آب مقطر چیست و آیا قابل نوشیدن است؟

بسیاری از شرکت‌های داروسازی و همچنین آزمایشگاه‌ها از آب مقطر برای کارهای خود استفاده می‌کنند، چرا که اعتقاد دارند که خالص‌ترین آب است. فرایند تقطیر 9/99 درصد آلودگی‌هایی را که معمولاً در آب یافت می‌شوند، مانند باکتری‌ها، مواد شیمیایی و ترکیبات غیر آلی محلول را از بین می‌برد. با این حال، گرچه ممکن است آب مقطر فاقد بسیاری از آلاینده‌ها باشد، اما بسیاری از دانشمندان در مورد اینکه آیا نوشیدن این نوع آب بی خطر است، اظهارنظر نمی‌کنند. دلیل این نظر ندادن آنها این است که مواد معدنی مانند سدیم، کلسیم و منیزیم که برای سلامتی ما ضروری هستند، همراه با آلاینده‌های مضر در طی فرآیند تقطیر از آب حذف می‌شوند.

برای درک دقیق مزایا و معایب نوشیدن آب مقطر، ابتدا باید نقشی را که آب در بدن انسان بازی می‌کند درک کنیم و بعد، مواد معدنی ضروری که بدن به آنها نیاز دارد و با مصرف آب به آنها می‌رسیم و نحوه جذب این مواد معدنی را بررسی کنیم. در این مقاله مروری کلی بر آب مقطر خواهیم داشت و به شما در مورد مزایا و معایب آب مقطر خواهیم گفت.

آب مقطر چیست و آیا قابل نوشیدن است؟

آب مقطر چیست؟

در طی فرآیند تقطیر، آب به بخار تبدیل می‌شود و باکتری‌ها و سایر آلاینده‌ها و ناخالصی‌ها و همچنین مواد معدنی را نیز از آب حذف می‌کند. بخار پس از خنک شدن، دوباره به شکل مایع متراکم می‌شود. این فرآیند، چرخه آب موجود در طبیعت را تکرار می‌کند، جایی که آب در هوا تبخیر می‌شود، خنک و متراکم می‌شود، سپس به عنوان باران شروع به باریدن می‌کند. یک دستگاه تقطیر آب معمولاً از دو محفظه تشکیل شده است: یک محفظه تبخیر و یک محفظه برای جمع آوری میعانات بخار، که به طور معمول در یک ظرف شیشه‌ای جمع می‌شود.

آب مقطر چیست؟

چه چیزی در طی فرآیند تقطیر حذف می‌شود؟

تقطیر، مواد (خوب و بد) محلول در آب را از بین می‌برد تا در معرض آنها قرار نگیرید. این روش، همچنین روشی است که برای نمک زدایی آب دریا برای تبدیل آن به آب آشامیدنی استفاده می‌شود. در طول تقطیر، مواد جامد محلول (TDS) از آب خارج و حذف می‌شوند. با این حال، فرآیند تقطیر ترکیبات آلی فرار (VOC) را از آب پاک نمی‌کند. برای از بین بردن ترکیبات آلی فرار، آب باید پس از پردازش توسط سیستم تقطیر آب، از خرید دستگاه تصفیه آب دارای فیلتر کربن نیز عبور کند.

آلاینده‌ها و مواد معدنی غیر آلی از طریق مسیرهای مختلف می‌توانند به منبع آب برسند. این مسیرها می‌توانند خاک و ورودی‌های آب‌های زیرزمینی باشند. آلاینده‌های شیمیایی به وفور در زندگی شهری یافت می‌شوند و حتی در برخی موارد در فرآیند فیلتر تصفیه آب شهری نیز به وجود می‌آيند. آلاینده‌ها همچنین می‌توانند در هنگام عبور از لوله‌ها در مسیر خانه به آب وارد شوند. بسیاری از مواد معدنی غیر آلی محلول که به طور معمول در آب یافت می‌شوند بی ضرر هستند، اما برخی دیگر مانند آرسنیک و سرب می‌توانند برای سلامتی ما مضر باشند. با این حال، هر چیز اضافی، از جمله مواد معدنی، به طور بالقوه می‌توانند بر سلامتی ما تأثیر بگذارند.

