علائم مسمومیت با آب چیست؟

تمام سلول‌های بدن انسان برای اینکه عملکرد بهتری داشته باشند، به آب نیاز دارند. اما با این حال، نوشیدن بیش از حد آب می‌تواند منجر به مسمومیت با آب و عواقب جدی برای سلامت بدن شود.

ممکن است به طور تصادفی مقدار زیادی آب در روز نخوریم، اما این امکان نیز وجود دارد که مقدار آن از دست ما خارج شود و معمولاً این حالت در نتیجه از دست دادن آب بیش از حد در هنگام رویدادهای ورزشی یا تمرینات شدید به وجود می‌آید.

علائم مسمومیت با آب عمومی است و این علائم می‌توانند شامل گیجی، از دست دادن هوشیاری، حالت تهوع و استفراغ شوند. در موارد نادر، مسمومیت با آب می‌تواند باعث تورم در مغز شود و این حالت می‌تواند بسیار کشنده باشد.

در این مقاله علائم مسمومیت با آب و علل و اثرات مسمومیت با آب را شرح می‌دهیم. همچنین به این موضوع خواهیم پرداخت که هر فرد بهتر است در روز چه میزان آب بنوشد.

علائم مسمومیت با آب چیست؟

مسمومیت با آب چیست؟

مسمومیت با آب، اختلال در عملکرد مغز است که در اثر نوشیدن بیش از حد آب به وجود می‌آید. با مصرف بیش از حد آب، میزان آب موجود در خون افزایش پیدا می‌کند، که این می‌تواند الکترولیت‌ها، به ویژه سدیم را در خون رقیق کند. اگر سطح سدیم به کمتر از 135 میلی مول در لیتر (mmol / l) برسد، هیپوناترمی در فرد رخ می‌دهد.

سدیم به حفظ تعادل مایعات در داخل و خارج سلول‌های بدن کمک می‌کند. وقتی سطح سدیم به دلیل مصرف زیاد آب کاهش می‌یابد، مایعات از خارج به داخل سلو‌ل‌ها منتقل می‌شوند و باعث تورم آنها می‌شوند.

وقتی این اتفاق برای سلول‌های مغزی رخ دهد، باید انتظار مشکلی خطرناک را داشت و حتی در برخی موارد باعث بروز مرگ در افراد می‌شود.

بیشتر بخوانید: آیا ویروس کرونا می‌تواند آب آشامیدنی را آلوده کند؟

خطرات ناشی از نوشیدن بیش از حد آب

وقتی فردی بیش از اندازه آب مصرف کند و سلول‌های مغز شروع به تورم کنند، فشار داخل جمجمه او افزایش می‌یابد. این حالت باعث بروز اولین علائم مسمومیت با آب می‌شود که شامل موارد زیر است:

  • سردرد
  • حالت تهوع
  • استفراغ

مسمومیت با آب می‌تواند حتی علائم شدیدتری نیز داشته باشد که آنها شامل موارد زیر می‌شود:

  • خواب آلودگی
  • ضعف یا گرفتگی عضلات
  • افزایش فشار خون
  • دوبینی
  • گیجی
  • عدم توانایی در شناسایی اطلاعات حسی
  • تنفس دشوار

تجمع مایعات در مغز را ورم مغزی می‌نامند. این حالت و مشکل می‌تواند بر عملکرد و ساختار مغز اثر بگذارد و باعث اختلال در عملکرد سیستم عصبی مرکزی شود.

در موارد شدیدتر، مسمومیت با آب می‌تواند باعث تشنج، آسیب مغزی، کما و حتی مرگ شود. حتی این حالت با عدم تشخیص آب سالم از ناسالم و مصرف آب ناسالم، شدیدتر نیز می‌شود.

خطرات ناشی از نوشیدن بیش از حد آب

چه عواملی باعث مسمومیت با آب می‌شود؟

مسمومیت با آب یک بیماری و اختلال نادری است و معمولا خیلی کم پیش می‌آید که فردی به طور تصادفی مقدار زیادی آب مصرف کند. با این حال، هیچ چیزی غیرممکن نیست و این مشکل نیز ممکن است اتفاق بیفتد؛ حتی گزارش‌های پزشکی زیادی در مورد مرگ به دلیل مصرف زیاد آب در جهان گزارش شده است.

