زمان و نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

بسیاری از لوازم خانگی که استفاده می‌کنیم نیاز به مراقبت دائمی دارند و این ما هستیم که باید حواسمان را جمع کنیم تا از خراب شدن آنها جلوگیری کنیم. وسایلی مانند یخچال، گاز و لباس‌شویی نیاز به مراقبت و سرویس مداوم ندارند و در صورتی نیاز به سرویس نیاز پیدا می‌کنند که مشکلی در آنها رخ دهد. اما این در مورد بهترین دستگاه‌ تصفیه آب خانگی تایوانی اصل صدق نمی‌کند، چرا که این دستگاه دارای انواع فیلتر تصفیه آب است که زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی در انواع مراحل پک کامل فیلتر تصفیه آب مشخص بوده و هر مرحله در زمان های مشخص نیاز به تعویض و سرویس پیدا میکنند.

یکی از اصلی‌ترین کارها برای داشتن آب تصفیه شده و سالم در خانه این است که، تعویض فیلتر تصفیه آب را جدی بگیریم و برای این کار در زمان مشخص شده اقدام کنیم. اگر این کار انجام نشود، نه تنها آب سالم و تصفیه شده در دستگاه تولید نمی‌شود، بلکه شاید بتوان آب تصفیه شده توسط دستگاه را هم رده با همان آب آلوده لوله کشی و حتی بدتر از آن دانست.

مطمئنا برای شما که دستگاه تصفیه آب خانگی دارید، به خاطر سپردن زمان تعویض فیلترها کار آسانی نخواهد بود. چرا که انواع فیلترهای دستگاه تصفیه آب در زمان خاص خود باید تعویض شوند و خب، این اصلا کار آسانی نیست که تاریخ‌ها را به خاطر سپرد. به همین جهت، بهتر است هنگام خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی سراغ فروشگاه و برندی بروید که تمام تاریخ‌ها و زمان تعویض فیلتر را به شما یادآوری کند؛ مانند همین کاری که در حال حاضر مینروا فیلتر برای مشتریان خود انجام می‌دهد. تعویض فیلتر تصفیه آب در تهران توسط کارشناسان فنی مینروا فیلتر در اسرع وقت انجام خواهد شد. هزینه تعویض فیلتر تصفیه آب بستگی به تعداد مراحلی که تعویض میشوند متفاوت بوده و برای اطلاع از قیمت فیلتر تصفیه آب میتوانید با کارشناسان نمایندگی مینروا تماس برقرار نمایید.

آموزش تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

همان‌طور که عنوان کردیم، باید در مورد تعویض فیلترها بسیار وسواس به خرج دهید؛ چرا که عدم تعویض به موقع فیلترها می‌تواند کیفیت آب را پایین بیاورد و همچنین باعث خرابی دستگاه شود. تعویض نکردن فیلتر باعث می‌شود که رسوب‌ها به پمپ دستگاه‌ها نفوذ کند و در نهایت عمر مفید دستگاه شما پایین آید. در نهایت نیز آن انتظاری که از دستگاه دارید، مانند از بین رفتن املاح مضر، حذف نیترات و دیگر موارد خطرناک و همچنین از بین رفتن شن و گل انجام نمی‌شود و در واقع همان آلوده را مصرف می‌کنید.

معمولا برای تعیین مدت زمان تعویض فیلترها به منطقه و میزان کیفیت آب در هر منطقه توجه می‌شود. اگر سختی آب در منطقه شما بسیار بالا باشد، مطمئنا برای تعویض فیلتر باید زودتر اقدام کنید. اما به صورت متداول، هر شش مرحله فیلتر برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی عمر مشخص و زمان تعویض تعیین شده‌ای دارند.

