جذب آب در معده

<p style=”text-align: justify;”>اندام‌هایی که در کنار هم فعالیت دارند تا غذا را در بدن پخش کنند و مواد مغذی آن را بین دیگر اجزای بدن تقسیم کنند، در کنار هم دستگاه گوارش نامیده می‌شود. دهان، مری، معده و روده‌ها برخی از اندام‌هایی هستند که برای پردازش چیزهایی که می‌خورید و می‌نوشید با هم ارتباط دارند.

به طور کلی، سیستم گوارش شما 10 تا 73 ساعت طول می‌کشد تا چیزهایی را که می‌خورید را به دیگر اعضای بدن منتقل کند. مایعات به سرعت در جریان خون جذب می‌شوند و مایعات بیش از حد نیاز بدن، از طریق کلیه‌ها به عنوان ادرار دفع می‌شوند و این کار خیلی سریع‌تر از هر کار دیگری در بدن اتفاق می‌افتد.

جذب انواع آب آشامیدنی 5 دقیقه پس از مصرف آن اتفاق می‌افتد و حدود 20 دقیقه پس از مصرف، اثر آن در بدن باقی می‌ماند. کلیه‌های شما به طور مداوم ادرار تولید می‌کنند، بنابراین مایعات اضافی به سرعت از طریق ادرار دفع می‌شوند.

بعد از نوشیدن آب چقدر طول می‌کشد تا هضم شود و چگونه این اتفاق می‌افتد؟

 آب در معده

هنگامی که آب می‌نوشید، در دستگاه گوارش شما در یک فرآیند هضم بسیار سریع، آب هضم می‌شود. به عبارت دیگر، لازم نیست هر یک از اندام‌های گوارشی شما در هر مرحله از پردازش آب، درگیر شوند. اگر مقدار زیادی آب بنوشید، برای رفع آن نیاز به این دارید که مدام به توالت بروید و این ممکن است کلافه کننده باشد.

همان لحظه که آب می‌نوشید، آب وارد معده شما می‌شود و به سرعت از طریق روده کوچک شما پردازش می‌شود. روده بزرگ (کولون) نیز مقداری آب جذب می‌کند. تقریباً تمام آب از روده کوچک جذب جریان خون می‌شود. مایع اضافی جذب شده در خون توسط کلیه‌ها فیلتر می‌شود و کلیه‌ها مایعات اضافه را به ادرار تبدیل می‌کنند که به مثانه منتقل می‌شود.

مدت زمان جذب آب با مایعات دیگر تفاوت دارد؟

آب معمولاً سریع‌تر از برخی مایعات دیگر هضم می‌شود. این به این دلیل است که بدن شما برای جذب و هضم آب نیاز به فرآیند پیچیده و سختی ندارد و این اتفاق خیلی سریع و آسان رخ می‌دهد. اگر مایعی دارای هر نوع محتوای کربوهیدرات (مانند قند)، رنگ افزودنی، چربی یا پروتئین باشد، بدن شما باید آن عناصر را پردازش کند. به همین دلیل است که ممکن است هضم مایعاتی مانند چای سرد و قهوه شیرین بیشتر طول بکشد و این زمان حتی برای هضم اسموتی‌ها بیشتر نیز بشود.

به طور کلی، مایعات ساده مانند چای و آب میوه که جزء نوشیدنی‌های آبرسان بدن هستند، حدود 30 دقیقه طول می‌کشد تا هضم و جذب شوند. هضم و جذب مایعات پیچیده مانند آب پاچه ممکن است یک ساعت یا بیشتر طول بکشد.

آیا آب سریع‌تر از غذا در بدن هضم می‌شود؟

آیا آب سریع‌تر از غذا در بدن هضم می‌شود؟

آب خیلی سریع‌تر از غذا در بدن شما هضم می‌شود. برای مثال وقتی یک ساندویچ کره بادام زمینی و ژله می‌خورید، هر لقمه باید از طریق مری فشرده و وارد معده شود. پس از آن، اسید معده شما شروع به تجزیه ساندویچ می‌کند. سپس عناصر مختلف آن ساندویچ (کربوهیدرات‌های خوشمزه، قندها، چربی‌ها و پروتئین‌ها) بیشتر تجزیه شده و جذب روده‌ها می‌شوند. اقلامی که پس از عبور مواد غذایی از روده بزرگ شما (کولون) باقی می‌مانند، به شکل مدفوع دفع می‌شوند.