مسمومیت با آب معمولاً افرادی را که در مسابقات ورزشی یا تمرینات استقامتی شرکت می‌کنند یا افرادی که دارای اختلالات روانی هستند تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این بیماری اگر با مصرف آب آلوده نیز همراه شود می‌تواند بسیار خطرناک‌تر شود و در این مواقع است که بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. با خرید دستگاه تصفیه آب تایوانی اصل می‌توانید مسمومیت با آب آلوده را از معادله حذف کنید.

چه عواملی باعث مسمومیت با آب می‌شود؟

رویدادهای ورزشی

مسمومیت با آب به ویژه در بین ورزشکاران استقامت بسیار شایع است. این حالت در صورتی برای این افراد اتفاق می‌افتد که فرد بی رویه و بدون محاسبه میزان الکترولیت‌های از دست رفته خود اقدام به نوشیدن آب کند. به همین دلیل، هیپوناترمی غالباً در جریان رویدادهای بزرگ ورزشی رخ می‌دهد.

در مطالعه‌ای مشخص شد که از 488 شرکت کننده در ماراتن 2002 بوستون، 13٪ علائم هیپوناترمی و 0.06٪ هیپوناترمی بحرانی داشتند که میزان سدیم آنها کمتر از 120 میلی مول در لیتر بود.

موارد مسمومیت با آب در این حوادث منجر به مرگ شده است. یک مورد مربوط به دونده‌ای بود که بعد از ماراتن بر زمین افتاد و جان خود را از دست داد.

از آنجایی که بدن او به طور نامناسب آب رسانی شده بود، سطح سدیم او به زیر 130 میلی مول در لیتر رسیده بود. سپس دونده با مصرف بیش از حد آب دچار تورم مغز و سپس مرگ شد.

آموزش‌های نظامی

در برخی مطالعات جهانی مشخص شده است که در سربازی‌ها نیز این اتفاق رایج است و سربازان زیادی هستند که به این مشکل مبتلا هستند. در برخی مطالعات مشخص شده است که سطح سدیم خون سربازان مبتلا 115-130 میلی مول در لیتر است، در حالی که محدوده طبیعی آن باید 135-145 میلی مول در لیتر باشد.

در گزارش‌های جهانی حتی مرگ سربازان نیز اعلام شده است. این مرگ‌ها با نوشیدن بیش از 5 لیتر آب فقط در عرض چند ساعت بوده است.

علائم هیپوناترمی همچنین به علائم کم آبی بدن نیز شباهت دارد. در بسیاری از موارد افراد این مشکل را با کم آبی بدن اشتباه می‌گیرند و در نتیجه مصرف آب زیاد دچار مشکلات جبران ناپذیری می‌شوند و حتی باعث مرگ آنها می‌شود.

شرایط بهداشت روانی

نوشیدن آب بیش از حد که به آن وسواس عطش همیشگی نیز گفته می‌شود، می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات ذهنی و روانی باشد که باید حتما آن را درمان کرد. البته نوشیدن آب بیشتر از نرمال جامعه که توسط ورزشکاران انجام میگیرد برای هیدراته نگه داشتن بدن بوده و باعث بیماری نخواهد شد. ضمن این که در مشخصات بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در بورس فروش ایران که دستگاه تصفیه آب 8 مرحله ای اکسیژن ساز مینروا Minerva و دستگاه تصفیه آب 7 مرحله ای یونیزه قلیایی کننده آب آشامیدنی مینروا محسوب میگردند این مورد نیز ذکر شده است که آب قلیایی میتواند برای عموم مردم به خصوص ورزشکاران در جهت هیدراته نگه داشتن بدن انسان تاثیرات بسیار مثبتی بگذارد. ضمن این که فیلتر تصفیه آب یونیزه قلیایی کننده آب آشامیدنی در مرحله هفتم توانایی افزایش سطح قلیایی آب آشامیدنی را تا عددی بین 7.5 الی 8.5 دارد.

این بیماری بیشتر در بین مبتلایان به اسکیزوفرنی دیده می‌شود، اما در افرادی که دارای اختلالات عاطفی، روان پریشی و اختلالات شخصیتی هستند نیز می‌تواند بروز کند.

