آیا آب باران برای نوشیدن بی خطر است؟

آب و مصرف آن تقریبا جزء جدایی ناپذیر زندگی تمام ما است و می‌توان آن را به عنوان یکی از ارکان اساسی زندگی دانست. در حقیقت می‌توان گفت که، آب تقریباً 60٪ از بدن انسان را تشکیل می‌دهد و خب اهمیت مصرف آن با این حقیقت دو چندان می‌شود.

بدن شما از طریق انواع فرآیندهای بیولوژیکی طبیعی مانند تعریق و دفع مواد زائد، آب خود را از دست می‌دهد. نوشیدن مقدار زیادی آب در روز از دست دادن آب در طول روز را جبران می‌کند و به حفظ سلامت بدن و عملکرد مطلوب شما کمک می‌کند.

بسیاری از افراد عادت دارند آب آشامیدنی خود را از شیر آب، چشمه، رودخانه یا حتی آب معدنی بطری تأمین کنند – اما آیا تا به حال شده از خود بپرسید که آیا آب باران برای نوشیدن بی خطر است؟

در این مقاله هر آنچه که باید در مورد نوشیدن آب باران بدانید، به علاوه چند نکته برای اطمینان از اینکه آب آشامیدنی شما برای مصرف ایمن است را مطرح خواهیم کرد.

آیا آب باران برای نوشیدن بی خطر است؟

ایمن بودن نوشیدن آب باران

هیچ نکته و حقیقتی در مورد ایمن نبودن آب باران تا زمانی که از تمیز بودن آن مطمئن باشید، وجود ندارد. در حقیقت، بسیاری از جوامع در سراسر جهان به آب باران به عنوان منبع اصلی آب آشامیدنی نگاه می‌کنند و همچنین برای تأمین آب آشامیدنی در جامعه خود به این منبع تکیه می‌کنند.

همان‌طور که گفته شد، هر آب بارانی برای مصرف ایمن نیست و در این مورد استثناهایی وجود دارد.

چندین عامل فیزیکی و محیطی می‌تواند به سرعت آب باران تازه و تمیز را به یک ماده‌ی خطرناک برای سلامت بدن انسان و حتی دیگر موجودات زنده تبدیل کند. این ماده می‌تواند حاوی انواع انگل، باکتری‌های مضر و ویروس باشد و اگر به تاریخ و مصرف آب در طول تاریخ نگاهی بیندازید، به این موضوع پی خواهید برد که مصرف آب باران در مقاطعی با شیوع بیماری ارتباط داشته است.

بارانی که در مناطقی به شدت آلوده می‌بارد یا با آلاینده‌هایی مانند مدفوع حیوانات یا فلزات سنگین تماس پیدا می‌کند، به هیچ عنوان برای مصرف انسان مناسب نیست.

بنابراین توصیه نمی‌شود که آب جمع آوری و نوشیدن آب باران را شروع کنید، مگر اینکه 100٪ اطمینان داشته باشید که از نظر تمیز بودن و مصارف انسانی بی خطر است و مانند آب تصفیه شده برای بدن مفید نیز است.

نکاتی در مورد افزایش ایمنی آب باران

عوامل مختلفی می‌توانند بر ایمنی آب باران تأثیر بگذارند، از جمله میزان بارندگی باران در منطقه جغرافیایی، میزان آلودگی هوا و روش‌ها و ابزارهایی که برای جمع آوری، تصفیه، آزمایش و ذخیره آب استفاده می‌شود.

با جوشاندن آب می‌توان انواع خاصی از باکتری‌ها، ویروس‌ها یا انگل‌ها را از بین برد، اما برخی دیگر ممکن است قبل از نوشیدن آب و مطمئن بودن از سالم بودن آن به از بین بردن مواد شیمیایی نیاز داشته باشند.

برای از بین بردن آلاینده‌های شیمیایی مانند فلزات سنگین، ممکن است لازم باشد از سیستم فیلتراسیون آب یا بهترین دستگاه‌های تصفیه آب استفاده کنید.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، آب بارانی که برای آشامیدن جمع می‌شود باید به طور منظم فیلتر، ضد عفونی و آزمایش شود.

اگر قادر به انجام موثر این فرایندها نیستید، توصیه می‌شود که از آب باران جمع شده تنها برای اهداف دیگر مانند باغبانی، شستن لباس یا استحمام استفاده کنید.

بخاطر داشته باشید که مناطق آلوده مانند شهرهای بزرگ، به هیچ عنوان برای مصرف آب باران مناسب نیستند و اصطلاحا در زمان بارش باران در این شهرها به آن باران، باران اسیدی گفته می‌شود. بنابراین احتیاط شرط عقل است و نباید خود را درگیر مشکلات بسیار پیچیده‌ی سلامتی بکنید.

نکاتی در مورد افزایش ایمنی آب باران

اگر یک جستجوی اینترنتی در مورد مزایای نوشیدن آب باران انجام دهید، ادعاهای زیادی پیدا خواهید کرد که می‌گویند این یک جایگزین سالم برای تقریباً هر منبع آب دیگری است.

با این حال، اکثر این ادعاها نیاز به شواهد علمی بیشتری دارند.

نکاتی در مورد افزایش ایمنی آب باران

اگرچه نوشیدن آب باران تمیز می‌تواند یک روش کاملاً سالم برای تأمین آب باشد، اما به میزان قابل توجهی برای نوشیدن آب از منابع تمیز دیگر برای سلامتی مفید نیست.

یکی از خواص رایج که همه در طب سنتی در مورد سلامت آب باران این است که قلیایی‌تر از آب لوله کشی است و بنابراین، pH خون شما را افزایش می‌دهد و آن را قلیایی می‌کند.

