سرب در آب آشامیدنی

<p style=”text-align: justify;”>کشف اینکه آب آشامیدنی خانه شما به سرب آلوده است، یک واقعیت نگران کننده است. همان‌طور که همه می‌دانند، سرب فلز سنگینی است که سلامت خانواده شما را به میزان قابل توجهی به خطر می‌اندازد و عامل تهدید کننده‌ای است. از آنجایی که سرب به راحتی در آب تشخیص داده نمی‌شود زیرا نمی‌توانید آن را ببینید، بو کنید یا مزه آن را بچشید و اگر شک دارید که منبع آب شما حاوی سرب است یا خیر، لازم است آن را آزمایش کنید. در این مقاله به شما توضیح خواهیم داد که چگونه سرب وارد آب آشامیدنی می‌شود، تأثیرات ناشی از قرار گرفتن در معرض سرب برای بدن چیست، چگونه می‌توان فهمید که آب شما به سرب آلوده است و اگر چنین است، چگونه و با کدام دستگاه تصفیه آب تایوانی اصل می توان از شر آن خلاص شد.

منابع سرب در آب آشامیدنی

بیشتر آلودگی سرب موجود در آب آشامیدنی از لوله‌های سرب و اتصالات لوله کشی نصب شده در ساختمان‌های قدیمی زیر سی سال است که استفاده از سرب در ساخت و ساز ساختمان‌ها در آن زمان موردی نداشته است. از آنجایی که آب از طریق لوله‌های سربی در خانه‌های قدیمی جریان می‌یابد، سرب و سایر آلاینده‌ها می‌توانند از لوله‌های قدیمی که در حال پوسیده شدن نیز هستند، آب را آلوده کنند؛ به خصوص اگر آب عبوری از این لوله‌ها بسیار اسیدی باشد، در نتیجه بسیار راحت می‌تواند باعث خورده شدن لوله‌ها شود.

سایر منابع آلودگی سرب در آب آشامیدنی شامل رنگ مبتنی بر سرب است که در خانه‌های قدیمی استفاده می‌شده است و می‌تواند با گذشت زمان تراشه یا پوسته پوسته شود و در نتیجه گرد و غبار سمی سرب ایجاد کند که می‌تواند به آب مورد استفاده برای آشامیدن، پخت و پز یا حمام وارد شود. همچنین، خاک‌های غنی از سرب که می‌توانند قبل از رسیدن آب به خانه شما در منبع آن نفوذ پیدا کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین آب برای دم کردن چای چیست؟

آیا نوشیدن آب حاوی سرب خطر دارد؟

آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا سرب را آنقدر سمی می‌داند که میزان توصیه شده آن در آب آشامیدنی صفر است. با این حال، سطح نرمال برای منابع آب شهری در حال حاضر 15 قسمت در هر میلیارد تعیین شده است. مطابق با قوانین سازمان‌های جهانی بهداشت، اگر آب آشامیدنی تامین شده به 10٪ از مصرف کنندگان یک شرکت آب از این سطح ایمنی فراتر رود، به آنها خطر در معرض سرب بودن هشدار داده می‌شود و اطلاعاتی در مورد چگونگی محافظت از خود در برابر این فلز خطرناک داده می‌شود.

همچنین ممکن است مجبور شوند لوله‌های آب سربی را که در واقع عامل اصلی بروز چنین مشکلاتی هستند را تعویض کنند. مقدار سرب مجاز موجود در آب معدنی بطری، طبق اعلام سازمان غذا و دارو (FDA) باید بسیار پایین‌تر از حالت آب لوله کشی باشد و عدد آن زیر 5 قسمت در میلیارد است.

مسئله آلودگی سرب چقدر گسترده است؟

بر اساس داده‌های جهانی سیستم تأمین آب بسیاری از کشورها دارای مقادیر بالا و خطرناک سرب است. در بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا سیستم آب شهری به خوبی کنترل نشده است و نتوانستند که زنگ زدگی و خوردگی لوله‌ها در خطوط آب را کنترل کنند، که به همین خاطر شاهد مسمومیت‌ها و همچنین بیماری‌های خطرناک در سطح جهانی هستیم که عامل اصلی آنها همین سرب موجود در آب آشامیدنی است.

سیستم آب شهری تهران و دیگر شهرها نیز باید در مورد این فلز خطرناک گوش به زنگ باشد و عواملی که باعث افزایش میزان آن در آب می‌شود را کنترل و کاهش دهند.

