در اصطلاح علمی، سختی آب به طور کلی به مقدار کلسیم و منیزیم محلول در آب گفته می‌شود. اما به زبان عامیانه، زمانی که دست‌هایتان پس از شستن با آب و صابون هنوز لزج و لیز است، یا زمانی که لیوان‌های نوشیدنی‌تان در خانه پس از شستشو شفافیت کمتری دارند، می‌توانید سختی آب را حس کنید و متوجه آن بشوید.

سختی آب چیست؟

همان‌طور که عنوان کردیم، تعریف ساده سختی آب مقدار کلسیم و منیزیم محلول در آب است. آب سخت سرشار از مواد معدنی محلول، عمدتاً کلسیم و منیزیم است که اثر آنها را می‌توانید در زمان شستشو دست‌ها و حتی ظروف احساس کنید. بسته به میزان سختی آب، پس از استفاده از صابون برای شستشو، ممکن است احساس کنید که لایه‌ای از صابون و مایع شستشو روی دست‌هایتان باقی مانده است. در آب سخت، صابون با کلسیم (که در آب سخت نسبتاً زیاد است) واکنش نشان می‌دهد و «کف صابون» را تشکیل می‌دهد. هنگام استفاده از آب سخت، صابون یا مواد شوینده بیشتری برای تمیز کردن وسایل، دست، مو، یا لباس‌های شسته‌شده مورد نیاز است.

آیا برای شما پیش آمده که ظروف را از ماشین ظرف‌شویی خارج کنید و متوجه لکه‌هایی روی آن شوید؟ اگر برای شما این حالت پیش آمده باید بگوییم که این بقایای آب سخت است و خطرناک نیست، اما خب می‌تواند ناخوشایند باشد. بسیاری از مصرف کنندگان آب صنعتی و خانگی نگران سختی آب در منطقه خود هستند.

زمانی که آب سخت جوشیده و گرم می‌شود، مانند گرم شدن آب در آبگرمکن خانگی، رسوبات جامد کربنات کلسیم در آن تشکیل می‌شود. این ماده می‌تواند عمر وسایل را کاهش دهد، هزینه گرم کردن آب در خانه را افزایش دهد، راندمان آبگرمکن های برقی را کاهش دهد و همچنین لوله‌های شهری را مسدود کند. و بله، تجمع مواد معدنی در قهوه‌ساز خانگی شما نیز اتفاق می‌افتد؛ به همین دلیل است که برخی از افراد گهگاه سرکه (یک اسید) را در قابلمه می‌ریزند. اسیدیته سرکه با باردار کردن ذرات معدنی به حل شدن آنها کمک می‌کند. این ذرات تازه باردار شده جذب بارهای مثبت و منفی در آب می‌شوند و شما می‌توانید به راحتی وسایل را بشورید.

سختی آب چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

اما آب سخت در برخی مواقع مزایایی نیز دارد. انسان‌ها برای سالم ماندن به مواد معدنی نیاز دارند و سازمان بهداشت جهانی (WHO) بیان می‌کند که آب آشامیدنی ممکن است یکی از عوامل مهم در رسیدن مواد معدنی مهم مانند کلسیم و منیزیم به بدن باشند و به همین دلیل نوشیدن آب برای افرادی که دچار کمبود این دو ماده هستند، بسیار اهمیت دارد.

سختی آب آشامیدنی چقدر است؟

سختی توسط ترکیبات کلسیم و منیزیم و انواع فلزات دیگر ایجاد می‌شود. در مورد میزان سختی آب چندین عدد وجود دارد که عبارت‌اند از:

  • 0 تا 60 میلی‌گرم در لیتر
  • 61 تا 120 میلی‌گرم در لیتر
  • 121 تا 180 میلی‌گرم در لیتر
  • بیش از 180 میلی‌گرم در لیتر

سیستم‌های آبی که از آب‌های زیرزمینی به عنوان منبع استفاده می‌کنند، به داشتن آب سخت معروف هستند زیرا با حرکت آب در خاک و سنگ، مقادیر کمی از مواد معدنی طبیعی را در خود حل می‌کند و آنها را به منابع آب زیرزمینی می‌برد. آب یک حلال عالی برای کلسیم و منیزیم است، بنابراین اگر مواد معدنی در خاک اطراف یک چاه تامین آب وجود داشته باشد، مطمئنا آب هدایت شده به خانه‌ها آب سخت خواهد بود. سختی آب در مناطق مختلف دنیا می‌تواند متفاوت باشد. در مناطقی از کشور که آب نسبتاً سخت است، صنایع ممکن است مجبور شوند برای نرم کردن آب هزینه کنند، زیرا آب سخت می‌تواند به تجهیزات آنها آسیب برساند. آب سخت حتی می‌تواند عمر پارچه‌ها و لباس‌ها را کوتاه کند.