بدن شما یک سیستم کارآمد برای نگه داشتن PH خون در 7.4 دارد. بسیاری از حیاتی‌ترین عملکردهای بدن شما به حفظ دقیق میزان pH خون شما بستگی دارد و هرگونه انحراف ممکن است نشان دهنده بیماری جدی باشد.

علاوه بر این، آب باران به طور معمول قلیایی نیست. درعوض، کمی اسیدی است و PH آن در حدود 5/5 – 5/5 است. همچنین اگر این ماده را از محیطی با آلودگی هوا زیاد جمع آوری کنید، ممکن است به میزان قابل توجهی اسیدی‌تر باشد. با این حال برای استفاده مداوم از آب قلیایی میتوانید از بهترین تصفیه آب خانگی سایت مینروا فیلتر استفاده نمایید که در دو مدل هفت مرحله ای قلیایی که در هفت مرحله فیلتر تصفیه آب تشکیل شده است و تصفیه آب خانگی هشت مرحله ای اکسیژن ساز مینروا که شامل پک کامل فیلتر تصفیه آب مینروا  میشود، عرضه میگردند. بی شک بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی که توان افزایش سطح قلیایی آب آشامیدنی را نیز داشته باشد مینروا تایوان است.

سایر ادعاهای مشهور در مورد مزایای سلامتی نوشیدن آب باران شامل بهبود هضم و حذف مؤثرتر مواد زائد بدن می‌شود. اینها به طور کلی از ویژگی‌های نوشیدن آب تمیز است و منحصر به آب باران نیست.

خواص آب باران در طب سنتی

 

در طب سنتی به این اشاره شده است که آب باران بدون املاحی است که معمولا تمام آب‌های لوله کشی دارند و همین موضوع می‌تواند به بدن کمک کند که در وضعیت سالم باشد و بسیاری از مشکلات با مصرف این آب برطرف شود درمان شود. این بیماری‌ها و مشکلات می‌تواند شالم موارد زیر شود:

 • درمان نازایی
 • درمان سردرد
 • درمان درد چشم
 • تقویت ریشه دندان
 • خوشبو کردن دهان
 • پیشگیری از سرماخوردگی
 • پیشگیری از بیماری‌های پوستی
 • پیشگیری از بواسیر
 • پیشگیری از آبله،
 • پیشگیری از خوره
 • پیشگیری از خارش
 • پیشگیری از رفلاکس معده
 • پیشگیری از خونریزی از بینی
 • پیشگیری از کوری
 • پیشگیری از آب سیاه
 • درمان ناراحتی معده و روده
 • درمان لکنت زبان
 • درمان قولنج

تمام این موارد در طب سنتی بیان شده‌اند و به طبع برای تأیید آنها نیاز است که از نظر علمی نیز تحقیقاتی انجام شود.

خواص آب باران در طب سنتی

مضرات آب باران

اگرچه ممکن است آب باران برای برخی چیزها مفید باشد، اما آب باران به آن خالصی که فکر می‌کنید نیست، بنابراین نمی‌توانید نوشیدن آن را بی خطر بدانید.

خطر بیمار شدن از آب باران بسته به مکان شما، میزان بارندگی باران، فصل و نحوه جمع آوری و ذخیره آب باران متفاوت است. گرد و غبار، دود و آلودگی هوا قبل از اینکه داخل محفظه قرار بگیرند، می‌توانند در آب باران حل شوند. مواد پشت بام، ناودان، لوله کشی و مواد ذخیره سازی می‌توانند مواد شیمیایی مضر مانند آزبست، سرب و مس را به آب وارد کنند، اگرچه استانداردهای ساختمان برخی از این موارد را به حداقل می‌رساند. اما در نهایت این موارد در آب باقی می‌مانند و باعث بروز بیماری‌های معده و روده می‌شوند و در نهایت سلامت شماست که به خطر می‌افتد.

سخن آخر

اگرچه جمع آوری آب باران راهی آسان برای به دست آوردن آب آشامیدنی به نظر می‌رسد، اما ممکن است مصرف آن همیشه بی‌خطر نباشد. ضمن این که آب باران با عبور از هوای آلوده حاوی نیترات و نیتریت و آرسنیک و آلومینیوم میشود. پس بهترین روش خرید دستگاه تصفیه آب است. قیمت دستگاه تصفیه آب تایوانی اصل مینروا با توجه به هزینه های نگهداری آن بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است و در طول شبانه روز آب آشامیدنی با بهترین سختی در اختیار دارید. زمان تعویض فیلتر تصفیه آب در انواع مدلهای برند اصل تایوان مینروا هر شش ماه و هر یکسال با توجه به مصرف شما عزیزان است.

تصفیه آب خانگی مینروا تایوان، در سراسر ایران بهترین برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی محسوب میشود و با توجه به مشخصات انواع دستگاه تصفیه آب خانگی موجود در مراکز فروش بازار ایران، برند مینروا توانایی قدرتمندتری نسبت به دیگر مارکهای معروف تصفیه آب دارد.

آلاینده‌های محیطی، باکتری‌های مضر و انگل‌ها می‌توانند آب باران را آلوده کنند و نوشیدن آن باعث بروز بیماری در شما شود.

جوشاندن، تصفیه و فیلتر کردن آب باران می‌تواند به ایمنی آن در مصرف انسان کمک کند. ثابت نشده است که آب باران بیش از منابع آب تمیز جایگزین، برای سلامتی شما مفید است.

نوشیدن مقدار زیادی آب تمیز و تصفیه شده، صرف نظر از منبع آن، راهی عالی برای هیدراته نگه داشتن بدن و بهبود سلامتی است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)