چه مواد معدنی در آب وجود دارد؟

بدون آزمایش‌های شیمیایی، دشوار است که دقیقاً بدانید در هر لیوان آبی که می‌نوشید، چه چیزی وجود دارد. اینطور نیست که بتوانید “موادی” که می‌نوشید و در آب وجود دارد را به چشم ببینید، چرا که مواد معمولا در آب حل می‌شوند. به عنوان مثال شما به قاشق شکر را در آب بریزید و هم بزنید، شکر در آب “ناپدید می‌شود”. البته آنقدر حل نمی‌شود که دیگر اثری از آن نباشد. با حل شدن شکر، آب طعم شیرین می‌گیرد و اینجاست که شما نمی‌توانید شکر را در آب مشاهده کنید. سایر مواد نیز از جمله مواد معدنی ممکن است در آبی که می‌نوشیم حل شده باشند، که هر کدام ممکن است برای ما فواید داشته باشند و یا ضرر و یا حتی می‌توانند اثری خنثی برای بدن ما داشته باشند.

ماده معدنی نام ماده‌ای غیر ارگانیک است که به طور طبیعی وجود دارد و توسط موجودات زنده تولید نمی‌شود و به طور کلی می‌تواند تشکیل بلور دهد. آبی که از زمین سرچشمه می‌گیرد از رسوبات مواد معدنی عبور می‌کند و برخی از نمک‌های سطح (و نه فقط نمک خوراکی – هر ترکیب فلزی و غیر فلزی) در آب حل می‌شود.

عمدتا، هیچ ماده معدنی را نمی‌توان به آب اضافه کرد و این را می‌توان در مورد آب معدنی در نظر داشت. تمام مواد معدنی موجود باید به طور طبیعی در آب وجود داشته باشد که هنگام عبور از زمین به طور طبیعی در آب حل شوند.

 آب لوله کشی همچنین ممکن است از چشمه‌های زیرزمینی یا منابع سطحی آب مانند مخازن تأمین شود. بر خلاف مواد معدنی یا چشمه، آب شیر برای قابل شرب بودن تصفیه می‌شود (اکثر کشورها مقررات بسیار سختگیرانه‌ای در این باره دارند) و از طریق لوله‌های آب برای مصارف خانگی در دسترس است. روش تصفیه‌ آب با کلر و وجود کلر در آب، میکروب‌ها و سایر آلاینده‌های آب و مضر برای سلامتی را از بین می‌برد، اما کلیه مواد معدنی موجود در آب از بین نمی‌روند. در حقیقت قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل به همراه فیلتر آب مینرال معدنی ساز در برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی تعبیه شده تا توانایی حفظ املاح معدنی مفیدی همچون کلسیم، منیزیم، سدیم و بی کربنات را داشته باشند. در پک کامل فیلتر تصفیه آب 6 مرحله ای، فیلتر معدنی ساز مینرال که از سنگ Dolomite درجه یک و اورجینال تشکیل شده، فیلتر مرحله آخر و شماره ششم است.

اگر اقدام به خرید دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل نموده اید و از آب تصفیه شده زیاد مینوشید و پس از یکسال احساس تلخی در آب تصفیه شده میکنید، این طعم تلخ آب، به علت کاهش بیش از حد و تمام شدن فیلتر معدنی ساز Mineral است و به این معناست که زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی شما فرا رسیده است.

چه مواد معدنی در آب وجود دارد؟

مواد معدنی موجود در آب

 

اگر از دانشمندی بپرسید “آب چیست؟” آنها احتمالاً به شما خواهند گفت که این مایع خالص از مواد معدنی است که به اسم H2O معروف است. آبی که در زندگی روزمره می‌نوشیم، H2O خالص نیست. این به این معنی نیست که آب سالم نیست. کاملاً برعکس، خیلی وقت‌ها موادی که داخل آب خالص وجود دارد ممکن است جزء ‌نیازهای بدن ما نباشند و نباید آنها را مصرف کنیم. اما چگونه می‌توان مواد معدنی خوب و بد موجود در آب را تشخیص داد؟ و چگونه می‌توان فهمید که چه مواد معدنی در آب وجود دارد؟

مواد معدنی موجود در آب

بیایید درباره مواد معدنی موجود در آب آشامیدنی خود صحبت کنیم و آنها را نام ببریم:

کلسیم (Ca2 +)

کلسیم در تمام سنین برای رشد سالم و رشد استخوان بسیار مهم است. شواهد خوبی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف کلسیم بروز پوکی استخوان و شکستگی لگن را کاهش می‌دهد. با این حال، بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشتر مردم مصرف و دریافت کلسیم را جدی نمی‌گیرند. در آب تصفیه شده خروجی از بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی مینروا Minerva، کلسیم مورد نیاز بدن انسان حفظ میشود و با آب مصرفی روزانه شما میتوانید کلسیم مورد نیاز را دریافت کنید. ضمن این که در کنار نوشیدن آب معدنی تصفیه شده از استفاده از قرص های مکمل غذایی البته با تجویز دکتر غافل نشوید. برای اطلاعات بیشتر از مشخصات بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی پیشنهاد میشود با کارشناسان فروش مینروا فیلتر تماس برقرار نمایید.

