PH آب آشامیدنی

ممکن است تا به حال درباره کلمه pH که برای توصیف کیفیت آب آشامیدنی استفاده می‌شود، شنیده باشید؛ اما آیا می‌دانید معنی آن چیست؟

pH معیار اندازه‌گیری ذرات باردار الکتریکی در یک مایع است و نشان می‌دهد که آن مایع چقدر اسیدی یا قلیایی (بازی) است. مقیاس pH در مایعات و خصوصا آب از 0 تا 14 متغیر است. نکات مهمی در مورد مقیاس pH و ارتباط آن با آب وجود دارد. به عنوان مثال، این امکان وجود دارد که نوشیدن نوشیدنی‌های قلیایی فوایدی برای سلامت داشته باشد و برخی آن را رد می‌کنند. به همین خاطر در این مقاله قصد داریم تا درباره این موضوع صحبت کنیم تا بیشتر با ماهیت pH آب آشنا شویم.

pH چیست؟

یک تعریف از pH در بالا گفتیم؛ اما در شیمی، pH به معیار اندازه‌گیری غلظت یون هیدروژن در یک محلول پایه آب می‌گویند. pH پایین‌تر به این معنی است که یون‌های هیدروژن در مایع بیشتر است، در حالی که pH بالاتر نشان دهنده یون‌های هیدروژن کمتر در مایع است.

به زبان ساده، pH مقیاسی از 1 تا 14 است که اسیدیته یا قلیایی بودن یک مایع را اندازه‌گیری می‌کند. عدد میانه، آب مقطر خالص با PH خنثی 7 است. هر چیزی با PH کمتر از 7 مایع اسیدی است و هر چیزی با PH بالاتر از 7 مایع قلیایی یا بازی است.

اگر بخواهیم در مایعاتی که به صورت روزمره استفاده می‌کنیم مثال بزنیم، سرکه بسیار اسیدی است و pH آن حدود 2 است. برعکس، سفیدکننده‌ها بسیار قلیایی هستند و pH آنها حدود 13.5 است. نکته مهم این است که این مقیاس فقط برای مایعات پایه آب کاربرد دارد.

pH چه تاثیری بر آب دارد؟

pH نقش مهمی در خواص مایعاتی دارد که بخش مهمی از آنها را آب تشکیل داده است. به عنوان مثال، pH در آب می‌تواند باعث به وجود آمدن عناصر خاصی مانند مواد معدنی و فلزات شود که به مقدار کم و زیاد، این مواد را به بدن می‌رساند. فلزات سنگین در آب با PH پایین‌تر سمی‌تر هستند و خب در این میزان pH در آب بیشتر یافت می‌شوند. هر چه pH آب بالاتر باشد، این فلزات سنگین کمتر هستند و خب آب برای مصرف سالم‌تر خواهد بود.

برای دریافت ph مناسب سلامت بدن انسان میتوان از برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل استفاده کرد. البته باید این را در نظر گرفت که فیلتر تصفیه آب استفاده شده در پک کامل فیلتر تصفیه آب مینروا در مدل 6 مرحله ای معدنی ساز فاقد فیلتر آلکالاین قلیایی کننده آب آشامیدنی است. در واقع مشخصات دستگاه تصفیه آب خانگی 6 مرحله ای معدنی ساز بدون فیلتر قلیایی کننده تعبیه شده و توانایی افزایش سطح ph آب لوله کشی شهری را ندارد اما در دستگاه تصفیه آب 7 مرحله ای و دستگاه تصفیه آب 8 مرحله ای تایوانی مینروا Minerva در مرحله هفتم میتوانید از فیلتر یونیزه قلیایی کننده آب آشامیدنی با توانایی افزایش ph آب آشامیدنی در عددی بین 7.5 الی 8.5 استفاده نمایید که خواص آنتی اکسیدانی یا ضد سرطانی بسیار قوی برای بدن انسان به ارمغان خواهد آورد.

