تصفیه آب روش‌های متفاوتی دارد و امروزه دستگاه‌ تصفیه آب خانگی هر کدام از یک روش و سیستم برای حذف املاح و مواد مضر آب استفاده می‌کنند. یکی از روش‌های شناخته شده و البته بسیار محبوب در حذف مواد مضر و آلودگی‌ها از آب، روش اسمز معکوس است. در این مقاله قصد داریم تا درباره این روش تصفیه آب صحبت کنیم و درباره کاری که در دستگاه تصفیه آب تایوانی اصل مینروا Minerva انجام می‌دهند، بگوییم.

اسمز معکوس چیست؟

اسمز معکوس روشی در تصفیه آب است که آب را در دستگاه‌ها با فشار از طریق یک غشا نیمه تراوا عبور می‌دهد، و پس از آن آلودگی‌های موجود در آب را خارج می‌کند. آب از قسمت غلیظ‌ تر (دارای آلاینده‌های بیشتر) از غشای RO به طرف کم غلظت‌تر (دارای آلاینده‌های کمتر) جریان می‌یابد تا آب آشامیدنی تمیز و تصفیه شود. به آب شیرین تولید شده آب تصفیه شده گفته می‌شود. آب غلیظ باقیمانده نیز ضایعات و آب پسماند است که از دستگاه‌ها و خروجی آن خارج می‌شود.

غشا نیمه تراوا دارای منافذ کوچکی است که آلودگی‌ها را نگه می‌دارد، اما به مولکول‌های آب اجازه عبور می‌دهد. در اسمز معکوس، آب با عبور از غشا برای به دست آوردن تعادل در هر دو طرف، غلظت بیشتری پیدا می‌کند. با این حال، اسمز معکوس مانع از ورود آلاینده‌ها به قسمت دارای غلظت کمتر می‌شود. به عنوان مثال، هنگامی که آب با فشار در سیستم اسمز معکوس به غشا نزدیک می‌شود، سدیم و نمک در غشا گیر می‌افتد و آب تصفیه شده و بدون نمک به آن طرف غشا راه پیدا می‌کند. بیشتر دستگاه‌های تصفیه آب خوب در ایران، معمولا از سیستم اسمز معکوس استفاده می‌کنند که این سیستم یکی از پر استفاده‌ترین سیستم‌های تصفیه آب در دنیا به شما می‌آید که توانایی کاهش سختی آب آشامیدنی تا ابعاد 0,0001 میکرون را دارد.

سیستم اسمز معکوس چیست؟

تاریخچه اسمز معکوس

فرایند اسمزی از طریق غشاهای نیمه تراوا ابتدا در سال 1748 توسط ژان آنتوان نولت مشاهده شد. تا 200 سال بعد، اسمز تنها پدیده‌ای بود که در آزمایشگاه مشاهده شد. در سال 1950، دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس ابتدا آب نمک زدایی را با استفاده از غشاهای نیمه تراوا مورد بررسی قرار داد. محققان هر دو دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس و دانشگاه فلوریدا در اواسط دهه 1950 از آب دریا، آب شیرین تولید می‌کردند، اما جریان به قدری کم بود که قابل تجاری سازی نبود.

در سال 1977 شهرداری Cape Coral، فلوریدا اولین شهرداری در ایالات متحده بود که از فرآیند اسمز معکوس در مقیاس بزرگ با ظرفیت عملیاتی اولیه 11.35 میلیون لیتر (3 میلیون گالن) در روز استفاده کرد. تا سال 1985، به دلیل رشد سریع جمعیت Cape Coral، شهر دارای بزرگترین کارخانه اسمز معکوس با فشار پایین در جهان بود که قادر به تولید 56.8 میلیون لیتر (15 میلیون گال آمریکا) در روز بود.

سیستم اسمز معکوس چگونه کار می‌کند؟

اسمز معکوس روشی است که با استفاده از آن می‌توان در فیلتراسیون آب سایر مواد معدنی، مواد آلاینده، مولکول‌ها و ناخالصی‌ها را از آبی که در خانه شما جریان دارد، پاک کرد. سیستم‌های RO بسته به مارک و طرح متفاوت هستند، اما به طور کلی، آنها عملکردهای زیر را انجام می‌دهند: قبل از فیلتراسیون، اسمز معکوس، تخلیه و ذخیره سازی آب تصفیه شده.

