استانداردها در تمام جنبه‌های زندگی مدرن تفاوت بزرگی ایجاد می‌کنند. این حقیقت در مورد انواع آب آشامیدنی نیز صدق می‌کند. به آب آشامیدنی که هر روز می‌نوشید، دقت کنید. اگر شرکتی که مسئولیت تصفیه آب آشامیدنی را بر عهده دارد در مورد کارهای ایمنی و اصولی کوتاهی داشته باشد، ممکن است سلامت شما به خطر بیفتد.

استانداردها علاوه بر تصفیه خانه‌های شهری در مورد دستگاه‌های تصفیه آب خانگی نیز مهم هستند و سلامت بدن انسان در این مورد نیز در اولویت قرار دارد. در مورد دستگاه‌های تایوانی داشتن استاندارهای سازمان‌های بزرگ دنیا بسیار اهمیت داده می‌شود و به همین خاطر دستگاه‌های دارای سیستم اسمز معکوس تقریبا تمام استانداردهای دستگاه‌های باکیفیت را دارند. مینروا فیلتر مجموعه‌ای از دستگاه‌های تصفیه آب تایوانی را دارد که علاوه بر استانداردهای جهانی، توانایی حذف باکتری‌ها، ضایعات آب و بوی بد را دارند و در نهایت طعم آب را بهبود می‌دهند. این مواردی که عنوان کردیم تمام آن چیزی است که ما از استاندارد توقع و از همه مهم‌تر استاندارد دستگاه تصفیه آب NSF داریم که این دستگاه‌های تایوانی دارا می‌باشند.

درک مفهوم گواهینامه NSF می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین تصفیه آب خانگی را انتخاب و خریداری کنید. هنگامی که تحقیقات خود را برای دستگاه تصفیه آب شروع می‌کنید، ممکن است به بررسی محصول در وب‌سایت‌ها نگاه کنید یا حتی برای مقایسه آنها صدها تب و صفحه در لپ‌تاپ خود باز کنید. در این بررسی‌ها به حرف فروشندگان و کارشناسان این حوزه اعتماد می‌کنید و البته سراغ مقالات مختلف درباره دستگاه‌ها و ویژگی‌هایی آنها می‌روید.

چیزی که در این بررسی بسیار مهم است علامت گواهینامه NSF چاپ شده روی بسته‌بندی دستگاه‌ها است. برای درک بیشتر این گواهینامه و ضرورت آن در شناسایی دستگاه تصفیه آب تصمیم گرفتیم که در این مقاله به این موضوع بپردازیم.

گواهینامه استاندارد NSF برای دستگاه تصفیه آب چیست؟

استاندارد NSF

NSF International یکی از مهم‌ترین گواهی‌های “سازمان بهداشت و ایمنی عمومی” به شمار می‌آید و در بسیاری از برندهای تصفیه آب دیده می‌شود. هدف آن این است که اطمینان حاصل شود که محصولات همان‌طور که تولید کنندگان آنها ادعا می‌کنند، عمل کنند. علامت NSF را می‌توان بر روی بسته بندی محصولاتی که توسط سازمان‌های مسئول بررسی و تایید می‌شوند، پیدا کرد.

NSF یک سازمان غیرانتفاعی است که در سال 1944 فعالیت خود را آغاز کرد. اولین پروژه آن اجرای استانداردهای سلامت برای تولید نوشیدنی‌های مانند انواع نوشابه بود. این فدراسیون به عنوان فدراسیون بهداشت ملی شروع به کار کرد، اما پس از گسترش فعالیت آن به عنوان مرجعی برای تایید انواع محصولات از جمله محصولات مرتبط با بهداشت، زیبایی، پخت و پز، نظافت، ایمنی مواد غذایی، محیط زیست و غیره تعیین شد و پس از مدتی در سطح جهانی، به عنوان “NSF” شناخته شد و نام خود را به طور رسمی تغییر داد.