تأثیر سرب روی بدن

سرب در آب آشامیدنی

 

مصرف سرب می‌تواند پیامدهای جدی در سلامتی برای کودکان و بزرگسالان داشته باشد. قرار گرفتن در معرض سرب می‌تواند باعث آسیب عصبی برگشت ناپذیر و تأثیر منفی در نوزادان و کودکان خردسال شود. همچنین می‌تواند منجر به مسمومیت با سرب با عواقب شدید مانند مشکلات رفتاری، رشدی و یادگیری شود و همچنین می‌تواند سیستم ایمنی بدن را به خطر بیندازد.

در کودکان، این در معرض سرب بودن می‌تواند شنوایی را مختل کند، باعث توقف رشد شود و منجر به کم خونی شود. زنان بارداری که در معرض سرب قرار دارند ممکن است نوزاد خود را زودرس به دنیا بیاورند و ممکن است جنین رشد خوبی نداشته باشد. سایر تأثیرات سلامتی در بزرگسالان شامل مشکلات مربوط به تولید مثل، کلیه و قلب و عروق و همچنین کاهش اشتها، کاهش وزن، دردهای معده، یبوست، استفراغ، تحریک پذیری و تشنج شود.

آیا هنگام حمام یا دوش گرفتن، سرب می‌تواند از طریق پوست وارد بدن شود؟

خیر، پوست شما نمی‌تواند سرب موجود در آب را جذب کند. بنابراین شستن در آبی که به سرب آلوده است بی خطر است. با این حال، با توجه به میزان سرب موجود در آب، سایر مشکلات سلامتی ممکن است برای فرد رخ دهد و همچنین استنشاق یا بلعیدن آب هنگام دوش گرفتن یا استحمام یکی از بزرگترین این مشکلات می‌تواند باشد. برای اینکه از بروز مشکلات پوستی و سلامت جسمی مطمئن شوید می‌توانید از مزایای استفاده از تصفیه آب دوش حمام بهره ببرید و با نصب و خرید دستگاه تصفیه آب خانگی یا فیلتر تصفیه آب خانگی، آب داخل حمام خانه خود را تصفیه و پاک کنید. البته این را هم در نظر بگیرید که زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی چه برای آب شرب و چه برای دوش حمام را فراموش نکنید و در دوره های مناسب پک کامل فیلتر تصفیه آب خود را تعویض کنید تا کیفیت آب کاهش پیدا نکند.

چه افرادی بیشتر در معرض خطر مسمومیت با سرب قرار دارند؟

گروه‌های خاصی بیشتر از بقیه در معرض خطر مسمومیت با سرب قرار دارند. کودکان خردسال بسیار بیشتر از بزرگسالان مستعد مسمومیت با سرب هستند، که خب دلیل اصلی آن هم این است که هر چیزی را خیلی زود وارد دهان خود می‌کنند. مادران باردار یکی دیگر از گروه‌های پرخطر هستند که با خطر جدی سقط جنین یا زایمان زودرس مواجه می‌شوند. مادران آینده و همچنین مادرانی که به نوزاد خود شیر می‌دهند، اگر در معرض سرب قرار بگیرند می‌توانند از طریق شیر دادن خطر را به کودکان خود منتقل کنند؛ در نتیجه این امر می‌تواند به سیستم عصبی و اعضای بدن کودک آسیب برساند. بدون شک در مشخصات بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران که مینروا اصل تایوان است مشاهده کردید که توانایی کاهش سرب به صورت کامل و جامع را با توجه به بهره گیری از سیستم اسمز معکوس Reverse Osmosis دارد. اکثر بهترین برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی در دنیا از سیستم اسمز معکوس بهره میبرند که دارای یک فیلتر ممبران ریزبافت بوده و تمام املاح مضر موجود در آب لوله کشی را حذف و به پساب فاضلاب هدایت میکند.

چگونه می‌توانید بفهمید که منبع آب شما حاوی سرب است؟

از آنجایی که سرب در آب بی مزه، بی رنگ و بدون بو است، بدون آزمایش امکان ندارد که متوجه شوید که آب آشامیدنی خانه شما به سرب آلوده است یا خیر. روش‌های مختلفی برای آزمایش آب آشامیدنی شما برای فهمیدن اینکه آیا آب به سرب آلوده است یا خیر وجود دارد:

 • برای تشخیص آب سالم از ناسالم، یک نمونه آب را برای آزمایش به آزمایشگاه معتبر ارسال کنید. آنها تجزیه و تحلیل جامعی از آنچه در آب آشامیدنی خانه است، به شما ارائه می‌دهند.
 • یک کیت آزمایش آب خانگی خریداری کنید که بتواند مشخص کند که آیا آب شما حاوی سرب است یا خیر. این گزینه ارزان و راحت‌تری نسبت به ارسال نمونه آب به آزمایشگاه برای آزمایش است. با این حال، گرچه آنها قادر به تشخیص سرب در آب هستند، اما میان آن را به شما نشان نمی‌دهند، بنابراین اگر سرب وجود داشته باشد، شما نمی‌دانید که مقدار آن در آب آشامیدنی شما چقدر است.
 • سراغ منبع آب منطقه و شهر خود بروید. از آنها می‌توانید تمام سؤالات مورد نیاز را بپرسید و از آنها بخواهید که گزارشی در مورد سالم بودن آب به شما ارائه دهند.