در اینجا مراحل فیلتراسیون آب از طریق سیستم اسمز معکوس و مشخصات بهترین برند دستگاه تصفیه آب خانگی آورده شده است:

مرحله 1: قبل از تصفیه

این سیستم به خطوط آب آشامیدنی متصل می‌شود و از یک پمپ فشار بالا برای انتقال آب از طریق لوله کشی شهری استفاده می‌کند. آب از طریق یک سری فیلتر تصفیه آب عبور می‌کند، که معمولا هم این فیلترها بیشتر از کربن ساخته شده‌اند، که برای “گرفتن” رسوبات و املاح معدنی قبل از ورود به محفظه اسمز معکوس طراحی شده‌اند.

مرحله 2: اسمز معکوس

در اینجا، آب از غشا نیمه تراوا رد می‌شود. در صورتی که بخواهیم غشا را برای شما توضیح دهیم، باید بگوییم که این غشا را شبیه به پارچه‌ای ضخیم در نظر بگیرید؛ پارچه‌ای که دیدن منافذ آن با چشم امکان پذیر نباشد. برای اینکه میزان تراکم غشا را توضیح دهیم باید بگوییم که، قطر یک تار موی انسان تقریباً 100 میکرون عرض دارد؛ اما، در سیستم‌های اسمز معکوس، فضای موجود در غشا تقریباً یک میکرون عرض دارد.

مرحله 3 + 4: زهکشی و ذخیره سازی آب

سیستم اسمز معکوس تمام آلودگی‌هایی را که در مراحل قبل از آب تصفیه کرده است را تخلیه می‌کند و آب تصفیه شده تا زمان استفاده در یک مخزن کوچک ذخیره می‌شود.

سیستم اسمز معکوس چه چیزی را از آب حذف می‌کند؟

سیستم اسمز معکوس چیست؟

سیستم اسمز معکوس مواد جامد محلول مانند آرسنیک و فلوراید را از طریق غشا نیمه تراوا حذف می‌کند. یک سیستم اسمز معکوس همچنین رسوبات داخل آب را نیز کاهش می‌دهد. فیلترهای کربن موجود در سیستم RO باعث از بین رفتن کلر در آب و بوی نامطبوع و بوی بد آب می‌شود و باقی فیلترها رسوبات، آلودگی‌ها و بقایای آن را از بین می‌برند. موادی که در این سیستم از بین می‌روند شامل موارد زیر می‌شود:

 • فلوراید
 • نمک
 • رسوبات
 • کلر
 • آرسنیک
 • ترکیبات آلی فرار
 • علف کش و سموم دفع آفات
 • بسیاری از آلاینده‌های دیگر

اما در این سیستم چه مواردی از بین نمی‌روند؟

باکتری و ویروس‌ها جزء مواردی هستند که در اسمز معکوس از بین نمی‌روند. اگر آب آشامیدنی خانه شما از یک تصفیه خانه شهری تأمین می‌شود، باید از نظر میزان میکروب بسیار درجه کمی داشته باشد و می‌توانید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی آمریکایی خانگی با روش اسمز معکوس را خریداری کنید. اسمز معکوس ممکن است برخی از باکتری‌ها را از بین ببرد، اما باکتری‌ها می‌توانند روی غشا رشد کنند و به طور بالقوه وارد منبع آب خانه شما شوند. برای از بین بردن موجودات زنده و ویروس‌ها، ما دستگاه‌های تصفیه آب یو وی دار را پیشنهاد می‌کنیم.

مزایای سیستم اسمز معکوس

سیستم اسمز معکوس چیست؟

سیستم اسمز معکوس یکی از محبوب‌ترین روش‌های فیلتراسیون در دنیا است. این سیستم 98٪ مواد جامد محلول را از بین می‌برد، که باعث می‌شود که آب را سالم بنوشید. این دستگاه سختی آب را به میزان بالایی کاهش می‌دهد و به همین خاطر مزایای بسیاری برای ما به همراه دارد. این مزایا شامل موارد زیر می‌شود:

 • آلاینده‌های مضر محلول در آب کاهش می‌یابد.
 • سدیم در آب کاهش می‌یابد.
 • طعم و بوی بد آب کاهش می‌یابد.
 • نسبت به آب معدنی‌های بطری برای محیط زیست بهتر هستند.
 • نگهداری و نصب آن آسان است.
 • در زیر سینک آشپزخانه قرار می‌گیرد.

