک شما ممکن است مصرف یک نوع خاص از آب را به شما توصیه کند. در غیر این صورت معمولا آب شیر برای بیشتر ما در دسترس‌تر است و از سلامت کافی برخوردار است. اگر آب لوله‌کشی در منطقه شما کیفیت مناسبی ندارد، استفاده از یک دستگاه تصفیه آب راه‌حلی منطقی برای حل این معضل است. با بررسی برندهای موجود در بازار بهترین تصفیه آب خانگی را که از کیفیت مناسب برخوردار باشد انتخاب کنید تا از سلامت آب مصرفی خود مطمئن شوید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)