تفاوت دستگاه های تصفیه آب ۶ مرحله ای با ۸ مرحله ای

آب آشامیدنی خالص، تمیز و سالم این روزها به راحتی در دسترس نیست. افزایش جمعیت، توسعه صنعتی و تخریب محیط زیست از علل این امر است. با توجه به این وضعیت، آگاهی از تکنیک‌های تصفیه و دستگاه‌های تصفیه آب موجود در بازار برای ما از اهمیت بیشتری برخوردار است تا اطمینان حاصل شود که آب آشامیدنی از کیفیت خوبی برخوردار است.

بسیاری از مواد معدنی به طور طبیعی در آب یافت می‌شود و برای بدن انسان مهم هستند، اما مصرف مقدار زیاد آن می‌تواند باعث بسیاری از بیماری‌ها شود. بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی نمک‌های اضافی، ذرات معلق و میکروب‌ها را از بین می‌برد و ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری آب را حفظ می‌کند. این روزها با وجود تولیدکنندگان زیادی که در صنعت تصفیه آب وجود دارد، انتخاب برای خرید دشوار است و شما با بررسی کامل دستگاه های تصفیه آب موجود در بازار ایران باید بدانید که کدام دستگاه از کدام برند خوب است، کدام یک مناسب نیست و کدام یک دارای استانداردهای لازم است.

خرید دستگاه تصفیه آب به کمی تحقیق و بررسی عوامل مختلف نیاز دارد. یکی از این عوامل تعداد مراحل تصفیه آب و انواع فیلترهای دستگاه‌های تصفیه آب است. در دستگاه‌ها انواع فیلترها قرار دارد که این فیلترها هستند که تعداد مراحل دستگاه را مشخص می‌کنند. تعیین اینکه کدام نوع دستگاه با تعداد مراحل برای شما مناسب‌تر است – یا اینکه آیا اصلاً به دستگاه تصفیه آب با تعداد مراحل بالا نیاز دارید یا خیر – بستگی به آب منطقه و عملکرد دستگاه دارد. برای اینکه بدانید کدام دستگاه را بخرید ابتدا باید بدانید که این فیلترها و مراحل در دستگاه‌ها چه کاری انجام می‌دهند و اساسا تفاوت کارایی آنها چیست.

در راهنمای خرید بسیاری از برندها به دستگاه‌های 6 مرحله‌ای و 8 مرحله‌ای بسیار اشاره می‌شود. این دو دستگاه در میان دستگاه‌های پرفروش و البته پرکاربرد در میان مصرف کنندگان است که البته باید آن را با توجه به عوامل مختلفی که عنوان کردیم انتخاب کنند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی این دو مدل دستگاه‌ها بپردازیم و تفاوت این دو را با هم بررسی کنیم.

دستگاه‌های 6 مرحله‌ای تصفیه آب

تفاوت دستگاه تصفیه آب ۶ مرحله ای با ۸ مرحله ای

اگر برای خرید دستگاه تصفیه آب اقدام کرده باشید و یا قصد خرید آن را داشته باشید، حتما دیدید که بیشتر دستگاه‌های آب تصفیه کن بازار 6 مرحله‌ای هستند. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب در آن منطقه نسبتا آلودگی کمتری دارد و احتیاج به تصفیه آن هم به میزان نرمال دارد، دستگاه‌های 6 مرحله‌ای انتخاب خوبی برای شما خواهند بود. ترتیب قرارگیری فیلترهای این دستگاه‌ها معمولا به این صورت است:

 1. فیلتر پلی پروپیلن
 2. فیلتر کربن اکتیو
 3. فیلتر کربن بلاک
 4. ممبران
 5. پست کربن خطی
 6. مینرال

در حال حاضر بهترین سیستم تصفیه آب خانگی که آب را بهترین شکل ممکن تصفیه می‌کند، سیستم اسمز معکوس است. در دستگاه‌های 6 مرحله‌ای دارای سیستم فیلتراسیون اسمز معکوس، فیلتر پلی پروپیلن در اولین مرحله املاح درشت را از  آب آشامیدنی حذف می‌کند. این املاح به مرور در لوله‌های آب شهری رخنه می‌کنند و شما باید آنها را تصفیه کنید تا بتوانید از داشتن بدن سالم مطمئن باشید.

