آب سخت و اگزما؛ آیا اگزما را بدتر می‌کند؟

شاید شما هم در طول زندگی خود با بیماری اگزما روبه‌رو شده باشید. شاید هم کسی در بین دوستان و یا اعضای خانواده شما وجود داشته باشد که این بیماری را تجربه کرده است. تا امروز دلیل بروز اگزما به‌طور دقیق مشخص نشده است. اما دانشمندان یک‌سری عوامل ژنتیکی و محیطی را در بروز و تشدید اگزمای پوستی دخیل می‌دانند. آب سخت و اگزما در نگاه اول چندان مرتبط به نظر نمی‌رسند، اما خیلی مطمئن نباشید. طبق نتایج برخی از تحقیقات اخیر، حتی آبی که می‌نوشیم در تشدید علائم اگزما موثر است.

آب سخت چیست؟

قبل از آنکه به ارتباط بین آب سخت و اگزما بپردازیم، لازم است تعریفی از هر دو این موارد ارائه کنیم. آب سخت به آبی گفته می‌شود که مقدار زیادی املاح معدنی داشته باشد. عامل سختی آب درواقع یون‌های فلزی مانند کلسیم و منیزیوم هستند. وقتی آب از بین سنگ‌های آهکی و گچی زیرزمینی عبور می‌کند، این املاح وارد آب شده و باعث افزایش سختی آب می‌شوند. به طور کل گفته می‌شود سختی مطلوب آب تصفیه شده که با TDS نشان داده می‌شود، عددی بین 50 تا 170 ppm است. که البته این عدد هم توسط سازمان جهانی بهداشت NSF زیر 100 برای سلامت بدن انسان اعلام شده است و جدیدترین و پرفروش ترین تکنولوژی برای کاهش سختی آب آلوده لوله کشی شهری نیز سیستم اسمز معکوس و خرید بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل با قیمت مناسب و اقتصادی است. استفاده از برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی میتواند آب آلوده شهری را که آب سخت هم میگوییم به آبی نرم و ملایم و کاملا سالم و پاکیزه با سختی پایین تبدیل نماید و این در مشخصات بهترین تصفیه آب خانگی اصل تایوان مهم ترین عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی محسوب میگردد.

در واقع با فیلتر تصفیه آب ممبران میتوان آب سخت را به آبی نرم با سختی زیر 100 تبدیل کرد و این در صورتی که از پک کامل فیلتر تصفیه آب 8 مرحله ای اکسیژن ساز مینروا استفاده کنید به همینجا ختم نمیشود و در ادامه با عبور آب از فیلتر مینرال معدنی ساز املاح معدنی مفید مورد نیاز بدن انسان در طول روز نیز در آب تصفیه شده حفظ خواهد شد. ضمن این که زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی در جاهایی که آب سخت، تی دی اس بسیار بالایی داشته باشد معمولا زودتر فرا میرسد اما نگران هزینه تعویض انواع فیلتر تصفیه آب هم نباشید زیرا نگهداری دستگاه آب شیرین کن خانگی شما خرج بالایی نخواهد داشت. پیشنهاد میکنیم انواع دستگاه تصفیه آب خانگی مینروا Minerva را در قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی شرکت مینروا فیلتر مشاهده کنید و برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره خرید با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

احتمالا شما قبلا موقع شستن دست‌های خود سختی آب را احساس کرده‌اید. صابون در آب سخت به‌خوبی کف نمی‌کند و بعد از شست‌وشو لایه نازکی از صابون روی پوست خود احساس می‌کنید. اگر سختی آب زیاد باشد ممکن است مزه فلز را هم در آب احساس کنید. آب سخت خاصیت خورندگی دارد. این خاصیت باعث می‌شود لوله‌های آب خورده شوند و در نتیجه آلاینده های آب آشامیدنی افزایش پیدا می‌کنند.

آب سخت و اگزما؛ آیا اگزما را بدتر می‌کند؟

اگزما چیست؟

اگزما یا آماس پوست یک بیماری پوستی آزاردهنده است که باعث قرمزی، خارش شدید، جوش‌های ریز، خشکی و پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شود. اگزما چندین نوع مختلف دارد و می‌تواند نواحی مختلف بدن را درگیر کند. در بسیاری از موارد علائم اگزما از دوران کودکی بروز پیدا می‌کنند. اما با بزرگ‌تر شدن کودکان علائم اگزما هم تغییر می‌کند.

در کودکان اگزما معمولا به‌صورت برآمدگی‌های کوچک روی پوست دیده می‌شود. با بزرگ‌تر شدن کودک اگزمای روی پوست به شکل فلس در می‌آید و علائم آن تشدید می‌شود. اگر اگزما بر روی پوست سر باشد معمولا با خارش و پوسته‌پوسته شدن همراه است و به آن درماتیت سبوره‌ای می‌گویند.

آب سخت چه تاثیری بر اگزما دارد؟

تاثیر نوشیدن آب بر پوست ما کاملا روشن است. حتی گاهی افراد از درمان آکنه با نوشیدن آب برای بهبود وضعیت پوستی خود استفاده می‌کنند. حتی آبی که هنگام حمام یا شستن دست‌ها و صورت به پوست ما برخورد می‌کند، بر سلامت پوست ما موثر است. شاید برای شما جالب باشد بدانید ارتباطی بین آب سخت و اگزما وجود دارد. بیرونی‌ترین لایه پوست ما از سلول و لیپید تشکیل شده است. این قسمت از پوست از تبخیر رطوبت پوست و از بین رفتن چربی پوست جلوگیری می‌کند. به طور کل این لایه که با نام سد دفاعی پوست شناخته می‌شود وظیفه محافظت از پوست را برعهده دارد.