بهترین زمان تعویضنحوه تعویض فیلترهای تصفیه آب فیلترهای تصفیه آب مینروا

مینروا فیلتر زمان تعویض فیلتر تصفیه آب را به شما یادآوری می‌کند و برای تعویض آنها بهترین و مجرب‌ترین کارشناسان خود را ارسال می‌کند. هر کدام از فیلترها در دستگاه‌های تصفیه آب مینروا فیلتر زمان تعویض مشخصی دارند که در جدول زیر به آنها اشاره کردیم.

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب

فیلتر مرحله یک پلی پروپیلن  pp هر 4 الی 6 ماه
فیلتر مرحله دو کربن اکتیو فعال گرانول gac udf هر 4 الی 6 ماه
فیلتر مرحله سه کربن بلاک  cto هر 4 الی 6 ماه
فیلتر مرحله چهار ممبران تصفیه آب هر یک سال و نیم الی دو سال
فیلتر مرحله پنج پست کربن خطی post carbon هر یک سال الی ی کسال و نیم
فیلتر مرحله شش مینرال معدنی ساز mineral هر یک سال الی  یک سال و نیم
فیلتر مرحله هفت آلکالاین  orp هر یک سال الی یک سال و نیم
فیلتر مرحله هشت  o2plus هر یک سال الی یک سال و نیم
فیلتر مرحله هشت لامپ  UV تا زمان سوختن یا نیم سوز شدن لامپ نیاز به تعویض نیست

اگر فیلتر کمتر از این زمان‌های بالا مشکلی را نشان دهد چه کنیم؟

این یک مورد رایج است به ویژه هنگامی که فیلترها کیفیت پایینی دارند یا به طور نامناسب نصب شده‌اند. ممكن است غشاهای فیلتر زود فرسوده شوند یا به آلودگی‌های آب واکنش نشان داده باشند. همچنین ممکن است منبع آب یا لوله‌های خانه شما مشکل داشته باشند.
اگر هر یک از موارد زیر بعد از تصفیه آب رخ دهد باید به فکر تعویض بیفتید، چرا که تمامی اینها علائم هشدار است:

 • آب دارای بوی نامطبوع یا غیر معمول است.
 • آب طعم غیرعادی دارد.
 • فشار آب از شیر آب که در آن دستگاه نصب شده است پایین است.

این چیزها اغلب به تدریج بیشتر می‌شود و خود را نشان می دهند، به همین دلیل است که توجه به آنها دشوار است. اما اگر حتی کمی به این علائم توجه کنید، می‌توانید سال‌ها از دستگاه خود به خوبی استفاده کنید.

نحوه تعویض فیلترهای تصفیه آب

فیلتر اول که همان فیلتر پلی پروپیلن pp است، کار تصفیه املاح درشت موجود در آب لوله کشی شهری از جمله گل و لای و زنگ لوله که ضررهای جبران ناپذیری برای کلیه انسان خواهد داشت را بر عهده دارد. بهترین زمان برای تعویض فیلتر این مرحله هر چهار تا شش ماه است. دیر عوض کردن این فیلتر می‌تواند باعث عبور املاحی که عنوان کردیم به مرحله بعد تصفیه آب شود. مراحل زیر طریقه تعویض فیلتر تصفیه آب است.

 