آب آشامیدنی خانه شما به سرب آلوده است، در حال حاضر چه باید بکنید؟

سرب در آب آشامیدنی

سرب در آب آشامیدنی

 

اگر در آزمایش مشخص شد که آب آشامیدنی خانه شما به سرب آلوده است، موارد زیادی وجود دارد که باید انجام دهید و نباید انجام دهید:

کارهایی که باید انجام دهید:

 • هنگام مصرف ابتدا شیر آب را باز کنید و بگذارید آب برای مدتی از آن خارج شود و سرب نیز همراه آن خارج شود و بعد مصرف کنید.
 • فقط از آب سرد برای پخت و پز استفاده کنید، زیرا سرب با سرعت بیشتری از آب سرد نسبت به آب داغ خارج می‌شود.
 • سراغ خرید دستگاه تصفیه آب تایوانی اصل بروید که بتواند سرب را از آب فیلتر کند.
 • به کودکان خود آب تصفیه شده برای مصرف بدهید تا اگر آب شهری حاوی سرب بود آن را با خود به مدرسه ببرند.

کارهایی که نباید انجام دهید:

 • اگر منبع آب شما به سرب آلوده است، آب را نجوشانید تا برای نوشیدن سالم‌تر باشد. در حالی که جوشاندن باعث از بین رفتن باکتری‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا می‌شود، اما سرب را از بین نمی‌برد. در حقیقت، با تبخیر شدن مقداری از آب در اثر بخار و گرما، میزان غلظت سرب درون آن بیشتر می‌شود.
 • از آنجایی که سرب توسط پوست جذب نمی‌شود، استحمام یا دوش گرفتن اشکالی ندارد؛ اما با این حال، هنگام شستشوی بدن خود آب را استنشاق یا بلع نکنید.
 • سرب یک فلز سنگین بسیار سمی است که می‌تواند پیامدهای جدی بر سلامتی داشته باشد. ریسک‌های غیرضروری نکنید. قبل از در معرض خطر قرار گرفتن اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید تا به مشکل بر نخورید.
سرب در آب آشامیدنی

سرب در آب آشامیدنی

چگونه می‌توان در معرض سرب بودن را کاهش داد؟

به طور خلاصه، اگر می‌خواهید مطمئن شوید که آب آشامیدنی مصرفی خود و خانواده‌تان فاقد سرب است باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • آب خانه خود را مدام آزمایش کنید تا در مورد وجود سرب مطمئن شوید و اگر در آن وجود میزان آن را به دست آورید.
 • منبع را شناسایی کنید – مشخص کنید که سرب از کجا می‌آید. تعیین منبع سرب بسیار مهم است تا بتوانید تدابیری را برای به حداقل رساندن آن در صورت لزوم بیندیشید. نگاهی دقیق به آب داخل خانه خود، بیندازید. در لوله‌های مسی و پلاستیکی راحت‌تر می‌توان وجود سرب را تشخیص داد. اگر خانه شما دارای لوله‌های فلزی است، سطح خارجی لوله را با یک جسم تیز خراش دهید. روی لوله‌های سربی، خراش یک اثر سفید بر جای می‌گذارد، در این صورت می‌توانید به جای پذیرش خطر سرب فکری برای تعویض هر چه سریع‌تر لوله‌ها بکنید.
 • آب را تصفیه کنید – اینکه بخواهید لوله‌های آب لوله کشی را تعویض کنید ممکن است برای شما خیلی هزینه داشته باشد. یک راه حل ارزان و موثر سرمایه گذاری روی بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی است که بتواند سرب را از آب تصفیه کند.

با رعایت این نکات ساده برای کاهش خطر در معرض سرب بودن، می‌توانید گام‌های بلندی در محافظت از سلامتی خود و خانواده خود بردارید.

بیشتر بخوانید: آیا ویروس کرونا می‌تواند آب آشامیدنی را آلوده کند؟

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)