کلر به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده بسیار قوی شناخته می‌شود، اما همچنین به عنوان اولین آلوده کننده آب آشامیدنی نیز به شمار می‌آید. از این ماده برای از بین بردن باکتری‌های بیماری‌زا که ممکن است در آب یا لوله‌های توزیع آب شهری وجود داشته باشد، استفاده می‌شود. به همین دلیل، میلیاردها نفر هر روز از آب لوله کشی خانه خود، آب آلوده به کلر می‌نوشند. هنگامی که کلر برای اولین بار به منابع آب شهری راه پیدا کرد، باعث کاهش سریع شیوع بیماری‌های قابل انتقال از طریق آب شد. اما با این حال، اکنون ما و تمام جهان نگران تأثیرات سوء و منفی این ماده بر سلامت انسان هستیم.

در این مقاله قصد داریم تا درباره مزایا و معایب کلر در آب آشامیدنی با شما صحبت کنیم و در نهایت نیز راه حل کاهش وجود این ماده در آب را بیان کنیم و بگوییم بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی چقدر است و برای تصفیه کلر کدام چه دستگاه تصفیه آبی بخریم و چه مارکی خوبه؟ بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل در ایران، برند مینروا Minerva میباشد که در 6 الی 8 مرحله فیلتر تصفیه آب در مراکز فروش و نمایندگی های رسمی مینروا عرضه میگردند. پک کامل فیلتر تصفیه آب که شامل هشت مرحله فیلتراسیون اسمز معکوس است در دستگاه تصفیه آب اکسیژن ساز 8 مرحله ای مینروا تعبیه شده است که توانایی حذف کامل کلر آب آشامیدنی و کاهش سختی آب آلوده لوله کشی شهری تا 0,0001 میکرون را داراست. مینروا از بهترین برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی در بازار ایران محسوب میگردد که جذب کلر آب توسط یون مثبت و منفی به صورت کامل و صد درصد است.

توجه داشته باشید که فیلتر مراحل اول تا سوم کلر و مواد جانبی کلر در آب لوله کشی را جذب میکنند و از کربن اکتیو گرانول و کربن بلاک استفاده میکنند. به همین جهت زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی در این سه مرحله پیش تصفیه هر شش ماه میباشد و هزینه تعویض فیلتر نیز کاملا اقتصادی است.

کلرزنی در آب

افزودن کلر به آب آشامیدنی از سال 1800 آغاز شد و در سال 1904 به بعد، این روند به استاندارد تصفیه ‌آب آشامیدنی تبدیل شد. قبل از افزودن کلر، مردم با انواع بیماری‌ها که از طریق آب به انسان منتقل می‌شد، از جمله بیماری‌هایی مانند حصبه، اسهال خونی و وبا مبارزه می‌کردند. پس از اینکه دانشمندان دریافتند که افزودن کلر به مقدار کم به آب آشامیدنی می‌تواند باعث از بین رفتن باکتری‌ها و جلوگیری از شیوع این بیماری‌ها شود، به سرعت در تصفیه خانه‌ها استفاده از این ماده شیوع پیدا کرد و به ماده‌ای محبوب برای تصفیه آب آشامیدنی تبدیل شد. در حال حاضر کلرزنی به آب آشامیدنی رایج‌ترین روش تصفیه آب در سراسر جهان، به ویژه در ایران است.

مزایای کلر در آب

به دلیل خاصیت سمی زیادی که این ماده دارد، کلر می‌تواند به طور مؤثری باکتری‌های بیماری‌زا را در آب آشامیدنی عمومی از بین ببرد. کلر یک ضد عفونی کننده ایده آل است و هر روز از بسیاری از بیماری‌ها و مشکلاتی که آب آلوده برای بشریت به وجود می‌آورد، جلوگیری می‌کند. از دیگر مزایای کلرزنی در آب به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 1. کلر به نسبت دیگر مواد برای تصفیه آب هزینه کمتری دارد.
 2. مدت زمان طولانی اثر آن در آب باقی می‌ماند که باعث می‌شود که در طولانی مدت آب تصفیه شده باقی بماند.

مزایای کلر در آب

 

معایب کلر در آب

در حالی که کلر در از بین بردن اکثر سموم موجود در آب بسیار خوب عمل می‌کند، اما با این حال، انواع دیگری از سموم مانند تری هالومتان‌ها (THM) از آلاینده‌ها در آب لوله کشی را نیز به آب اضافه می‌کند که در آب تصفیه شده شهری قابل مشاهده است. تری هالومتان‌ها از زمان ورود کلر به منبع آب و واکنش با سایر مواد طبیعی موجود در آب‌، به وجود می‌آیند. اگر تری هالومتان‌ها به بدن ما راه پیدا کنند، می‌توانند باعث آسم، سرطان مثانه و بیماری‌های قلبی شوند. سایر مشکلاتی که کلر در آب آشامیدنی به وجود می‌آورد عبارت‌اند از:

 • بو و طعم بد
 • خشک کردن پوست و مو
 • از بین بردن رنگ لباس‌ها
 • کاهش عمر قسمت‌های پلاستیکی وسایل در صورت برخورد با آب

دیگر معایب و مضرات کلرزنی در آب عبارت‌اند از:

 1. تری هالومتان‌ها که بر اثر واکنش کلر و دیگر مواد طبیعی در آب به وجود می‌آید، باعث بروز سرطان می‌شود.
 2. کلر در آب میکروارگانیزم‌های موجود در آب را نیز از بین می‌برد و لاشه آنها در آب باعث بروز بیماری‌ها و مشکلات دیگر می‌شود.
 3. تماس کلر با پوست و موی انسان باعث ایجاد حساسیت، ریزش مو و مشکلات دیگر می‌شود.
 4. استنشاق گاز کلر در حمام می‌تواند باعث مشکلات تنفسی و ریه در انسان شود.
 5. کلر نمی‌تواند تمام میکروارگانیزم‌ها را در آب از بین ببرد.