تجمع زیاد مواد خوب، می‌تواند بد باشد

سطح مواد معدنی موجود در آب از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت است. در حالی که بسیاری از آنها بی ضرر هستند، اما گاهی اوقات حتی مواد معدنی مفید برای سلامتی ما به دلایل مختلف باید از آب حذف شوند. به عنوان مثال، مقادیر بالای کلسیم می‌تواند منجر به بالا رفتن سختی آب شود که می‌تواند لوازم خانگی را از بین ببرد. مقادیر بالای سدیم یا کلرید نه تنها می‌تواند باعث ایجاد مزه بد در آب شود، بلکه می‌تواند برای گیاهان مضر باشد و باعث خوردگی لوله‌ها و لوله کشی داخل خانه شود. اگر مقدار مواد معدنی موجود در آب آشامیدنی شما زیاد باشد، دستگاه تقطیر و قیمت دستگاه‌ تصفیه آب خانگی اصل تایوان که از برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی نیز باشد به صرفه و اقتصادی هم باشد می‌تواند یک راه حل مناسب برای از بین بردن آلاینده‌ها و همچنین مواد معدنی  آسیب رسان باشد.

در فرآیند تقطیر، آب خالص و بدون تغییر در خصوصیات شیمیایی می‌شود. با این حال، آب عاری از مواد معدنی به طور بالقوه می‌تواند قابلیت جذب آلاینده بالاتری داشته باشد؛ به این معنی که می‌تواند هنگام عبور از لوله‌های قدیمی در خانه، فلزات سنگین مانند سرب را جذب کند. این یکی از دلایلی است که در تاسیسات پک کامل فیلتر تصفیه آب از تقطیر برای تصفیه منابع آب شهری استفاده نمی‌شود.

آیا نوشیدن آب مقطر بی خطر است؟

فرآیند تقطیر یک فرآیند طبیعی است، دقیقاً مانند چرخه آب زمین، که ناخالصی‌های موجود در آب را از بین می‌برد و آب را در خالص‌ترین شکل خود باقی می‌گذارد. از آنجایی که در طی فرآیند تقطیر هیچ ماده ضدعفونی کننده یا مواد شیمیایی بالقوه مضر به آب اضافه نمی‌شود، نوشیدن آن بی خطر تلقی می‌شود. با این حال، موادی مفیدی در این فرآیند از آب خارج شده است که باعث نگرانی در مورد مصرف آب مقطر می‌شود.

فرآیند تقطیر در حذف مواد آلاینده از آب بسیار کارآمد است که تقریباً همه چیز را از بین می‌برد – از جمله مواد معدنی محلول در آب که برخی از آنها برای بدن بسیار مهم هستند. این مواد معدنی (که بعضاً به آنها الکترولیت گفته می‌شود) که نقش مهمی در علامت دهی به سلول‌ها را دارند، معمولاً از طریق غذایی که می‌خوریم به دست می‌آیند. با این وجود، آب به عنوان مهم‌ترین منبع برای تأمین این مواد معدنی به شمار می‌‌آید. جذب این مواد می‌تواند به میزان قابل توجهی بر روی سلامت جسم ما تأثیر بگذارد.

برخی از استدلال‌های رایج در مورد تأیید مصرف و مخالف نوشیدن آب مقطر شامل موارد زیر می‌شود:

  • مصرف آب مقطر می‌تواند باعث کم آبی بدن و منجر به مشکلات سلامتی ناشی از کمبود مواد مغذی ضروری در بدن ما شود.
  • روند تقطیر، آلاینده‌ها و میکروب‌ها را از آب حذف می‌کند.
  • مصرف آب مقطر ممکن است برای بعضی از افراد مفید باشد، اما برای دیگران مفید نیست – به ویژه کسانی که این مواد معدنی را از طریق منبع جایگزین (رژیم غذایی یا مکمل‌ها) به دست نمی‌آورند.

با توجه به اینکه بدن انسان بالغ به طور متوسط از 60٪ آب تشکیل شده است، به همین دلیل ما باید اطمینان حاصل کنیم که آبی که بدن خود را از آن پر می‌کنیم، بی خطر است و به سلول‌ها و بافت‌های بدن ما سود می‌رساند. اطلاعات زیر به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که آیا آب مقطر گزینه مناسبی برای شماست یا با توجه به مشخصات انواع دستگاه تصفیه آب خانگی مینروا Minerva اصل تایوان استفاده از یک آب تصفیه کن خانگی زیرسینکی اسمز معکوس میتواند در طول شبانه روز آب آشامیدنی سالم و پاکیزه با بهترین سختی آب تصفیه شده برای نوشیدن را در اختیار شما و خانواده محترمتان قرار دهد.