اگر در خانواده خود بیماری معده یا روده دارید باید این را در نظر بگیرید که زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی خود را فراموش نکنید زیرا از دیگر مزایای خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل قلیایی کننده این است که جلوی رفلکس معده را خواهد گرفت و اصطلاحا باعث میشود در طول روز ترش نکنید. به همین جهت میبایست زمان عوض کردن انواع فیلتر تصفیه آب خانگی خود را بدانید تا با پر شدن فیلتر قلیایی کننده، عمر مفید این فیلتر پایان نیابد و سطح ph آب آشامیدنی تصفیه شده شما کاهش پیدا نکند.

PH همچنین می‌تواند نشان دهنده وجود سایر آلاینده‌ها یا باکتری‌ها در مایعات باشد. به طور کلی، pH بسیار بالا یا بسیار پایین می‌تواند آب را برای کاربردهای خاصی غیر قابل استفاده کند.

به عنوان مثال، آب سخت که اصطلاح رایج برای آب حاوی مقدار زیادی مواد معدنی است. این مواد معدنی آب را بسیار قلیایی می‌کنند. با عبور آب از لوله‌ها و ماشین‌هایی که از آب استفاده می‌کنند، مانند ماشین ظرف‌شویی یا دوش، این مواد معدنی هم به لوله‌ها و هم به یکدیگر می‌چسبند و منجر به تجمع مواد معدنی می‌شوند.

تجمع مواد معدنی می‌تواند مشکلات مختلفی را در مورد آب در خانه ایجاد کند، که شاید مهم‌ترین آنها کاهش اثربخشی مواد شوینده و صابون‌‌ها است. همچنین می‌تواند منجر به کاهش فشار آب یا حتی انسداد لوله آب خانه شود.

از سوی دیگر، آب با PH پایین می‌تواند عاملی برای خوردگی لوله‌های فلزی و خارج شدن یون‌های فلزی در آب شود و خب این می‌تواند نوشیدن آن آب را به خطرناک‌ترین کار تبدیل کند.

اغلب اوقات تصفیه خانه‌های شهری میزان pH آب را در حالت خنثی یا همان 7 نگه می‌دارند، اما با این حال امکان خطا در تصفیه خانه‌ها نیز وجود دارد. آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA) توصیه می‌کند PH آب آشامیدنی بین 6.5 تا 8.5 باشد. آب تصفیه شده با بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی می‌تواند این مشکل را برطرف کند و میزان قلیایی بودن آب را به میزان استاندارد مشخص شده سازمان‌های بین‌المللی برساند.

خطرات و مزایای آب اسیدی در مقابل آب قلیایی

PH آب آشامیدنی

آب آشامیدنی و سایر نوشیدنی‌های پایه آب با سطوح مختلف pH مانند آب اسیدی، می‌توانند بر جوانب مختلف سلامت انسان اثر بگذارند.

آب قلیایی و سایر محصولات قلیایی در سال‌های اخیر محبوبیت بسیاری پیدا کرده‌اند و حتی به یک ترند در دنیای سلامت بدن انسان تبدیل شده‌اند. به گفته طرفداران نوشیدنی‌های قلیایی، به وجود آوردن محیط اسیدی در بدن می‌تواند باعث به وجود آمدن بیماری‌های مزمن بسیاری شود که به گفته آنها، این بیماری‌ها در محیط‌های قلیایی دوام نمی‌آورند.

تفکری که در پشت این موضوع وجود دارد این است که نوشیدن آب قلیایی به بدن کمک می‌کند تا محیط قلیایی‌تر داشته باشد، که باعث درمان تعدادی از بیماری‌ها از جمله سرطان می‌شود. با این حال، شواهد کمی برای حمایت از این ادعاها وجود دارد. در حالی که نوشیدن آب قلیایی ممکن است به طور موقت بر روی PH دهان یا ادرار تأثیر بگذارد، اما هیچ مدرک علمی دال بر تغییر pH کلی بدن وجود ندارد.

بدن به صورت خودکار سطوح pH خود را تنظیم می‌کند. تغییرات در pH داخلی بدن، مانند pH خون، می‌تواند به معنای مشکلات جدی در اندام‌ها و بافت‌ها باشد. بنابراین، اگر امکان تغییر PH بدن با استفاده از غذا و نوشیدنی وجود داشت، انجام این کار واقعا خطرناک خواهد بود.