 1. برای تعویض فیلتر اول دوم و سوم که به ترتیب فیلتر پلی پروپیلن، فیلتر کربن اکتیو و فیلتر کربن بلاک هستند ابتدا باید شیرهای ورودی دستگاه تصفیه آب و شیر مخزن ذخیره تصفیه آب را ببندید و سپس با استفاده از آچار حوزینگ فیلترهای سه گانه تصفیه آب، می‌توانید حوزینگ‌های پایینی را باز کنید. در این جای کار خیلی نگران کثیف کاری نباشید، چرا که زیر فیلترها مخزنی وجود دارد که اگر آب درون فیلترها باشد به درون آن ریخته می‌شود.
 2. باز کردن حوزینگ با آچار به سمت عقربه‌های ساعت خواهد بود و بستن آن نیز برعکس عقربه‌های ساعت انجام می‌شود.
 3. اگر هنگام درآوردن فیلترها به مشکل برخوردید و دیدید که فیلتر از جای خود در نمی‌آیند، بدانید که دچار رسوب شده‌اند و باید رسوب‌ها را از بین ببرید. در این حالت می‌توانید رسوب‌ها را با چاقو از روی حوزینگ پاک کنید تا بتوانید به راحتی کار را انجام دهید. البته توجه کنید که به حوزینگ صدمه نزنید و به آرامی این کار را انجام دهید، چون در صورت آسیب دیدن حوزینگ ممکن است آب بندی نشود.
 4. پس از باز کردن حوزینگ می‌توانید فیلترهای مرحله اول، دوم و سوم را باز و خارج کنید و فیلترهای جدید را ببندید.
 5. تا اینجای کار، کار سختی نداشتید. اما برای مراحل چهارم به بعد دستگاه و تعویض فیلتر ممبران، ابتدا شلنگ ورودی فیلتر چهارم یعنی فیلتر ممبران را قطع کنید.
 6. سپس شیر ورودی آب تصفیه کن را باز کنید و بگذارید 10 تا 20 لیتر آب از شلنگ خارج شود. در اینجا شما کار کربن گیری را دارید انجام می‌دهید و تا زمانی که آب به درجه شفافیت برسد، این کار ادامه دارد.
 7. پس از شفاف شدن آب می‌توانید فیلتر را عوض کنید و دوباره شلنگ را وصل کنید.
 8. پس از تعویض فیلترهای پایینی نیاز خواهید داشت که 2 الی 3 بار مخزن تصفیه آب را خالی و پر کنید تا آب تصفیه شده داخل مخزن یک دست و تمیز شود. برای این کار می‌توانید ابتدا شیر برداشت روی سینک را باز کنید تا مخزن از آب خالی شود و بعد از آن شیر روی سینک را ببندید تا مخزن پر شود.
 9. برای تعویض فیلتر پست کربن و مینرال نیز باید اتصالات کوئیک فیتینگ را ز دو سر فیلترهای قدیمی باز کنید و خیلی آسان، آنها را به فیلترهای جدید متصل کنید. برای باز کردن این اتصالات زیا فشار وارد نکنید، چون در صورت شکستن اتصال دستگاه شما کارایی خود را از دست می‌دهد و باید اتصالات جدیدی را بخرید تا دوباره کار کند.

عوارض تعویض نکردن به موقع فیلتر تصفیه آب خانگی

عوض نکردن به موقع فیلتر تصفیه آب عوارضی به همراه دارد که باید حتما از آنها آگاه باشید. هر قطعه در مشخصات انواع بهترین برند دستگاه تصفیه آب خانگی عمر مفیدی دارد. یخچال‌هایی که دارای آب سرد کن هستند، فیلتر دارند که در صورتی که آن را به موقع عوض نکنید به این بخش از دستگاه صدمه وارد می‌شود و کار خود را به خوبی انجام نمی‌دهد. یا تصور کنید که وسیله‌ای در خانه دارید که باتری می‌خورد؛ اگر باتری تمام شود و شما آن را عوض نکنید، دیگر نباید توقع داشته باشید تا دستگاه به کار خود ادامه دهد و برای شما کار کند.

