شرح طرز کار قطعات و عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی به انواع و اقسام مختلفی مثل زیر سینکی و رومیزی تقسیم می‌شوند اما عملکرد کلی آن‌ها یکسان است و قطعات اصلی مشابهی دارند. هرچه دستگاه پیشرفته‌تر باشد از قطعات بیشتری تشکیل شده، به عنوان مثال فیلتر تصفیه آب متنوع‌تری با تعداد مراحل کمتر و بیشتر برای تصفیه حداکثری آب دارد. در این مطلب سعی می‌کنیم طرز کار قطعات اصلی و عملکرد کلی بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل را شرح دهیم. در پایان میتوانید برای اطلاع از قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی استاندارد و اورجینال با کارشناسان مینروا فیلتر به صورت 24 ساعته ارتباط برقرار نمایید.

شرح طرز کار قطعات و عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی

بهترین دستگاه تصفیه آب چیست و از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

بهترین تصفیه آب خانگی دارای سیستم تصفیه اسمز معکوس هستند که به بهترین شکل ممکن آب را از هرگونه آلودگی پاکسازی کرده و برای مصرف آماده می‌کند. آبی که از این دستگاه خارج می‌شود بی‌بو است و طعم بسیار خوبی دارد. مهم‌ترین بخش‌های این دستگاه‌ها عبارت اند از:

مخزن تصفیه آب

جایی که آب در آن ذخیره می‌شود، معمولا بزرگترین بخش دستگاه است و در کنار آن قرار دارد. شکل آن بیشتر استوانه‌ای است و  کاملا بسته شده تا آب پس از تصفیه تمیز بماند.

شیر مخزن

ورود و خروج آب به مخزن را کنترل می‌کند و گاهی لازم است برای موارد مختلف این شیر را باز و بسته کنید. روی شیر یک اهرم عموما آبی رنگ قرار دارد که با چرخش 90 درجه باز و بسته می‌شود.

شیر برداشت تصفیه آب

خروجی آب تصفیه شده است که به سینک وصل می‌شود یا به صورت مستقل می‌توانید آب را از آن بردارید.

هوزینگ تصفیه آب خانگی

در دو نوع شفاف و مات تولید می‌شود، درون محفظه آن فیلترهای آب قرار دارد و در مدل‌های مختلف کاربردهای آن متفاوت است. به زبان ساده محفظه نگهداری فیلتر است که ورودی  و خروجی آن محل عبور آب است.

اتصالات تصفیه آب

شامل قطعات مختلف پلاستیکی و فلزی مثل شلنگ است که کار اتصال فیلترهای مختلف به یکدیگر را انجام می‌دهد.

سوئیچ فشار پایین تصفیه آب

 

کار کنترل فشار آب ورودی به دستگاه را بر عهده دارد و یکی از قطعاتی است که خراب شدن آن ممکن است کار دستگاه را مختل کند. در صورت خراب شدن باید تعویض شود، اگر آب شهری قطع شد حتما مسیر برق آن را مسدود کنید.

سوئیچ فشار پایین تصفیه آب

سوئیچ فشار بالا تصفیه آب

از نظر ظاهر شبیه سوئیچ فشار پایین است عملکرد دستگاه تصفیه آب را کنترل می‌کند تا آب اضافی که در مخزن جا نمی‌گیرد تصفیه نکند.

شیر برقی

برای کنترل میزان آب خروجی مورد استفاده قرار می‌گیرد و باید از نوسانات شدید برق در امان باشد.

آداپتور تصفیه آب

برق شهری را به ولتاژ مورد نیاز دستگاه می‌رساند. برق شهری 220 ولت است اما دستگاه به برق کمتری حداکثر 48 ولت نیاز دارد.

سیم کشی برقی

جریان برق را در کل دستگاه برقرار می‌کند و بدون آن دستگاه عملا نمی‌تواند انرژی لازم برای فعالیت را تامین کند.