حتی این لوله‌ها از جنس آهن هستند و به مرور در اثر برخورد زیاد با آب زنگ می‌زنند. فیلتر پلی پروپیلن املاحی مانند زنگ آهن را نیز از آن آشامیدنی حذف می‌کند. فیلتر کربن اکتیو کار حذف کلر از آب را بر عهده دارد. در تصفیه خانه‌های شهری برای اینکه آب را تصفیه کنند، از کلر استفاده می کنند. زمانی که به شیر آب خانه شما می‌رسد، دیگر نیازی به وجود کلر نیست و فیلتر مرحله دوم دستگاه‌های تصفیه آب کلر را از آب حذف می‌کند.

در مرحله سوم فیلتر کربن بلاک وجود دارد که مسئولیت حذف کلرامین را بر عهده دارد. این فیلتر همچنین به عنوان محافظ فیلتر ممبران در دستگاه نیز شناخته می‌شود.

اما اگر بخواهیم به مهم‌ترین فیلتر دستگاه‌های تصفیه آب 6 مرحله‌ای اشاره کنیم، باید بگوییم که فیلتر ممبران اسمز معکوس توانایی حذف املاح کوچکتر از 0,0001 میکرون را از آب آشامیدنی دارد و سختی آب آشامیدنی را نیز تا زیر 100 کاهش می‌دهد. این فیلتر تصفیه آب همچنین وظیفه حذف املاح بسیار مضر برای بدن که برخی از آنها سرطان‌زا نیز هستند را برعهده دارد. این فیلتر املاحی همچون نیترات، نیتریت، آرسنیک و آلومینیوم را از آب حذف می‌کند تا از نوشیدن آب سالم مطمئن باشید.

مرحله بعد از دستگاه‌های 6 مرحله‌ای این است که طعم، مزه و بوی آب را بسیار مطبوع شود. فیلتر کربن خطی خاصیت شیرین کنندگی آب را دارد و عطر و مزه خوبی به آب می‌دهد. مرحله آخر نیز برگرداندن تمام املاح معدنی است که در مراحل اولیه تصفیه آب حذف شده بودند. املاح معدنی مفیدی چون کلسیم، منیزیم، سدیم، بی کربنات با کمک فیلتر مینرال به آب آشامیدنی برگردانده می‌شوند تا آب تصفیه شده برای شما بهترین نوشیدنی شود.

معمولا این مدل دستگاه تصفیه آب انتخاب بسیاری از مصرف کنندگان است. مهم‌ترین دلیل در انتخاب این دستگاه قیمت مقرون به صرفه‌تر نسبت به مدل‌های دارای مراحل بیشتر است. همچنین این دستگاه چیزی در حدود 200 الی 250 لیتر آب در یک 24 تصفیه می‌کند که برای مصرف آشامیدن، پخت و پز و همچنین شستشو میزان بسیار خوبی است.

دستگاه‌های 8 مرحله‌ای تصفیه آب

تفاوت دستگاه تصفیه آب ۶ مرحله ای با ۸ مرحله ای

مطمئنا هر چه دستگاهی دارای مراحل کامل‌تری باشد، می‌توان آن را در میان بهترین دستگاه‌ها قرار دارد. در دستگاه‌های 6 مرحله‌ای آخرین فیلتری که در دستگاه وجود دارد، فیلتر مینرال است که مواد معدنی را به آب برمی‌گرداند. در دستگاه‌های 8 مرحله‌ای دو مرحله‌ی دیگر برای تصفیه آب وجود دارد که فیلتر هفتم آب را قلیایی می‌کند و فیلتر مرحله هشتم در دستگاه‌های خانگی، اکسیژن ساز است و در دستگاه‌های آب چاه لامپ یو وی است که کار اصلی آن انگل زدایی و میکروب زدایی است. ترتیب قرار گرفتن فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی در دستگاه‌های 8 مرحله‌ای معمولا به این صورت است:

 1. فیلتر پلی پروپیلن
 2. فیلتر کربن اکتیو
 3. فیلتر کربن بلاک
 4. ممبران
 5. پست کربن خطی
 6. مینرال
 7. فیلتر قلیایی کننده
 8. فیلتر اکسیژن ساز یا فیلتر یو وی

در دستگاه‌های 8 مرحله‌ای تا مرحله ششم درست همان کاری انجام می‌شود که دستگاه‌های 6 مرحله‌ای انجام می دهند. یعنی حذف املاح درشت و گل و لای، حذف کلر و کلرامین، محافظت از ممبران، کاهش سختی آب و حذف املاح بسیار ریز، شیرین شدن و تغییر بوی آب و در نهایت بازگشت مواد معدنی حذف شده در مراحل به آب، کارهایی است که فیلترهای شش مرحله اول در تصفیه آب انجام می‌دهند و بین دستگاه 6 مرحله‌ای و 8 مرحله‌ای مشترک است.

فیلتر مرحله هفتم در دستگاه‌های 8 مرحله‌ای تصفیه آب، فیلتر قلیایی کننده است که سطح ph آب آشامیدنی را افزایش می‌دهد و خب میزان اسیدی بودن آب را کاهش می‌دهد. مزایای آب قلیایی برای بدن به اندازه‌ای زیاد است که به هیچ عنوان نمی‌توان از این مزیت دستگاه‌های 8 مرحله‌ای به آسانی عبور کرد.

اما فیلتر مرحله هشتم در برخی دستگاه‌های 8 مرحله‌ای متفاوت است. در دستگاه‌های خانگی فیلتر مرحله هشتم، فیلتر اکسیژن ساز است که سطح اکسیژن موجود در آب آشامیدنی را افزایش می‌دهد. خرید دستگاه‌های 8 مرحله‌ای اکسیژن ساز باعث می‌شود که آب آشامیدنی که در خانه مصرف می‌کنید همیشه میزان اکسیژن بالایی داشته باشد و به این ترتیب، هیچ وقت دچار کمبود آب در بدن نشوید و بدنتان همیشه هیدراته می‌ماند.

اما در دستگاه‌های تصفیه آب چاه مرحله هشتم، لامپ یو وی اشعه ماورا بنفش دارد که کار اصلی آن انگل زدایی و میکروب زدایی آب آشامیدنی است.

جدول زیر تمام مراحل تصفیه ‌آب در تمام دستگاه‌های 6 مرحله‌ای و 8 مرحله‌ای است که به صورت یکجا می‌توانید مشاهده کنید:

مراحل تصفیه آب

مرحله اول حذف شن و ماسه و گل و لای
مرحله دوم حذف و جذب کلر از آب آشامیدنی
مرحله سوم حذف کلرامین و محافظت از ممبران
مرحله چهارم کاهش سختی آب و حذف املاح بسیار ریز
مرحله پنجم شیرین کننده آب آشامیدنی
مرحله ششم حفظ املاح معدنی مفید برای بدن
مرحله هفتم کاهش ضرر اسیدیته و افزایش فواید آب قلیایی
مرحله هشتم افزایش سطح اکسیژن و حذف باکتری های مضر آب
مرحله هشتم لامپ یو وی اشعه ماورا بنفش تصفیه آب چاه

فراموش نکنید که خرید دستگاه تصفیه آب بدون مراقبت درست از آن هیچ فایده‌ای ندارد و اگر تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی را به موقع انجام ندهید، هم دستگاه 6 مرحله‌ای و هم دستگاه 8 مرحله‌ای برای شما کارایی نخواهد داشت.

کدام دستگاه را بخریم؟

انتخاب از بین دستگاه 6 مرحله‌ای و 8 مرحله‌ای کاملا به کیفیت آب آشامیدنی در خانه و محله شما بستگی دارد. برای اینکه انتخاب خوبی داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا آب منطقه خانه خود را آزمایشگاه ببرید. با این کار دیگر راحت می‌توانید خرید خود را انجام دهید. همچنین می‌توانید با کارشناسان مینروا فیلتر نیز تماس بگیرید تا آنها شما را برای انتخاب راهنمایی کنند.

بیشتر بخوانید: طرز کار قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonمشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)