منیزیم (Mg2 +)

منیزیم یکی دیگر از عناصر مهمی است که برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی، مهم به شمار می‌آید. اما باز هم مصرف این ماده معدنی در رژیم غذایی خیلی اهمیت داده نمی‌شود.

سدیم (Na2 +)

سدیم بیشتر شبیه یک شمشیر دو لبه است، ما نیاز داریم تا در رژیم غذایی خود سدیم داشته باشیم و‌ آن را مصرف کنیم و مصرف روزانه آن توصیه می‌شود. اما با این حال، سدیم بیش از حد در رژیم غذایی با فشار خون بالا در ارتباط است، بنابراین برای مصرف این ماده معدنی باید همیشه تعادل را حفظ کرد.

فلوراید (F-)

فلوراید به طور طبیعی در برخی مناطق در آب یافت می‌شود و به منظور کاهش سطح پوسیدگی دندان، در برخی منابع آبی شهرها به صورت عمدی اضافه می‌شود. (به همین دلیل در بیشتر خمیردندان‌ها فلوراید نیز وجود دارد.) اما با این حال نگرانی‌های بسیاری در مورد مصرف بیش از حد فلوراید وجود دارد. با این حال، هیچ یک از این ادعاها از نظر علمی اثبات نشده و غالباً دیده می‌شود که مصرف فلوراید در آب توسط متخصصان توصیه می‌شود.

وجود و اضافه کردن مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم و فلوراید در آب، این را ثابت می‌کند که “آب خالص” با افزودن مواد معدنی سالم‌تر می‌شود. اما آیا مصرف مواد معدنی در آب برای سلامت ما مورد نیاز است؟ آیا برای مصرف و دریافت مواد معدنی از آب آب معدنی بطری مناسب است یا آب لوله کشی شهری؟

بیشتر بخوانید: آیا آب معدنی واقعاً تاریخ انقضا دارد؟

سطح مواد معدنی در انواع مختلف آب

بیایید با یک خبر خوب شروع کنیم؛ نوشیدن دو لیتر آب در روز می‌تواند کمک مهمی به دریافت مواد معدنی حیاتی برای بدن شما کند. مطالعه‌ای نشان داده است که با نوشیدن آب لوله کشی حداکثر 16٪ از کلسیم توصیه شده روزانه و 31٪ منیزیم را که برای دریافت روزانه توصیه می‌شود را، می‌توانید دریافت کنید.

سطح مواد معدنی آب لوله کشی در شهرهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد و حتی در نمونه‌های گرفته شده یک شهر نیز می‌تواند محله به محله فرق داشته باشد. معمولا در آب لوله کشی میزان مواد معدنی بیشتر از آب معدنی است و همان‌طور که خواهیم گفت، نمی‌توان هیچ ماده معدنی را به آب اضافه کرد، مگر اینکه خود آب این ماده‌ها را داشته باشد.

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که در آب معدنی‌های حال حاضر در بازار میزان ماده معدنی سدیم در آنها زیاد است، که می‌تواند برای کسانی که رژیم‌های کم سدیم دارند مشکل ساز شود (سطح سدیم در آب شیر کمتر است). اگر می‌خواهید بدانید که در آب معدنی که مصرف می‌کنید چیست، باید برچسب روی بطری را بررسی کنید یا به دنبال یافتن محتوای آب آشامیدنی لوله کشی خانه خود باشید و ببینید از چه منبعی به خانه شما می‌رسد.

سطح مواد معدنی در انواع مختلف آب

آیا لازم است آب آشامیدنی خانه خود را تصفیه کنیم؟

 

با توجه به آنچه ما در مورد مزایای بالقوه سلامتی نوشیدن آب غنی از مواد معدنی بحث کردیم، شما باید به دنبال بهترین تصفیه آب خانگی باشید که بتوانید مواد معدنی را بعد از سیستم تصفیه به آب برگرداند و در آب تصفیه شده شما مواد معدنی را داشته باشید.

خیلی از دستگاه‌های تصفیه آب موجود در بازار مواد معدنی را از بین می‌برند و عملا شما هیچ مزایایی از آب دریافت نمی‌کنید. زیرا این مواد معدنی بخشی از آنچه آب را “سخت” می‌کند هستند. آب سخت باعث ایجاد آهک در لوله‌ها و وسایل آشپزخانه می‌شود و برای بدن مضر است، اما با فیلتراسیون می‌توان آن را کاهش داد.

آیا لازم است آب آشامیدنی خانه خود را تصفیه کنیم؟

بنابراین انتخاب دستگاه تصفیه آب باید با تحقیق و بررسی باشد. دستگاه‌های تصفیه آب مینروا فیلتر می‌توانند بعد از تصفیه آب مواد معدنی را که در مراحل تصفیه از آن حذف شده بودند را به آب برگردانند و این می‌تواند خبر خوبی برای شما باشد که به دنبال نوشیدن آب بیشتر و سالم هستید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)