با این حال، آب قلیایی ممکن است هنوز برای برخی افراد مفید باشد. به طور کلی، آب قلیایی دارای مواد معدنی و الکترولیت است و خب به همین دلیل است که آن را آب قلیایی نام‌گذاری کردند. به همین دلیل، نوشیدن این آب بعد از تمرین یا در هنگام بیماری، ممکن است به حفظ تعادل مواد معدنی و الکترولیت‌ها و جلوگیری از کم آبی بدن کمک کند.

PH آب آشامیدنی

علاوه بر این، یافته‌های یک مطالعه نشان می‌دهد که نوشیدن آب قلیایی با pH 8.8 برای افراد مبتلا به بیماری ریفلاکس اسید معده، ممکن است مفید باشد. محققان دریافتند که آب قلیایی آنزیمی را که در سوزش سر دل نقش دارد را غیرفعال می‌کند و این دلیل اصلی کاهش درد و علائم بیماری ریفلاکس معده است.

محققان همچنین در مطالعه‌ای دریافته‌اند که نوشیدن آب با pH دارای عدد 8.5-10 ممکن است برای افراد مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) که علامت اولیه آنها اسهال است، مفید باشد. افرادی که آب با pH بین 8.5 تا 10 مصرف کردند، پس از 8 هفته میزان اثربخشی بهتری در کیفیت زندگی خود نسبت به افرادی که از این نوع آب مصرف نکرده بودند، داشتند. با این حال، این مطالعات کوچک هستند و مطالعات انسانی بیشتری برای تایید این ادعاها نیاز است.

نحوه انجام آزمایش pH

PH آب آشامیدنی

آزمایشگاه‌ها معمولاً از یک PH سنج الکترونیکی برای اندازه‌گیری دقیق pH استفاده می‌کنند. با این حال، با استفاده از کاغذ تورنسل می‌توان یک تخمین تقریبی از pH بدست آورد. کاغذ تورنسل به طور گسترده به صورت آنلاین و در برخی فروشگاه‌ها در دسترس است.

کاغذ تورنسل یک نوار حساس ساخته شده از کاغذ است که با تماس با مایعات پایه آب تغییر رنگ می‌دهد. تغییر رنگ می‌تواند تخمین تقریبی از pH مایع را نشان دهد. با این حال، شخص باید به خاطر داشته باشد که این تخمین‌ها تقریبی هستند و pH واقعی یک مایع همچنان می‌تواند با آنچه در کاغذ تورنسل می‌گوید متفاوت باشد.

نوشیدنی‌ها و PH آنها

PH یک مایع بسته به مواد داخل آن تغییر می‌کند. در نتیجه نوسانات، ممکن است حتی در دو محصولی که بسیار شبیه هم هستند مانند دو نوع آب، میزان pH متغیر باشد. در تصویر زیر می‌توانید pH معمول برای نوشیدنی‌ها و مایعات مختلف را مشاهده کنید:

PH آب آشامیدنی

نتیجه گیری

دانستن PH آب برای نوشیدن یا استفاده در خانه بسیار مهم است. آبی که خیلی قلیایی یا خیلی اسیدی است می‌تواند به لوله‌ها و لوازم خانگی آسیب برساند و به طور کلی نوشیدن آن ناسالم است. pH آب به طور طبیعی بین 6.5 تا 8.5 متغیر است. آبی که خیلی خارج از این مقیاس باشد، ممکن است برای نوشیدن خطرناک باشد.

برای برخی افراد ممکن است نوشیدن آب قلیایی با pH بالاتر از 8.5 مفید باشد. این افراد شامل کسانی می‌شود که دارای بیماری‌های گوارشی مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) هستند. با این حال، قبل از اینکه کارشناسان بتوانند اظهارات گسترده‌ای در مورد مزایای احتمالی آب قلیایی بیان کنند، مطالعات بزرگتر و با کیفیت بالاتری در این زمینه انجام شود تا این ادعا را ثابت کنند. در برخی مناطق دستیابی به آب قلیایی ممکن نیست. به همین دلیل خرید دستگاه تصفیه آب توصیه می‌شود که کار آن قلیایی کردن آب است. در مینروا فیلتر می‌توانید این مدل دستگاه را پیدا و خریداری کنید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)