آیا چای سبز آب بدن را کم می‌کند؟

از آنجایی که در چای سبز کافئین وجود دارد، بسیاری بر این باورند که این نوشیدنی باعث کم آبی در بدن افراد می‌شود؛ اما آیا این درست است؟ همه تصور می‌کنند که نوشیدنی‌های حاوی کافئین به دلیل اثر ادرار آوری که دارند، به طور خودکار باعث کم آبی بدن می‌شوند. منطقی است که این نظریه را باور کنیم، اما طبق مطالعات پزشکی، چای سبز باعث آبرسانی به بدن شما می‌شود. چطور؟ در این مقاله خواهیم فهمید.

آیا چای سبز برای هیدراته نگه داشتن بدن توصیه می‌شود؟

هنگامی که مایعات زیادی در طول روز می‌نوشید، بدن شما به صورت خودکار به دفع مایعات مازاد می‌پردازد و شما با تکرر ادرار مواجه می‌شوید. به طور خلاصه، انواع چای میزان ادرار در طول روز را افزایش می‌دهند، اما باعث از دست رفتن مایعات بیشتر نمی‌شوند. انجمن رژیم غذایی بریتانیا (bda)، حتی مصرف و نوشیدن چای را برای آبرسانی بدن توصیه می‌کند. مطالعات آنها نشان می‌دهد که کمبود آب در بدن هنگامی اتفاق می‌افتد که مقدار بسیار زیادی کافئین مصرف شود.

طبق مطالعات و مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، نوشیدن چای سبز بیش از 2-3 فنجان در روز اصلا توصیه نمی‌شود و همین مقدار برای کل روز منطقی به نظر می‌رسد. این دوز توصیه شده دارای حدود 240-320 میلی گرم پلی فنول (معروف به فلاونوئیدها) است که در همین میزان، افراد می‌توانند میزان نرمالی کافئین جذب کنند و همچنین باعث کمبود آب در بدن نشوند، در نهایت نیز بهترین فواید سالم چای سبز را بدست آورند. فلاونوئیدها خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارند و به هضم، آرامش، کاهش وزن و همچنین رقیق شدن خون کمک کنند. در مقالات موسسه ملی بهداشت (NIH) آمده است که، نوشیدن حداقل 6-13 فنجان چای سبز و دیگر انواع چای در طول روز، نه تنها باعث کمبود آب در بدن خود می‌شود بلکه باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون، سردرد و بی خوابی نیز می‌شود و میزان تکرر ادرار در این حالت بسیار بیشتر و شدیدتر از حالت نرمال است. به طور کلی، چای یکی از بهترین نوشیدنی‌های طبیعی سالم و مناسب است که می‌توانید در صورت نوشیدن مقدار کافی، آن را به عنوان جایگزین آب در تأمین آب مورد نیاز بدن بدانید.

آیا چای سبز آب بدن را کم می‌کند؟

 

شما می‌توانید با بهترین آب برای دم کردن چای، نوشیدنی خلق کنید که هم برای سلامتی شما مفید است و هم می‌تواند به شما در جبران کم آبی بدن کمک کند. در واقع می‌تواند چای سبز را در میان بهترین نوشیدنی‌ها برای کمبود آب در بدن قرار داد.

به یاد داشته باشید که دم کردن چای سبز و هر نوع نوشیدنی دیگری، به آب تصفیه شده و سالم نیاز دارد. چرا که مصرف آب آلوده نه تنها مزایای سلامتی چای را به شما منتقل نمی‌کند، بلکه می‌تواند باعث بیماری‌های دیگر نیز بشود. بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی و همچنین فکر کردن به خرید دستگاه تصفیه آب خانگی می‌تواند بهترین انتخاب و تصمیم شما برای استفاده از آب سالم در خانه باشد. فیلتر تصفیه آب در برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی میتواند املاح مضر موجود آبی که برای چای سبز استفاده میکنید را حذف و تصفیه نموده ضمن این که باعث میشود چای دم شده شفاف تر باشد. پک کامل فیلتر تصفیه آب تایوانی اصل با حذف کلر و مواد جانبی کلر از آب آشامیدنی، باعث میشود کدورت موجود در چای کاهش پیدا کند.