کلرامین

کلرامیناسیون فرایند افزودن کلرامین به آب آشامیدنی برای ضدعفونی آن است. این فرایند باعث از بین رفتن یا غیرفعال کردن باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر موجودات بالقوه مضر در آب می‌شود. کلرامین یک ترکیب غیر آلی است که ترکیبی از آمونیاک و کلر است. از کلرامیناسیون بعضا به عنوان جایگزین کلرزنی برای ضدعفونی سیستم‌های آب شهری در تصفیه خانه‌ها استفاده می‌شود، زیرا کلرامین اثر خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند و این اثر طولانی‌تر در آب باقی می‌ماند.

برای حذف کلر از آب آشامیدنی چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

اگرچه وجود کلر در تصفیه خانه‌ها و سیستم توزیع آب بسیار ضروری است، اما با رسیدن آب به خانه شما دیگر نیازی به کلر نیست. سیستم‌ها و دستگاه تصفیه آب بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانند کلر موجود در آب آشامیدنی خانه شما را کاهش دهند، اما قبل از انتخاب حتما نیاز است که آب مصرفی در خانه خود را به آزمایشگاه ببرید و آن را آزمایش کنید. همان گونه که آزمایش باعث تشخیص آب سالم از ناسالم می‌شود، همچنین در آزمایش مشخص می‌شود که میزان کلر موجود در آب آشامیدنی خانه شما چقدر است تا بتوانید مناسب با آن سراغ خرید دستگاه تصفیه آب با فیلتر تصفیه آب مناسب بروید. هم دستگاه‌های آب تصفیه کن دارای فیلتر کربن فعال و هم دستگاه‌های دارای سیستم اسمز معکوس به خوبی می‌توانند کلر را از آب آشامیدنی تصفیه کنند. همچنین در مشخصات بهترین برند دستگاه تصفیه آب خانگی ذکر شده که علاوه بر حذف کلر، فلوراید، نیترات، نیتریت، آرسنیک و آلومینیوم و آهک نیز از آب نوشیدنی حذف کامل شده و به پساب فاضلاب هدایت میگردند.

برای حذف کلر از آب آشامیدنی چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

سیستم کربن فعال

در دستگاه‌های آب تصفیه کن دارای فیلتر کربن فعال حذف کلر، ترکیبات آلی، مواد شیمیایی،  سرب در آب آشامیدنی و سایر آلاینده‌ها در فرآیندی معروف به جذب تصفیه می‌شوند. قیمت پک کامل فیلتر تصفیه آب که شامل سیستم کربن فعال نیز باشد و از هشت مرحله فیلتراسیون اسمز معکوس هم بهره گیری نماید بین 1.500.000 تومان الی 2.000.000 تومان است.

سیستم اسمز معکوس

سیستم‌های اسمز معکوس دارای فیلترهای کربن برای حذف کلر و کلرامین‌ها هستند. سیستم‌های اسمز معکوس یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های فیلتراسیون آب هستند، زیرا نه تنها قادر به از بین بردن کلر و کلرآمین‌ها هستند بلکه بسیاری از آلاینده‌های دیگر در آب آشامیدنی خانه شما را نیز از بین می‌برند.

بهترین آب تصفیه کن برای حذف کلر از آب

بهترین آب تصفیه کن خانگی برای حذف کلر از آن آشامیدنی دارای سه فیلتر تصفیه آب پیش تصفیه هستند، که دو تا از آنها فیلتر کربن فعال گرانول و فیلتر کربن بلاک هستند. دستگاه‌های مینروا فیلتر که دارای سیستم اسمز معکوس هستند، فیلتر ممبران نیز دارند که تا ابعاد 0,0001 میکرون تمام املاح مضر دیگر موجود در آب را نیز تصفیه می‌کنند.

دستگاه تصفیه آب هفت مرحله ای یونیزه قلیایی مینروا را می‌توان بهترین گزینه برای از بین بردن کلر از آب دانست.

تمام دستگاه‌های شرکت مینروا فیلتر قادر به حذف کلر باقیمانده از آب شهری می‌باشند. فیلتر مرحله دوم دستگاه تصفیه آب خانگی، فیلترهای کربن فعال این کار را انجام می‌دهند.

 

بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی برای حذف کلر از آب آشامیدنی کدام است؟

بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در بازار ایران برای حذف کلر از آب آشامیدنی تصفیه آب مینروا اصل تایوان است که در فیلتر مراحل دوم و سوم کلر و مواد جانبی کلر همچون کلرامین را از آب آشامیدنی لوله کشی شهری حذف و تصفیه کامل مینماید.

عوارض کلر زیاد در آب آشامیدنی چیست و چگونه برطرف میشود؟

کلر زیاد در آب آشامیدنی میتواند باعث خشکی پوست و مو و ریزش موی شدید شود و در برخی افراد نیز به ناراحتی های معدوی منجر گردد و میتوان با استفاده از یک دستگاه تصفیه آب تایوانی اصل مینروا که از سیستم اسمز معکوس بهره گیری نماید تمام کلر آب لوله کشی شهری را جذب و حذف کامل نمود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)