محققان دانشگاه شفیلد و کینگز کالج لندن کشف کرده‌اند که قرار گرفتن پوست در معرض آب سخت به سد دفاعی پوست آسیب می‌رساند. با آسیب رسیدن به سد دفاعی، پوست ما خشک و حساس می‌شود. این موضوع باعث می‌شود پوست ما نسبت به محرک‌های بیرونی که در محصولات شست‌وشوی روزمره مانند صابون یا پودر لباسشویی وجود دارند، حساسیت بیشتری داشته باشد. به این ترتیب آب سخت علائم اگزما را تشدید می‌کند.

نتایج تحقیقات درباره ارتباط آب سخت و اگزما

مجله Clinical & Experimental Allergy در مقاله‌ای به بررسی نتایج تحقیقات انجام شده بر روی آب سخت و اگزمای آتوپیک پرداخت. کماکان به تحقیقات بیشتری برای رسیدن به نتیجه نهایی احتیاج داریم. اما تحقیقات فعلی نشان می‌دهند کودکانی که بیشتر در معرض آب سخت قرار دارند بیشتر در خطر ابتلا به اگزمای آتوپیک هستند.

مطالعات اندکی روی بزرگسالان انجام شده ولی این مطالعات نشان می‌دهند آب سخت می‌تواند مقدار سیتوکین را در پوست افزایش دهد. سیتوکین پروتئینی است که باعث التهاب پوست می‌شود. همچنین تحقیقات انجام شده بر روی موش‌ها نشان می‌دهد، وجود کلسیم بر روی پوست می‌تواند توانایی پوست را در ترمیم خود کاهش دهد.

آب سخت و اگزما؛ آیا اگزما را بدتر می‌کند؟

تاثیر سختی بر PH آب

مواد معدنی موجود در آب سخت میزان PH آب را کاهش می‌دهند. این به معنای اسیدی شدن آب است. اگر کسی با آب اسیدی حمام کند، ممکن است PH پوستش هم تغییر کند. این موضوع باعث آسیب رسیدن به سد دفاعی پوست می‌شود. البته این تنها طریق آسیب رساندن آب سخت به پوست نیست. صابون‌ها در آب سخت به‌خوبی حل نمی‌شوند و روی پوست باقی می‌مانند. این موضوع هم به سد دفاعی پوست آسیب می‌زند.

البته خطرات آب اسیدی تنها به آسیب‌های پوستی محدود نمی‌شود. آب‌های اسیدی سموم بیشتری نسبت به آب‌های قلیایی دارند. طعم نامطلوب، تغییر رنگ لباس‌ها و وسایل آشپزخانه و آسیب دیدن لوله‌ها و تاسیسات از مضرات دیگر استفاده از آب‌های اسیدی هستند.

تاثیر آب سخت بر درماتیت سبوره‌ای

اگزمای پوست سر یا درماتیت سبوره‌ای در پوست سر و گاهی در سایر نقاط چرب بدن مانند بینی، ابرو، گوش و پلک رخ می‌دهد. این نوع از اگزما هم مانند سایر انواع اگزماها به صورت دوره‌ای عود می‌کند و فرد مبتلا احتمالا به درمان مداوم نیاز خواهد داشت.

آب سخت به‌عنوان یکی از عوامل ایجاد درماتیت سبوره‌ای شناخته نمی‌شود و استفاده از آب نرم هم درمانی برای این بیماری نیست، اما به نظر می‌رسد آب سخت بر عوارض بیماری تاثیر می‌گذارد. به این ترتیب که آب سخت باعث می‌شود شستن شامپوها از روی پوست سر سخت‌تر شود و این موضوع می‌تواند باعث بدتر شدن اگزما شود. خرید دستگاه تصفیه آب می‌تواند باعث تنظیم میزان سختی آب و کم شدن تاثیر سختی آب بر پوست شود.

آب سخت و اگزما؛ آیا اگزما را بدتر می‌کند؟

تاثیر دستگاه‌های تصفیه آب بر سختی آب

اگر آبی که مصرف می‌کنید سختی زیادی دارد یک دستگاه تصفیه آب استاندارد و مطمئن می‌تواند به شما در حل این مشکل کمک کند. درصورت وجود سختی خیلی زیاد، آب کدر شده و مزه‌ای شبیه فلز می‌دهد. اما گاهی تشخیص سخت بودن آب دشوار است. اگر در میزان سختی آبی که مصرف می‌کنید شک دارید شاید بد نباشد آن را بسنجید. بهترین راه کمک گرفتن از آزمایشگاه‌های حرفه‌ای است اما کارایی کیت‌های تست آب هم برای بررسی اولیه کیفیت آب مناسب است.

در صورتی که متوجه شدید سختی آبی که مصرف می‌کنید بیشتر از حد استاندارد است، به فکر چاره باشید. ساده‌ترین راه تهیه دستگاه تصفیه آب است. البته برای این کار سعی کنید بهترین مارک تصفیه آب خانگی را که در دسترس شماست تهیه کنید. زیرا دستگاه‌های غیراستاندارد کارایی لازم را نخواهند داشت.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)