هوزینگ فیلتر ممبران

در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح می‌دهیم، یکی از مراحل تصفیه جهت افزایش کیفیت آب تصفیه شده را انجام می‌دهد. فیلتر ممبران تصفیه آب قدرتمندترین فیلتر آب تصفیه کن خانگی است که توانایی حذف املاح مضری همچون نیترات و نیتریت و آرسنیک و آلومینیوم را دارد. زمان تعویض فیلتر تصفیه آب اسمز معکوس تا زمانی که کتری آب جوش رسوب میزند و سختی آب بالای 100 باشد فرا میرسد. استاندارد جهانی بهداشت NSF و سازمان غذا و دارو آمریکا میگویند که بهترین سختی آب تصفیه شده برای سلامت بدن انسان عددی بین 30 تا 100 است. برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی از فیلتر ممبران اسمز معکوس فیلمتک 13 لایه ریزبافت آمریکایی بهره میبرند که بهترین ممبران در دنیا محسوب میشود.

شاسی دستگاه تصفیه آب خانگی

کار کنترل تعادل فشار و جریان آب را انجام می‌دهد.

پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی

فراهم کردن فشار مورد نیاز برای فرآیند اسمز معکوس و تامین فشار فیلتر ممبران را بر عهده دارد.

گیج فشار تصفیه آب

نمایشگر بزرگی است که داخل محفظه ممبران قرار دارد و کار عیب یابی دستگاه و کنترل عملکرد آن را انجام می‌دهد.

پایه فیلتر یا بست نگه دارنده فیلتر تصفیه آب

فیلتر را در جای خود فیکس می‌کند تا در اثر فشار آب از جای خود حرکت نکند. مشخصات دستگاه تصفیه آب خانگی مینروا Minerva تایوانی به این صورت است که پایه فیلتر آن از جنس فایبر گلس فود گرید بوده و در میان فیلتر و قطعات برقی همچون شیرهای برقی یا پمپ دستگاه یک صفحه قرار گرفته که در زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی، آب با قطعات برقی دستگاه برخورد نکند. پک کامل فیلتر تصفیه آب شامل مراحل اول تا سوم جلوی دستگاه و فیلترهای مراحل چهارم تا هشتم بالای دستگاه قرار میگیرد. این در صورتی است که شیر برقی و پمپ دستگاه پشت شاسی تعبیه شده اند.

فیلترهای هفت تا هشت مرحله‌ای دستگاه تصفیه  آب

 

هر کدام بخشی از تصفیه آلودگی‌های آب از املاح بزرگ تا ریزترین آن‌ها را بر عهده دارند. دستگاه‌های مختلف بسته به تعداد فیلترها، عملکرد و مدل خود قطعات متفاوت دیگری هم دارند که ممکن است در این لیست نیامده باشد. اگر دستگاه شما یکی از این قطعات را ندارد یا نمی‌توانید آن را مشاهده کنید دلیلی بر عملکرد ضعیف دستگاه نیست، شاید قطعه جایگزینی برای آن طراحی شده که عملکرد مطلوبی دارد.

اغلب مدل‌های تایوانی قطعات اصلی مشابهی دارند و از فیلترهای استاندارد استفاده می‌کنند که تهیه و بکار بردن آن‌ها بسیار ساده است. اگر دستگاه‌های چینی غیراستاندارد را تهیه کنید علاوه بر اینکه آب کیفیت لازم را نخواهد داشت، در صورت اشکال در یکی از قطعات تامین آن بسیار دشوار خواهد بود و کل دستگاه عملا بدون استفاده می‌شود.

فیلترهای هفت تا هشت مرحله‌ای دستگاه تصفیه  آب

دستگاه تصفیه آب چگونه کار می‌کند؟

آب آشامیدنی قبل از تصفیه دارای املاح بسیار زیادی است که برخی از آن‌ها با چشم قابل دیدن هستند و برخی هم تنها در بررسی دقیق و آزمایشگاه‌ها یافت می‌شوند. دستگاه‌های تصفیه با عبور دادن آب از فیلترهای مختلف مرحله به مرحله این مواد را حذف می‌کنند تا قابل آشامیدن شود. اگر این املاح حذف نشوند در طولانی مدت باعث بروز بیماری‌های مختلف از سنگ کلیه تا سرطان خواهند شد. کار بخش‌های مختلف دستگاه این است که آب را وارد شبکه تصفیه کرده و از مراحل مختلف عبور دهند و در نهایت از شیر خروجی آب مناسبی خارج می‌شود که با استانداردهای جهانی مطابقت دارد.

