چگونه تشخیص دهیم آب برای نوشیدن بی خطر است

آیا تا به حال شیر آب خانه خود را باز کرده‌اید و با رنگ قهوه‌ای آب مواجه شده‌اید. این مشکل یکی از رایج‌ترین موارد در آلودگی‌های آب آشامیدنی است که نه تنها در ایران بلکه در تمام کشورهای دنیا نیز ممکن است رخ دهد و سلامت بدن را به خطر می‌اندازد. مواد داخل آب باعث زنگ زدگی لوله‌های آب شهری می‌شود و همین موضوع باعث رنگی شدن آب می‌شود و در نهایت خطر ابتلا به بیماری‌هایی که باید حتما از آنها جلوگیری کرد.

این بحران، اگرچه یک نمونه فوق العاده از آلودگی آب است، اما اتفاقی است که ممکن است بارها رخ دهد. سالانه میلیون‌ها نفر از مردم جهان با آن مشکل مواجه می‌شوند و آب آشامیدنی خود را از منبعی می‌گیرند که استانداردهای آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) را نقض می‌کند.

بهترین روش برای تشخیص دقیقاً آنچه در آب ما وجود دارد، آزمایش حرفه‌ای آن است؛ چند روش برای غربالگری آلودگی‌ها با استفاده از حواس ما وجود دارد.

در این مقاله برخی علائمی را بررسی خواهیم کرد که به ما نشان می‌دهند آب شیر لوله کشی شهری شما برای نوشیدن بی خطر است.

تشخیص آب سالم از ناسالم

برای تشخیص آب سالم از آب ناسالم راه‌ها و روش‌های مختلف وجود دارد که شاید مهم‌ترین آنها، آزمایش کردن آب باشد. اما به دلیل اینکه همه به آزمایشگاه دسترسی ندارند و نمی‌توانند آب لوله کشی خانه خود را آزمایش کنند، ما راه‌هایی را با شما در میان می‌گذاریم تا از طریق آنها بتوانید تشخیص دهید که آب در خانه شما شالم است و یا اینکه آب ناسالم دارد.

یک روش خوب بررسی کدر بودن آب است

آبی که نوشیدن آن بی خطر است، مانند آب تصفیه شده در حالت ایده آل باید صاف و بدون بو و طعم ناجور باشد. یکی از راه‌های تشخیص آلودگی آب، بررسی آب برای کدر بودن و شفاف نبودن آن است. در حالی که آب با رنگ تیره لزوما برای سلامتی شما خطرناک نیست، اما می‌تواند وجود عوامل بیماری‌زا یا مواد شیمیایی خطرناک را نشان دهد.

بررسی کنید که آیا دستان شما پس از شستن آنها با آب و صابون کماکان لیز است

بسیاری از افراد هنگام نوشیدن آب ناسالم، اولین چیزی که به آن پی می‌برند این است که آبی که می‌نوشند “سخت‌تر” از آبی است که معمولاً می‌نوشیدند.

آب سخت اغلب با تجمع موادی مانند کلسیم یا منیزیم مشخص می‌شود که می‌توانید سختی آب را در رسوباتی که روی سینک ظرف‌شویی، شیر آب یا لیوان است، تشخیص دهید. همچنین یکی دیگر از علائم آن می‌تواند لغزنده و لیز بودن دستان شما پس از شستشو با آب و صابون باشد، یا برای تمیز کردن لباس‌های خود مجبور شوید از مواد شوینده بیشتر استفاده کنید.

سختی بال در آب علامت مطمئنی برای آلوده شدن منبع آب شما نیست – در بعضی موارد، به دلیل وجود بیش از حد کلسیم یا منیزیم آب آشامیدنی سختی بالایی خواهد داشت، که هیچ ضرری ندارد – اما ممکن است شاخص وجود فلزاتی مانند آلومینیوم، منگنز و سرب در آب باشد.

آب زرد، نارنجی یا قهوه‌ای هرگز نشانه خوبی نیست

آب زرد، نارنجی یا قهوه‌ای هرگز نشانه خوبی نیست

آب زرد می‌تواند وجود کروم -6، ماده شیمیایی سرطان‌زا باشد. همچنین ممکن است نشانه‌ای از تجمع آهن، منگنز، مس یا سرب باشد. اگر آب آشامیدنی شما از سیستم عمومی تأمین می‌شود، بررسی کنید که آیا رنگ زرد فقط هنگام جاری شدن آب سرد ظاهر می‌شود یا خیر، که اگر اینطور باشد باید سیستم لوله کشی و موارد مرتبط به آن را مشاهده و بررسی کنید و برای تمیز کردن آنها اقدام کنید.