آیا نوشیدن آب تصفیه شده به روش اسمز معکوس ایمن است؟

آب تصفیه شده به روش اسمز معکوس برای شما و خانواده شما یک انتخاب سالم و مطمئن است. دستگاه‌های اسمز معکوس به کاهش ذرات، مواد مضر و مواد معدنی موجود در آب که معمولاً در آب لوله کشی وجود دارد، کمک می‌کنند. علاوه بر این، به از بین بردن برخی از آلودگی‌های سخت‌تر که می‌توانند برای سلامتی شما مضر باشند، مانند سرب در آب و آرسنیک کمک می‌کنند. نوشیدن آب تصفیه شده با روش اسمز معکوس می‌تواند به حداقل رساندن خطرات بهداشتی مرتبط با نوشیدن آب با آلاینده‌های مضر کمک کند، مانند موارد زیر:

 • فشار خون بالا
 • کاهش باروری
 • مشکلات پوستی
 • افزایش خطر ابتلا به سرطان

وقتی آب تصفیه شده به روش اسمز معکوس می‌نوشید، می‌توانید تفاوت را در بو، مزه حس کنید.

سیستم اسمز معکوس در مقابل آب معدنی بطری

سیستم اسمز معکوس چیست؟

 

برخی شرکت‌ها هستند که برای تولید آب معدنی از روش اسمز معکوس استفاده می‌کنند، اما این تولید آنها باعث به هدر رفتن مقدار زیادی آب به صورت پساب می‌شود. به کل روند تولید آب معدنی بطری به روش اسمز معکوس فکر کنید. هنگامی که آب بطری تصفیه می‌شود، میزان زیادی آب از سیستم خارج می‌شود که قابل استفاده نیست، همچنین در تولید خود بطری‌های آب معدنی از نفت استفاده می‌شود. باز هم از نفت و فرآورده‌های آن برای رساندن آب معدنی‌ها به فروشگاه‌ها استفاده می‌شود. پس از آن، ممکن است کامیون، حتی با استفاده از آب بیشتر شسته شود. شما با خرید دستگاه تصفیه آب خانگی که با روش اسمز معکوس آب را تصفیه می‌کند، می‌توانید از چرخه را قطع کنید و محیط زیست را سالم نگه دارید.

همچنین شما می‌توانید به میزان زیادی در هزینه آب آشامیدنی در خانه خود صرفه جویی کنید و تنها هزینه شما سرویس دوره ای دستگاه در زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی است. برای تهیه آب معدنی بطری، باید به فروشگاه‌ها بروید و میزان زیادی بطری آب بخرید که به اندازه دستگاه برای شما صرفه اقتصادی ندارد. سیستم اسمز معکوس آب را با کیفیت بالا در خانه شما تصفیه و تمیز می‌کند در یک پک کامل فیلتر تصفیه آب اسمز معکوس تا 8 مرحله فیلتراسیون تعبیه شده که علاوه بر کاهش سختی آب آشامیدنی به حفظ املاح مفید و یونیزه قلیایی کردن آب نیز میپردازد. حتی می‌توانید آنها را در شیشه‌هایی بریزید و در یخچال نگهداری کنید تا دیگر نیازی نباشد که مقدار زیادی بطری پلاستیک بخرید و به محیط زیست آسیب بزنید.

بهترین دستگاه‌های اسمز معکوس بازار کدامند؟

مینروا تنها بهترین برند معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی دارای استاندارد جهانی بهداشت NSF، گواهینامه کنترل کیفیت بهداشت آب، گواهی سازمان بهداشت غذا و دارو آمریکا FDA و استاندارد CE اروپا می‌باشد. تصفیه آب مینروا دارای نماد اصالت است که این نماد این امکان را به مشتریان می‌دهد تا کالای تقلبی را از اصل تشخیص دهند. همچنین دستگاه‌های این برند از پمپ قدرتمند تایوانی و فیلتر ممبران اسمز معکوس مارک فیلمتک آمریکا بهره می‌برد، که کار این فیلتر تصفیه آب بهتر آب آشامیدنی و در اختیار قرار دادن آب آشامیدنی با کیفیت است. برای اطلاع از قیمت بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل با کارشناسان مینروا فیلتر تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)