آیا آب مقطر برای شما مفید است؟

 

مصرف آب مقطر برای افرادی که دچار سوء تغذیه یا بیماری هستند توصیه نمی‌شود. همچنین برای آب‌رسانی مجدد پس از یک تمرین و ورزش شدید یا سایر فعالیت‌های بدنی نیز توصیه نمی‌شود. اما به طور کلی، برای یک فرد سالم که از نظر تغذیه‌ای در شرایط خوبی است، نوشیدن آب مقطر هیچ عوارض جانبی و منفی ندارد. آب حاوی ترکیبات غیر آلی محلول است، از جمله مقادیر کمی از مواد معدنی غیر آلی، که می‌توانند جذب بدن شوند. اگر بدن شما قادر به جذب این ترکیبات آلی از آب نبود، در وهله اول آنها خطری برای سلامتی نداشتند و ما وقت و هزینه خود را صرف تلاش برای حذف آنها از آب آشامیدنی نمی‌کردیم. در این مواقع باید سراغ خوراکی‌های جامد و غیر مایع بروید. به این معنی که خوراکی‌های منبع اصلی مواد معدنی را تهیه کنید و باید از آنها این مواد را تأمین کنید.

آیا آب مقطر برای شما مفید است؟

چرا بدن شما به آب نیاز دارد؟

نوشیدن آب چندین مزیت دارد: این ماده به دفع سموم و مواد زائد از بدن کمک می‌کند. کمک می‌کند تا بدن خنک شود و از گرم شدن بیش از حد ما جلوگیری می‌کند. از سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌های حیاتی ما محافظت می‌کند. مفاصل ما را ترمیم می‌کند و مواد مغذی محلول را به سلول‌ها و بافت‌ها در سراسر بدن منتقل می‌کند.

در حالی که آب مواد معدنی ضروری را در بدن ما تأمین می‌کند، اما نمی‌توان این مورد را نقش اصلی آب در بدن دانست. اگر کمبود مواد معدنی دارید، خوردن غذاهایی که سرشار از مواد معدنی و مواد مغذی هستند می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد. نقش اصلی آب احیای مجدد بدن و تأمین مجدد آب از دست رفته در طی فعالیت‌های بدنی است. راه حل کمبود مواد معدنی به دست آوردن آن از مواد غذایی است، تا این مواد معدنی به سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌های بدن شما منتقل شوند. آب همچنین نقش اساسی در حفظ حالت تعادل سلولی دارد.

چرا بدن شما به مواد معدنی نیاز دارد؟

الکترولیت‌ها مواد معدنی ضروری بدن برای برقراری ارتباط بین سلول‌ها و انتقال مایعات به عضلات برای جلوگیری از گرفتگی هستند. غذاهایی که سرشار از مواد معدنی هستند میوه‌ها و سبزیجات هستند. بهترین غذاها برای رفع کمبود کلسیم، غذاهای غنی از کلسیم و همچنین غذاهای غنی از ویتامین D (که به جذب کلسیم کمک می‌کند) مانند تخم مرغ و ماهی هستند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، منبع خوب دیگر برای جذب ویتامین D است.

افرادی که مواد معدنی را تنها از مواد غذایی دریافت می‌کنند، احتمالاً بیشترین سود را از مواد معدنی موجود در آب آشامیدنی می‌برند. با این حساب، این افراد به احتمال زیاد تأثیرات منفی حذف مواد معدنی از آب آشامیدنی را حس نمی‌کنند. فرد دچار سوء تغذیه، کمتر قادر به دریافت مواد معدنی مورد نیاز روزانه خود از طریق مواد غذایی است و برای رفع این نیازها به مصرف آب نیاز دارد.

چه اتفاقی برای مواد معدنی مازاد در بدن می‌افتد؟

هنگامی که میزان مصرف مواد معدنی بیش از میزان مورد نیاز بدن باشد، مواد معدنی اضافی توسط کلیه‌ها دفع می‌شود که با مصرف آب بیشتر، عملکرد کلیه‌ها با کارایی بیشتری انجام می‌شود. بنابراین مهم است که بدن خود را به خوبی هیدراته نگه دارید، زیرا آب تصفیه شده و سالم از سنگین شدن کلیه‌ها جلوگیری می‌کند. بدن ما پس از خوردن غذاهای شور سیگنال‌هایی (احساس تشنگی) به مغز ما ارسال می‌کند که ما را ترغیب به نوشیدن مدام آب می‌کند. اگر نتوانیم تشنگی خود را برطرف کنیم، دچار کمبود آب در بدن می‌شویم. در شرایطی مانند این، آب مقطر مفید خواهد بود زیرا بدن ما به هیچ سدیم اضافی در آب نیاز ندارد.