آب آشامیدنی با رنگ نارنجی یا قهوه‌ای همچنین می‌تواند حاوی آهن، منگنز یا سرب اضافی باشد یا وجود زنگ زدگی را نشان دهد که می‌تواند باعث تولید باکتری‌ها مختلف شود.

آب مایل به سبز یا آبی می‌تواند نشان دهنده میزان بالای مس در آب باشد

آب آبی یا سبز اغلب نشانه افزایش سطح مس است که در اثر خوردگی در لوله‌های آب شهری ایجاد می‌شود. اگرچه مس در دوزهای کم برای شما ضرر ندارد، اما میزان زیاد قرار گرفتن در معرض مس می‌تواند مشکلات سلامتی مانند کم خونی و آسیب کبدی و کلیوی را ایجاد کند. بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی مینروا اصل Minerva Taiwanese Water Purifier توانایی کاهش سطح مس در آب آشامیدنی لوله کشی شهری را دارد.

قیمت دستگاه تصفیه آب تایوانی اصل مینروا که این امکان را برای شما ایجاد میکند تا میزان سطح مس موجود در آب لوله کشی شهری را کاهش دهید در واقع قیمت بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران محسوب میشود که یک مدل آمریکایی تایوانی اورجینال و استاندارد است و با دارا بودن ممبران سیزده لایه ریزبافت فیلمتک بهترین مارک ممبران در دنیا، سطح مس موجود در آب را به میزان استاندارد طبق گواهی نامه بین المللی کیفیت آب آشامیدنی میرساند.

حس کردن بوی زیاد مایع سفید کننده، علائی برای میزان کلر بالا است

کلر به طور کلی در تمام تصفیه خانه‌های دنیا برای از بین بردن میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا به منبع ذخیره سازی آب اضافه می‌شود، اما وقتی با سایر ترکیبات آلی مخلوط شود می‌تواند باعث به وجود آمدن چندین ماده مضر شود.

یکی از این ماده‌های مضر، گروهی از مواد شیمیایی معروف به تری هالومتان‌ها (THM) هستند، که با مشکلات کلیوی و افزایش خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارند. یکی دیگر از این مواد که به عنوان اسیدهای هالو استیک (HAA) شناخته می‌شود، باعث تحریک پوست می‌شود و همچنین می‌تواند خطر سرطان را افزایش دهد.

مقادیر کم کلر در سیستم تصفیه آب، همچنین می‌تواند افراد را در معرض انگلی به نام ژیاردیا قرار دهد که باعث اسهال، گرفتگی عضلات و حالت تهوع می‌شود. که میتوان توسط برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی کلر آب آشامیدنی را حذف نمود. البته میبایست حتما مشخصات دستگاه تصفیه آب خانگی را مشاهده نمایید تا مطمئن شوید که دستگاه تصفیه آب تایوانی اصل که خریداری میکنید، توانایی کاهش سختی آب آشامیدنی و حذف کلر را داشته باشد. ضمن این که قیمت پک کامل فیلتر تصفیه آب در هزینه های نگهداری دستگاه تصفیه آب برای انتخاب دستگاه بسیار مهم است که پیشنهاد میشود در زمان تعویض فیلتر تصفیه آب از کارشناسان فنی مینروا فیلتر درخواستتان را ثبت نمایید تا سرویس دستگاه شما به درستی و سر وقت انجام گردد.

آبی که بوی سفید کننده می‌دهد، نشان دهنده این است که در منطقه شما از مقدار بسیار زیادی کلر برای تصفیه استفاده می‌شود.

بوی تخم مرغ فاسد به این معنی است که آب آشامیدنی خانه شما می‌تواند حاوی سولفید هیدروژن باشد

آبی که بوی فاضلاب یا تخم مرغ گندیده می‌دهد، می‌تواند حاوی سولفید هیدروژن باشد؛ سولفید هیدروژن گازی بی رنگ است که به طور طبیعی در آب‌های زیرزمینی وجود دارد. هنگامی که این گاز در معرض باکتری‌های خاصی قرار می‌گیرد، به سولفات تبدیل می‌شود که می‌تواند باعث کم آبی یا اسهال شود.