نقش آن در محصولات تصفیه آب فراتر از تست عملکرد است و شامل تعیین استانداردها و انجام آموزش‌های گسترده به عنوان مصرف کننده می‌شود. امروز این گواهی تضمین می‌کند که دستگاه‌های تصفیه آب به آنچه تولید کنندگان آنها ادعا کردند،‌ عمل می‌کنند. به عنوان مثال، اگر سازنده‌ای ادعا کند که دستگاه تصفیه آب باکتری‌ها را از آب حذف می‌کند، NSF آن را آزمایش می‌کند تا مطمئن شود که این کار را انجام می‌دهد. اگر دستگاه تصفیه آب ادعا می‌کند که می‌تواند سرب یا آرسنیک را حذف کند، دستگاه آزمایش می‌شود تا اطمینان حاصل شود که طبق وعده‌ها عمل می‌کند.

استاندارد NSF

انواع گواهینامه استاندارد NSF تصفیه آب خانگی

 

استاندارد NSF بر سه استاندارد متفاوت تقسیم می‌شود که که بر اساس این تقسیم بندی، کیفیت دستگاه‌های تصفیه آب را بررسی می‌کند. این سه استاندارد عبارت‌اند است:

  • NSF/ANSI 42
  • NSF/ANSI 53
  • NSF/ANSI 401

استاندارد NSF/ANSI 42 برای کاهش آلاینده‌های خاص یا غیر مرتبط با سلامت (مانند کلر، طعم و بو و ذرات) طراحی شده‌اند که ممکن است در آب آشامیدنی عمومی یا آب چاه وجود داشته باشند. استاندارد 42 در دستگاه‌ها، حداقل الزامات برای ایمنی مواد، یکپارچگی ساختار، کیفیت محصول و ادعاهای کاهش آلاینده‌ها و دیگر موارد مرتبط با سلامت را شامل می‌شود. این استاندارد بیشتر در مورد دستگاه‌های تصفیه آب دارای فیلتر کربن بلاک اعمال می‌شود، اما برای سایر دستگاه‌های تصفیه آب نیز کاربرد دارد.

شایان ذکر است که یک دستگاه ممکن است تحت این استاندارد و سایر استانداردهای NSF برای کاهش آلاینده‌های خاص (مثلاً کلر) باشد و لزوماً برای حذف همه آلاینده‌های موجود در آب، این گواهینامه را دریافت نمی‌کند. با توجه به کاهش ذرات، چندین کلاس برای تعریف سطح کاهش ذرات استفاده می‌شود، از کلاس VI برای دستگاه‌هایی که ذرات درشت 50 میکرومتر و بزرگتر را حذف می‌کنند تا کلاس I برای دستگاه‌های تصفیه آب آشامیدنی که کوچکترین ذرات زیر میکرون را کاهش می‌دهند (یعنی 0.5 تا 1.0 میکرون).

استاندارد NSF/ANSI 53 برای کاهش آلاینده‌های خاص مرتبط با سلامت که ممکن است در آب آشامیدنی عمومی یا آب چاه وجود داشته باشند، طراحی شده‌اند. استاندارد 53 حداقل الزامات را برای ایمنی مواد، یکپارچگی ساختار، کیفیت محصول و ادعاهای مربوط به کاهش آلاینده مرتبط با سلامتی را تعیین می‌کند. متداول‌ترین فناوری مورد توجه استاندارد NSF 53 فیلتر با روش کربن بلاک است و این استاندارد شامل هر دو محصول POU و POE می‌شود. برخی از محصولات استانداردهای NSF 42 و 53 را دریافت می‌کنند، چرا که هم اعدای کیفیت دارند و هم دستگاه را برای سلامت مناسب هستند.

اگر یک سیستم تصفیه آب مقدار قابل توجهی از یک آلاینده مضر خاص از آب آشامیدنی را کاهش دهد، NSF گواهی 53 را روی آن آزمایش می‌کند. چنین آلاینده‌های خطرناکی ممکن است میکروبیولوژیکی و مواد شیمیایی (شامل محصولات ضد عفونی کننده آب، آفت‌کش‌ها، علف‌کش‌ها و حشره‌کش‌ها) باشند. NSF در واقع تایید می‌کند که دستگاه قابلیت حذف این مواد را دارد. با بررسی دقیق برگه عملکرد یک محصول، می‌توانید مشاهده و بررسی کنید که آیا دستگاه در کاهش بسیاری از آلاینده‌ها موثر است یا فقط تعداد کمی از آنها را از آب حذف می‌کند.