اما در مورد هضم آب، چندین مرحله از موارد بالا ضروری نیست. چیزی برای استخراج از آب وجود ندارد (به جز خود آب، که بدن شما برای فرآیندهای مختلف به آن نیاز دارد). این همان چیزی است که پردازش آب را بسیار سریع‌تر می‌کند؛ از نظر فنی، این یک فرآیند تصفیه ساده است و در واقع «هضم» بسیار سریعی دارد. با این حال با خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی میتوانید هضم راحت تری را تجربه نمایید زیرا املاح مضر از آب آشامیدنی حذف شده و با کاهش سختی آب شما آبی نرم و مناسب بدن انسان مینوشید.

عوامل موثر بر هضم

زمان هضم بسته به بدن شما متفاوت است. عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند هضم را کند یا سریع کند.

  • متابولیسم در بدن برخی افراد به طور طبیعی برای هضم و جذب مواد غذا، زمان بیشتری نیاز دارد و این کاملا طبیعی است.
  • نوع غذایی که می‌خورید ممکن است راحت‌تر جذب و هضم شود، اما ممکن است دیرتر از بدن شما خارج شوند. مقدار و نوع فیبر موجود در غذاها نیز بر سرعت عبور غذاها از سیستم گوارش شما تأثیر می‌گذارد. رژیم غذایی و نوع خوراکی که مصرف می‌کنید نیز بر هضم غذا در بدن شما اثر می‌گذارد.
  • سابقه بیماری مانند بیماری روده تحریک پذیر (IBD) و کولیت، ریتم هضم روزانه شما را تغییر می‌دهد.
  • جراحی‌های گذشته و برخی از بیماری‌های گوارشی هستند که بر هضم شما تأثیر می‌گذارند، مانند سندروم دامپینگ و جراحی معده که در افراد بسیاری شایع است.
  • فعالیت روزانه و میزان ورزشی که انجام می‌دهید نیز ممکن است بر سرعت تجزیه و هضم غذا توسط بدن شما تأثیر بگذارد.

آب چگونه از بدن شما خارج می‌شود؟

آب چگونه از بدن شما خارج می‌شود؟

آب فقط از طریق فرآیند ادرار از بدن شما خارج نمی‌شود! بعد از اینکه بدن شما آب را جذب کرد، مقداری از آن به سلول‌های شما می‌رسد و بخشی وارد خون شما می‌شود.

هنگامی که بدن شما آماده دفع آبی است که مصرف کرده‌اید، دفع را به چندین شکل انجام می‌دهد:

  • بعد از اینکه کلیه‌های شما آب را پردازش می‌کنند، مقدار زیادی از آن از طریق ادرار دفع می‌شود.
  • هنگامی که بدن شما نیاز به کنترل دمای خود دارد، آب به صورت عرق از بدن شما خارج می‌شود.
  • مدفوع شما حاوی مقدار معینی آب است که در واقع به خارج شدن آب از بدن کمک می‌کند.

سخن پایانی

بعد از اینکه آب می‌نوشید، زمان زیادی طول نمی‌کشد تا بدن شما آن را جذب کند. برخلاف غذاها، آب را می‌توان در کمتر از 5 دقیقه “هضم” کرد. آب اضافی از طریق ادرار و مدفوع از بدن شما خارج می‌شود، اما با تعریق نیز دفع آب صورت می‌پذیرد.

بدن شما از آب برای بسیاری از فرآیندهای روزانه خود استفاده می‌کند و از آنجایی که آب به سرعت از بدن شما خارج می‌شود، مهم است که بدن خود را هیدراته نگه دارید و درباره مزایای نوشیدن آب بدانید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)