به مرور فیلترهای دستگاه کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند و به تعویض فیلتر تصفیه آب نیاز پیدا می‌کنند. نحوه تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب چندان دشوار نیست و افراد به تنهایی در منزل هم می‌توانند این کار را انجام دهند به شرطی که مراحل پشت سر هم انجام شود و مراقب باشند به قسمت‌های مختلف دستگاه آسیب وارد نشود.

دقت کنید ترتیب قرار گرفتن فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی رعایت شود، در غیر اینصورت عملکرد دستگاه مختل خواهد شد و آب کیفیت لازم را نخواهد داشت. اگر فیلترها به درستی در دستگاه قرار نگیرند احتمال اینکه دستگاه کار نکند هم وجود دارد. اگر تعویض این فیلترها برای شما دشوار است می‌توانید از متخصص بخواهید این کار را برایتان انجام دهد.

عملکرد فیلترهای دستگاه تصفیه آب چگونه است و در هر مرحله چه مواد مضری حذف می‌شوند؟

مراحل فیلتر در دستگاه تصفیه آب به این نحو است که آب ابتدا از مواد بزرگ و املاح قابل مشاهده پاکسازی می‌شود، سپس از طریق هوزینگ دوم و سوم به فیلترهای هفت تا هشت مرحله‌ای منتقل می‌شوند. فیلترهای دوم و سوم کلر و مواد جانبی مربوط به آن را پاکسازی می‌کنند. ازدیاد این مواد به پوست و مو آسیب زیادی را وارد می‌کند. در فیلترهای مرحله چهارم آب با فشار زیاد از فیلتر ممبران عبور داده می‌شود که یکی از مهم‌ترین قسمت‌های دستگاه است و مواد اضافی موجود در آب را در خود نگه می‌دارد و آب تصفیه شده از بافت ریز فیلتر خارج می‌شوند. حتی ریزترین املاح هم نمی‌توانند از این مرحله فیلتر تصفیه آب عبور کنند. سموم خطرناکی مثل آرسنیک، نیترات، آلومینیوم و نیتریت شانسی برای ادامه حیات نخواهند داشت. در فیلترهای مراحل پنج به بالا سایر مواد احتمالی موجود در آب حذف شده و در نهایت مواد مفیدی که برای بدن لازم هستند مجدد به آب بازگردانده می‌شوند.

 

فیلتر مرحله پنجم در دستگاه‌های تصفیه آب تایوانی فیلتر کربن خطی است که وجه تمایز دستگاه‌های باکیفیت با مدل‌های دیگر است، چرا که بهترین طعم و بو را به آب می‌دهد و از مواد طبیعی مثل پوسته نارگیل تهیه می‌شود.

عملکرد فیلترهای دستگاه تصفیه آب چگونه است

مرحله بعد فیلتر مینرال است که در مدل‌های پیشرفته دستگاه‌های تصفیه آب مینروا وجود دارد و همه دستگاه‌ها مجهز به آن نیستند. این فیلتر آب معدنی ساز است که مواد مورد نیاز بدن را پس از بررسی و برحسب نیاز  به آب باز می‌گرداند. فیلترهای مرحله هفتم آب آشامیدنی را قلیایی و یونیزه می‌سازد تا آب به ph مناسب برسد. آب آشامیدنی نباید اسیدی باشد، آب‌های قلیایی مزایای زیادی دارند که نوشیدن آن‌ها باعث شادابی و نشاط انسان می‌شود.

 دستگاه‌های تصفیه آب دو خروجی اصلی دارند که یکی مواد مضر و کثیف را به فاضلاب هدایت کرده یا به هر نحو دیگر از دستگاه خارج می‌کند و دیگری آب پاکسازی شده را داخل مخزن دستگاه نگهداری می‌کند تا شما هر گاه لازم داشتید بتوانید از آن استفاده کنید. حجم این مخزن‌ها بسته به مدل دستگاه متفاوت است و شما هنگام خرید باید دقت کنید که مدلی را انتخاب کرده باشید که به اندازه نیازتان بتواند آب تصفیه شده را ذخیره سازی کند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)