استاندارد NSF / ANSI 401 توانایی دستگاه تصفیه آب را برای حذف 15 آلاینده دارویی و سمی بررسی می‌کند. این شامل فهرستی طولانی از موادی است که باعث نگرانی عمومی می‌شود؛ به ویژه داروها، آفت‌کش‌ها و حشره‌کش‌ها. نگرانی مردم به ویژه در مورد آب آلوده در مورد داروهای تجویزی نیز وجود دارد. داروهای تجویزی می‌توانند به محل‌های دفن زباله راه یابند یا در آب حل شوند و به زمین نشت کنند.

آلودگی آب ناشی از داروهای تجویزی و داروهای بدون نسخه و همچنین محصولات کشاورزی اتفاقی نگران کننده است. این استاندارد و گواهی به دستگاه‌هایی مانند دستگاه‌های دارای سیستم کربن داده می‌شود که توانایی حذف این مواد را دارند. البته که سیستم اسمز معکوس نیز از این گواهی بی بهره نیست.

انواع گواهینامه استاندارد NSF تصفیه آب خانگی

استفاده از استانداردهای NSF برای ارزیابی محصولات

استانداردهای NSF معیاری برای مقایسه دستگاه‌های تصفیه آب آشامیدنی هستند. اما قبل از ارزیابی محصولات تصفیه آب آشامیدنی، خوب است که در مورد روش فیلتراسیون دستگاه‌ها نیز تحقیق کنید. شما باید ویژگی‌های دستگاه را بدانید و آنها را درک کنید و همچنین از مشکلاتی که آب منطقه شما دارد نیز، آگاه باشید. فراتر از در نظر ویژگی‌های دستگاه، باید درک کنید که ظرفیت، سرعت تصفیه آب و همچنین ادعای آنها مبنی بر حذف مواد آلاینده چگونه است. به عنوان مثال، دستگاهی که دارای گواهی کاهش سرب در آب به میزان 40 گالن در 0.5 دقیقه است ممکن است نیازهای شما را برآورده نکند، اما افزایش حجم خروجی آب دستگاه می‌تواند روی حذف سرب از آب آشامیدنی اثر بگذارد.

شما نباید تصور کنید که تنها دیدن لوگوی NSF روی یک محصول به این معنی است که عملکرد محصول قابل قبول خواهد بود. ادعاها و نحوه کار نوشته شده روی جعبه و دفتر راهنمای محصول را به دقت بررسی کنید. ببینید که گواهینامه بر اساس کدام استاندارد NSF است. سپس، بررسی کنید که دستگاه بر روی حذف کدام ماده و آلاینده بیشتر تاکید کرده است.

NSF یک پایگاه داده آنلاین از تولید کنندگان و محصولات تایید شده را نگهداری می‌کند که مشاهده آن برای عموم آزاد است. این وب‌سایت اطلاعاتی در مورد آلاینده‌های خاصی که محصول تحت استانداردهای NSF خاص کاهش می‌دهد، ارائه می‌کند. با مراجعه به www.nsf.org می‌توانید به پایگاه داده NSF دسترسی پیدا کنید.

استفاده از استانداردهای NSF برای ارزیابی محصولات

سخن پایانی

آزمایش محصول و گرفتن استانداردهای جهانی و گواهینامه‌ها می‌تواند خیال شما را بابت خرید هر محصولی راحت کند. NSF یکی از استانداردهای مهم در حوزه دستگاه‌های تصفیه آب است که حضور آن روی جعبه نشان می‌دهد که دستگاه با آنچه ادعا می‌کند مطابقت دارد. در واقع این گواهی‌ها هستند که به کمک افرادی می‌آیند که در مورد نحوه کار و استاندارد این دستگاه‌ها اطلاعات کافی ندارند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)