سختی آب چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

همان‌طور که تصویر داخل یک لوله سیستم لوله کشی شهری نشان می‌دهد، حرکت طولانی مدت آب سخت از طریق لوله می‌تواند منجر به رسوب شود. همان‌طور که در بدن انسان که در آن رگ‌های خونی به دلیل تجمع کلسترول می‌توانند قطر داخلی رگ‌های خونی را کاهش دهند، لوله‌های آب نیز می‌توانند به تدریج بسته شوند و در نتیجه حرکت آب در لوله کمتر و فشار آب کاهش می‌یابد.

جدول سختی آب

واحد اندازه‌گیری آب سخت بر حسب قسمت در میلیون (PPM) است و تعداد ذرات سختی که در هر میلیون ذره در آب حل می‌شود، سختی آب را مشخص می‌کند. میزان سختی آب در طول زمان به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی شده است:

قسمت در میلیون (PPM) سختی آب
0 – 50 نرم است.
51 – 100 نسبتاً نرم است.
101 – 150 کمی سخت است.
151 – 200 نسبتاً سخت است.
201 – 275 سخت است.
276 – 350 بسیار سخت است.
350 + به شدت سخت است.

چگونه سختی آب را بگیریم؟

آب سخت چیزی نیست که بتوانید آن را با دیدن اندازه گیری کنید و برای رفع آن چاره بیندیشید. اما اگر متوجه هر یک از علائم مشکل‌ساز، از گرفتگی لوله‌ها گرفته تا باقی ماندن لایه‌ای از مایع شستشو روی پوست و موهای خود، حتماً سراغ اندازه گیری آب سخت با ابزارهای مناسب بروید.

برای این کار می‌توانید راه‌های مختلفی را امتحان کنید. ابتدا می‌توانید با استفاده از کیت‌های تست آب از سختی آب در خانه خود مطمئن شوید. کارایی کیت‌های تست آب معمولا تایید شده است و تا حدودی شما را در مورد سختی آب روشن می‌کنند. مرحله بعد می‌تواند آزمایش کردن آب در آزمایشگاه‌های معتبر باشد. شما می‌توانید آب مصرفی خانه خود را به معتبرترین آزمایشگاه ببرید و بر اساس نتیجه، سراغ کاهش سختی آب بروید.

سختی آب چیست

اما برای کاهش میزان سختی آب آشامیدنی می‌توانید به خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی خانگی فکر کنید. امروزه دستگاه‌های بسیاری در بازار وجود دارند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و با مشخصات بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل که از سیستم آر او RO نیز بهره گیری کند میتوان سختی آب را کاهش داد. هر کدام از یک سیستم برای تصفیه آب استفاده می‌کنند اما برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی متشکل میشوند از 6 مرحله ای 7 مرحله ای و 8 مرحله فیلتر تصفیه آب در مرحله چهارم با ممبران فیلمتک 13 لایه ریزبافت آمریکایی املاح بزرگتر از 0,0001 میکرون را حذف خواهند کرد.

برای کاهش سختی آب باید از یک دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس استفاده نمایید. بهترین روش تصفیه آب آشامیدنی در دنیا سیستم آب تصفیه کن اسمز معکوس با پک کامل فیلتر تصفیه آب متشکل از 8 مرحله فیلتراسیون است که سختی آب آشامیدنی را کاهش می‌دهد و آب خانه شما را به بهترین آب آشامیدنی تبدیل می‌کند. برخی دستگاه‌ها هستند که به صورت کلی مواد معدنی را در همان مراحل اولیه از آب حذف می‌کنند.

اما از مزایای آب تصفیه شده با دستگاه تصفیه آب خانگی دارای سیستم اسمز معکوس این است که با وجود فیلتر معدنی ساز، املاح مفیدی که طی مراحل تصفیه آب حذف شده‌اند به آب آشامیدنی برمی‌گرداند و سختی آب بیش از اندازه کاهش پیدا نمیکند. برای اطلاع از قیمت بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی پیشنهاد میکنیم با کارشناسان مینروا فیلتر تماس حاصل فرمایید. از جمله خدماتی که شرکت مینروا فیلتر همراه با عرضه و فروش انواع دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل در اختیار شما عزیزان قرار میدهد، اطلاع رسانی زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی و نصب و ارسال رایگان در سراسر ایران است.

سخن پایانی

سختی آب خاصیتی است که برای سلامتی اهمیتی ندارد، اما در برخی مواقع می‌تواند برای برخی افراد مشکل ساز شود مانند اثر آب سخت در اگزما که می‌تواند آن را شدیدتر کند. آب سخت می‌تواند باعث تجمع مواد معدنی در لوله کشی، وسایل و آبگرمکن‌ها و پاک نشدن مایع‌های شستشو از بدن و مو شود. عدد آب سخت معمولا در مناطق مختلف، متفاوت است و این شما هستید که برای رسیدن به این عدد باید آزمایشات و راه‌های مختلف را امتحان کنید. خرید دستگاه تصفیه آب می‌تواند به شما کمک کند تا میزان سختی آب را کاهش دهید و آب مصرفی خانه خود را سالم کنید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)