آیا باید آب مقطر بنوشید یا نه؟

اکنون باید توجه داشته باشید که بدون شک آب مقطر یکی از خالص‌ترین اشکال آب آشامیدنی موجود است. آلاینده‌های مضر مانند باکتری‌ها، آرسنیک و سرب همراه با مواد معدنی در آب مقطر از بین می‌روند که بسته به عوامل دیگر می‌توانند تأثیرات خوب یا بدی بر سلامتی ما داشته باشند.

افرادی که قبلاً مقدار زیادی سدیم مصرف کرده‌اند ممکن است از نوشیدن آب مقطر بهره ببرند. با این حال، افرادی که دچار سوء تغذیه هستند، بیماری یا کمبود مواد معدنی دارند و همچنین افرادی که فعالیت بدنی شدیدی انجام می‌دهند، باید بتوانند از مواد معدنی موجود در آب تغذیه کنند. در این صورت، نوشیدن آب مقطر برای این افراد توصیه نمی‌شود. تعریق، استفراغ و اسهال باعث از دست رفتن مایعات و الکترولیت در بدن می‌شود که در صورت عدم رسیدگی به این مشکلات، می‌توانند منجر به کم آبی بدن شوند. نوشدن آب مقطر برای افرادی با این مشکلات نیز توصیه نمی‌شود. در نهایت، اینکه آیا آب مقطر برای شما خوب یا بد است، به این بستگی دارد که آیا باید روزانه مواد معدنی را از آب دریافت کنید یا اینکه این مواد را از غذاهایی که می‌خورید دریافت می‌شوند.

تفاوت آب مقطر با آب شهری در چیست؟

آب آشامیدنی شهری که برای مصرف انسان مناسب است، از منابع زیادی تهیه می‌شود که همگی باید با استانداردهای ایمنی مشخص شده توسط سازمان‌های بهداشتی دنیا مطابقت داشته باشند. اما آب مقطر خالص‌ترین شکل آب است، زیرا معمولاً کمترین میزان آلاینده‌ها و مواد معدنی را دارد. اگرچه آب مقطر معمولاً برای نیازهای خانگی مانند اتو کردن یا تمیز کردن استفاده می‌شود، اما بسیاری از افراد از آن برای مصارف خوراکی نیز استفاده می‌کنند.

تفاوت آب مقطر با آب شهری در چیست؟

گزینه‌های جایگزین آب مقطر چیست؟

گرچه ممکن است آب مقطر برای برخی مفید باشد، اما مشخصاً برای همه مناسب نیست. خبر خوب این است که گزینه‌هایی وجود دارد که بدون از بین بردن مواد معدنی مفید از آب، در حذف آلاینده‌های مضر به همان اندازه کارآمد هستند.

دستگاه‌های تصفیه آب دارای فیلتر کربن پست

بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی مجهز به فیلترهای کربن پست فعال می‌توانند دامنه وسیع‌تری از آلاینده‌ها، به عنوان مثال ترکیبات آلی فرار را از فرآیند تقطیر پاک کنند. فیلترهای کربن فعال مانند تقطیر قادر به حذف طیف وسیعی از مواد شیمیایی مضر از جمله کلر و محصولات جانبی آن و همچنین آلاینده‌هایی هستند که می‌توانند به آب آشامیدنی طعم بدی دهند یا باعث بوی بد آن شوند. بهترین تصفیه‌ آب خانگی تایوانی آشامیدنی موجود در بازار مانند مینروا فیلتر، باکتری‌های بیماری زا، ویروس‌ها و آلاینده‌ها و همچنین فلزات سنگین مانند آرسنیک و سرب را از بین می‌برند و مواد معدنی مفیدی را که برای سلامتی ما بسیار مهم هستند را به آب باز می‌گردانند. ضمن این که شرکت زمان تعویض فیلتر تصفیه آب را در دوره های شش ماهه برای سه فیلتر آب تصفیه کن خانگی مراحل اول تا سوم و دوره های یک الی یکسال و نیم برای سه الی پنج فیلتر مراحل چهارم تا هشتم به شما عزیزان اطلاع رسانی مینماید.

شما عزیزان میتوانید در جهت اطلاع از راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب و خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب خانگی و فیلتر تصفیه آب با کارشناسان تصفیه آب مینروا فیلتر ارتباط برقرار نمایید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)