همچنین جوشاندن آب برای دم کردن چای باعث میشود که آهک از حالت محلول خارج گردد. خارج شدن آهک از آب جوش منجر میشود که چایی که دم میکنید شفافیت لازم را نداشته باشد. یکی از دلایلی که شما متوجه میشوید که وقت آن رسیده که دستگاه تصفیه آب تایوانی اصل خود را سرویس کنید و زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی فرا رسیده است، کدر شدن آب جوش و رسوب گرفتن کتری است. به خصوص تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب با رسوب گرفتن کتری و افزایش سختی آب انجام میگردد. اگر از سختی سنج استفاده میکنید، کتری آب جوش چای شما رسوب میگیرد، لیوان چای شما کدر شده و سختی آب هم بالاتر از عدد 100 را نشان میدهد میتوانید انواع فیلتر تصفیه آب خود به خصوص فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی ممبران سیستم اسمز معکوس را عوض کنید.

کافئین و کاتچین در چای سبز

چای سبز دارای مقدار نرمال کافئین است و نوشیدن آن در حد متوسط ​​بی خطر است و بعید است باعث کم آبی بدن شود. نوشیدن مایعات دارای کافئین قبل از ورزش می‌تواند به شما در هوشیاری و چربی سوزی بیشتر کمک کند.

جدا از کافئین، چای سبز دارای EGCG، معروف به کاتچین است که یک ماده مؤثر در سوزاندن چربی‌های بدن است و که بعد از سوزاندن آنها را به جریان خون هدایت می‌کند تا عضلات بیشتر فعال شوند. مصرف چای سبز علاوه بر چربی سوزی، می‌تواند باعث آرامش و سبک بالی شود. اگر در طول روز مدام باید خوراکی بخورید و به این کار عادت کردید، چای سبز در ساعت میان وعده اشتهای شما را سرکوب می‌کند و بعد از فقط 1-2 فنجان چای احساس سیری خواهید کرد. چای سبز فواید بسیاری دارد و وجود کافئین در آن به این معنا نیست که باعث کاهش میزان آب در بدن می‌شود. بله، درست است که باعث دفع بیشتر سدیم و آب اضافی از بدن می‌شود، اما نوشیدن یک فنجان چای سبز به میزان متوسط ​​به میزان دفع مایعات از بدن کمک نمی‌کند و در کم آبی بدن تأثیر ندارد.

به گفته یکی از پزشکان دانشگاه UCLA:

اگر حس کردید که دچار سردرد و تشنگی شدید، ممکن است فقط به کافئین حساس باشید و یا به دلایل دیگر دچار کم آبی در بدن شده باشید که هیچ ارتباطی با عادت نوشیدن چای در شما ندارد.

آیا چای سبز به کمبود آب در بدن کمک می‌کند؟

در چای سبز و دیگر انواع چای می‌توان خواص زیادی برای سلامت بدن پیدا کرد، که در سایر نوشیدنی‌ها یافت نمی‌شود. در چای سبز میزان فلاونوئید بالا است که منبع عالی برای آبرسانی بدن است. همچنین آنتی اکسیدانی آن نیز زیاد است که می‌تواند به شما در دفع سموم از بدن کمک کند. به طور خلاصه، جدا از اینکه مایعی سالم است، چای سبز حاوی مزایای سلامتی بسیاری نسبت به سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار است.

اگر تا به امروز با مزه و تلخی چای سبز مشکل داشتید و همیشه فکر می‌کردید که این مزه را نمی‌توانید تحمل کنید، ما با گفتن این مزایای قصد داریم تا نظر شما را عوض کنیم! ما می‌خواهیم همه افراد از فواید چای سبز برای سلامتی بهره ببرند و با تهیه درست، این نوشیدنی بتوانند یک نوشیدنی شگفت آور، گوارا و خوشمزه داشته باشند.

آیا چای سبز آب بدن را کم می‌کند؟

 

از فواید چای برای سلامتی غافل نشوید!

  • چای سبز سلامتی را بهبود می‌بخشد.
  • چای سبز عملکرد مغز را افزایش می‌دهد.
  • چای سبز باعث تنظیم وزن می‌شود.
  • چای سبز خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد.
  • چای سبز خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.
  • چای سبز خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد.

نوشیدن آب بیشتر در روز می‌تواند کمبود آب در بدن را جبران کند. در مشخصات بهترین برند دستگاه تصفیه آب خانگی نوشته شده که در طول روز 200 الی 250 لیتر آب تصفیه شده کاملا سالم در اختیار شما قرار میدهد ضمن این که مخزن ذخیره تحت فشار بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی 12 لیتری است که حتی در زمان قطع برق و آب لوله کشی شهری تا 8 لیتر آب تصفیه شده بدون افت فشار در اختیار شما قرار میدهد. اما شما می‌توانید در برخی مواقع برخی نوشیدنی‌های سالم را جایگزین آب کنید که هم به هیدراته نگه داشتن بدن کمک کنید و هم از دیگر مزایای آن بهره ببرید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)