آیا مسمومیت با آب می‌تواند کشنده باشد؟

همان‌طور که عنوان کردیم در میان مردم عادی این حالت ممکن است خیلی کم پیش بیاید، اما با این حال در میان ورزشکاران، سربازان و نظامیان و حتی افراد دارای اختلالات روانی رخ داده است و حتی در آنها مرگ نیز گزارش شده است.

مصرف چه مقدار آب زیاد محسوب می‌شود؟

کمبود آب و مسمومیت با آب هنگامی اتفاق می‌افتد که فرد آب بیشتری از کلیه خود را از طریق ادرار دفع کند.

طبق ارقام ذکر شده در مطالعه‌ای در سال 2013، کلیه‌ها می‌توانند حدود 20-28 لیتر آب را در روز دفع کنند، اما نمی‌توانند بیش از 0.8 تا 1.0 لیتر آب و مایعات در هر ساعت از بدن خارج کنند.

برای جلوگیری از هیپوناترمی، باید سعی کنید که از نوشیدن بیش از حد آب جلوگیری کنید تا کلیه‌های خود را سالم نگه دارید.

اگر فرد در مدت زمان کوتاهی 3-4 لیتر آب بنوشد، علائم هیپوناترمی در او ممکن است ظاهر شود. اگرچه زمان نمایان شدن علائم آن به طور خاص مشخص نیست.

براساس یک گزارش موردی، سربازان پس از مصرف حداقل 2 لیتر (1.9 لیتر) آب در ساعت دچار علائم این مسمومیت شدند. گزارش دیگر نشان می‌دهد، هیپوناترمی پس از نوشیدن بیش از 5 لیتر در عرض چند ساعت خود را نشان داده است. به همین خاطر است که می‌گوییم هیچ زمان مشخصی برای نمایان شدن علائم آن وجود ندارد و شما تنها باید از مصرف بیش از حد آب خودداری کنید.

مصرف چه مقدار آب زیاد محسوب می‌شود؟

در شبانه روز به چه مقدار آب نیاز است؟

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، هیچ راهنمای رسمی در مورد میزان آب مصرفی هر فرد در روز وجود ندارد.

مقدار مناسب بسته به عواملی مانند وزن بدن، میزان فعالیت بدنی، آب و هوا و شیردهی متفاوت است.

در مطالعه‌ای مشخص شد که زنان 19 تا 30 ساله حدود 2.7 لیتر آب در روز و مردان هم سن و سال آنها حدود 3.7 لیتر آب در روز نیاز دارند. البته که اگر این آب آشامیدنی از بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی باشد سلامت شما عزیزان را دو چندان تضمین خواهد نمود. یکی از ویژگی های دستگاه تصفیه آب خانگی اصل تایوان این است که پک کامل فیلتر تصفیه آب هر دو سال نیاز به تعویض دارد که بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی خواهد بود. قیمت دستگاه تصفیه آب تایوانی اصل مینروا Minerva که از بهترین مارک های معروف دستگاه تصفیه آب خانگی در دنیا نیز محسوب میگردد را میتوانید از کارشناسان فروش شرکت مینروا فیلتر دریافت نمایید.

اما برخی افراد هنوز هم به این اعتقاد دارند که باید در روز 8 لیوان آب مصرف کنند. البته که این حالت ممکن است برای همه درست جواب ندهد و به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد ورزشکاران، افراد مسن و زنان باردار هر روز آب بیشتری بنوشند.

برای تخمین مقدار مناسب، می‌توانید از میزان کالری که در روز نیاز دارید کمک بگیرید. اگر شخصی به 2000 کالری در روز نیاز دارد، باید 2000 میلی لیتر آب در روز نیز مصرف کند.

سخن پایانی

نوشیدن بیش از حد آب می‌تواند منجر به مسمومیت با آب شود. این بیماری بسیار نادر است و بیشتر در میان ورزشکاران و همچنین نظامیان و سربازان دیده می‌شود.

هیچ راهنمای رسمی در مورد مقدار آب مورد نیاز برای مصرف روزانه وجود ندارد. اما  با این حال، برای جلوگیری از مسمومیت با آب برخی منابع توصیه می‌کنند بیش از 0.8 تا 1.0 لیتر آب در ساعت ننوشید و بهتر است سراغ مصرف آب تصفیه شده و آب مقطر بروید.

بیشتر بخوانید: خطرات سلامتی سرب در آب آشامیدنی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)