اگر آب بوی ماهی می‌دهد، می‌تواند نشانه‌ای از وجود باریم یا کادمیوم باشد

اگر آب بوی ماهی می‌دهد، می‌تواند نشانه‌ای از وجود باریم یا کادمیوم باشد

آب با بوی ماهی می‌تواند نشان دهنده وجود بیش از حد باریم باشد؛ باریم، ماده شیمیایی طبیعی است که از طریق حفاری یا ساخت می‌تواند به منبع آب نفوذ کند. هنگامی که باریم بالاتر از حد توصیه شده EPA در آب آشامیدنی وجود داشته باشد، می‌تواند باعث افزایش فشار خون، ضعف عضلانی، آسیب کلیه، کبد و قلب شود.

ممکن است آبی که بوی ماهی می‌دهد حاوی کادمیوم نیز باش؛ کادمیوم، ماده شیمیایی موجود در سنگ معدن سرب و مس است که اغلب از طریق ضایعات صنعتی به لوله‌های آب لوله کشی شهری راه پیدا می‌کند. قرار گرفتن در معرض میزان بالای کادمیوم در آب آشامیدنی، می‌تواند باعث آسیب کلیه، کبد و استخوان شود.

یکی از راه‌های مفید برای بررسی سالم بودن آب این است که یک لیوان از شیر بریزید و به اتاق دیگری بروید. پس از چرخاندن آب در اطراف خانه و اتاق، اگر هنوز هم بوی ماهی می‌دهد، می‌تواند به معنای وجود آلودگی‌های عنوان شده باشد.

طعم فلز در آب آشامیدنی می‌تواند وجود آهن یا مس را نشان دهد

لوله‌های زنگ زده می‌توانند فلزاتی مانند آهن، منگنز، روی، مس و سرب را در منابع محلی آب آزاد کنند و به مایع مزه‌ای مانند مزه فلز یا شوری بدهند. این عطر و طعم بد به ساکنان هر منطقه آلوده کمک می‌کند تا از وجود سرب در آب آشامیدنی خود آگاه شوند؛ اما در برخی موارد، این فقط نشانه ای از PH پایین است.

سایر آلاینده ها نامرئی هستند

تعدادی از آلاینده‌ها از جمله آرسنیک و نیترات‌ها را نمی توان حس و لمس کرد. در بسیاری از موارد، یک سیستم آب آشامیدنی شهری حاوی بیش از یک ماده شیمیایی خطرناک است که ارزیابی خطر کلی آن برای سلامت بدن برای افراد دشوار است.

بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی با سیستم اسمز معکوس – به‌روزترین سیستم فیلتر تصفیه آب تایوانی در جهان – می‌تواند آب آلوده را در فیلترهای خود به دام بیندازد. این سیستم فیلتراسیون هم می‌تواند طعم و بوی بد آب آشامیدنی را از بین ببرد و هم اینکه می‌تواند میکروب‌ها، آلودگی‌ها و مواد شیمیایی درون آب را نیز تصفیه کند.

توصیه اصلی ما به شما این است که منبع آب خود را بشناسید و گزارشات مربوط به کیفیت آب را از شرکت آب منطقه‌ای خود بخواهید – حتی می‌توانید خودتان نیز آب را برای آزمایش نزد آزمایشگاه‌های معتبر ببرید.

اما در نهایت پیشنهاد ما به شما این است که حتما سراغ خرید دستگاه تصفیه آب بروید و از سالم بودن آب در خانه خود مطمئن شوید. با کمی تحقیق در مورد بهترین دستگاه‌ها، هزینه خرید دستگاه و قیمت بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل و اورجینال استاندارد می‌توانید برنامه خرید این وسیله کاربردی را بریزید و از داشتن آب سالم در خانه خود لذت ببرید.

آیا آب لوله کشی سالم است؟

آب لوله کشی شهری با توجه به دارا بودن املاح مضر و مواد ضدعفونی کننده و سختی بالا برای سلامت بدن انسان مضر است و میتوان با تهیه بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل با بهترین قیمت و کیفیت این املاح مضر را حذف کامل نمود و از آب سالم استفاده کرد.

سالم ترین آب برای نوشیدن چه فاکتورهایی دارد؟

آب آشامیدنی سالم برای نوشیدن و حفظ سلامت و ایمنی بدن انسان میبایست سختی زیر 100 داشته باشد و عاری از املاح مضر محلول در آب باشد ضمن این که املاح معدنی مفید را نیز حفظ نماید، آب خروجی از انواع بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل مینروا کاملا این فاکتورهای لازم برای سلامت بدن انسان را طبق استاندارد جهانی بهداشت رعایت مینمایند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)