علت تعویض فیلترهای تصفیه آب نیز همین است و شما با آگاهی از زمان درست تعویض و همچنین اقدام به موقع، از اشباع شدن فیلترها جلوگیری خواهید کرد. برای توضیح بهتر این موضوع عکس زیر را مشاهده کنید. تصویر زیر به خوبی تفاوت فیلتر نو و تعویض نشده را نشان می‌دهد که در این عکس می‌توانید کیفیت آب آشامیدنی تهیه شده با دستگاه را نیز مقایسه کنید:

نحوه تعویض فیلترهای تصفیه آب

با تعویض نکردن به موقع، تمام فیلترها کارایی خود را از دست می‌دهند. به همین خاطر کار دستگاه نیز با افت فشار همراه می‌شود و این باعث می‌شود که تمام فشارهای عملیات تصفیه روی پمپ باشد که در نهایت باعث سوختن پمپ و از کار افتادن آن نمی‌شود. ضمن اینکه که هر کدام از فیلترها کار خود را در تصفیه انجام نمی‌دهند و به عنوان مثال فیلتر مرحله اول که کار آن حذف املاح ریز از آب است، این کار را انجام نمی‌دهد و در نتیجه این املاح به مرحله بعد تصفیه آب می‌روند.

بسیاری از برندها ادعا می‌کنند که فیلترهای آنها قابلیت استفاده مجدد و شستشو را دارند.  به هیچ عنوان به این حرف‌ها اعتماد نکنید و به یاد داشته باشید چنین فیلترهایی به هیچ عنوان استاندارد و مورد قبول نیستند.

با عدم تعویض به موقع، فیلترهایی هم که کار شیرین کردن آب را نیز بر عهده دارند، از کار می‌افتند و به این ترتیب، آب دیگر مزه و طعم مطبوع مورد انتظار شما را نخواهد داشت. همچنین رسوبات در فیلترها و شلنگ‌ها تصفیه آب باقی می‌ماند و شما با هر بار استفاده از دستگاه تمام این رسوبات را نیز همراه با آب می‌نوشید.

بسیاری به دلیل هزینه داشتن تعویض فیلترها از انجام این کار خودداری می‌کنند، که باید به این افراد بگوییم که ضررهای عدم تعویض به موقع از هزینه تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی بسیار بیشتر خواهد بود؛ به خصوص که دستگاه شما در آن زمان عملا آب را تصفیه و قابل مصرف نمی‌کند.

سؤالات متدوال

تا به اینجا از اهمیت تعویض به موقع فیلترهای تصفیه آب گفتیم، اما باید بدانید که این کار حتما باید به شکل اصولی انجام شود و بایدها و نبایدهایی دارد. اگر این کار به شکل درست انجام نشود، مشکلاتی مانند تلخی آب تصفیه شده، مزه بد و بوی بد آب، کدر بودن و سفیدک‌های موجود روی آب را باعث می‌شود. برای انجام درست این کار ابتدا باید ترتیب قرار گرفتن فیلترهای تصفیه آب را بدانید.

تعویض نکردن فیلتر تصفیه آب به دستگاه آسیب می‌زند؟

بله. عوض نکردن فیلترهای تصفیه آب باعث می‌شود که کار تصفیه به کندی انجام شود و در پی آن پمپ آب در دستگاه بیشترین فشار را برای تصفیه آب بیاورد که این موضوع باعث می‌شود که دستگاه بسوزد.

آیا می‌توان فیلترهای تصفیه آب را شست و دوباره استفاده کرد؟

به هیچ عنوان. هر کدام از فلیترهای تصفیه آب برای یک بار مصرف ساخته و تولید می‌شوند و شما باید در زمان مشخص شده، انها را تعویض کنید تا بتوانید انتظار داشته باشید که دستگاه درست کار کند.

خدمات تعویض فیلتر تصفیه آب در محل با مینروا فیلتر

نحوه تعویض فیلترهای تصفیه آب

شاید با خواندن این راه‌ها به این پی ببرید که این کار را نمی‌توانید انجام دهید و برای انجام آن به کمک کارشناسان و افراد مجرب نیاز دارید. شما عزیزان می‌توانید در زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی خود با کارشناسان مینروا فیلتر تماس حاصل فرمایید و درخواست خود را ثبت نموده تا در اسرع وقت تعویض فیلترهای دستگاه شما در محل و با بهترین قیمت انجام گردد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)