مزایای آب قلیایی

آب قلیایی نقطه مقابل آب اسیدی است. این نوع آب سطح pH بالاتری نسبت به آب ساده دارد و ادعاهایی مبنی بر داشتن مزایای مختلف سلامتی در مورد این آب وجود دارد. مزیت‌های سلامتی آب قلیایی باعث شده است محبوبیت رژیم‌های قلیایی و دستگاه تصفیه آب تایوانی اصل مینروا Minerva که آب را قلیایی می‌کند، بسیار زیاد شود.

دستگاه‌های آب تصفیه کن یونیزه کننده یکی از نمونه‌های این محصولات است. اما چه شواهد علمی در پشت نوشیدن آب قلیایی نهفته است؟ آیا فواید سلامتی اثبات شده‌ای دارد؟ با استفاده از پک کامل فیلتر تصفیه آب 7 مرحله ای و 8 مرحله ای اکسیژن ساز مینروا که از سیستم اسمز معکوس بهره گیری میکند، میتوان سطح قلیایی ph آب آشامیدنی لوله کشی شهری را در عددی بین 7.5 الی 8.5 تنظیم نمود. فیلتر تصفیه آب آلکالاین در مرحله هفتم دستگاه تصفیه آب 8 مرحله ای اکسیژن ساز مینروا اصل تایوان Minerva این توانایی را دارد که خواص آنتی اکسیدانی یا ضد سرطانی قوی به آب تصفیه شده شما ببخشد. ضمن این که زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی در فیلتر هفتم هر یکسال و نیم الی دو سال است و هزینه نگهداری پایینی دارد.

آب قلیایی چیست؟

PH آب در حالت عادی خنثی است و عدد آن در حدود 7 است. مواد شیمیایی و گازها می‌توانند این رقم را تغییر دهند تا اسیدی یا قلیایی شود.

مزایای آب قلیایی چیست

 

pH آب باران کمی کمتر از حد خنثی است، زیرا دی اکسید کربن داخل هوا نیز در آب باران وجود دارد و این باعث افزایش حالت اسیدی آن می‌شود و به همین خاطر نوشیدن آب باران معمولا توصیه نمی‌شود.

  • مایعات اسیدی PH زیر 7.0 تا صفر دارد. pH سرکه در حدود 3 است، آب لیمو در حدود 2 و اسید باتری در حدود 1 است.
  • PH مواد قلیایی تا 14 است. PH جوش شیرین بین 8 تا 9 و شیر دارای اکسید منیزیم بین 10 تا 11 است.

آب می‌تواند میزان PH کم یا زیادی داشته باشد، اما اگر خیلی زیاد یا خیلی کم باشد، می‌تواند اثرات سوئی داشته باشد.

آبی که خیلی قلیایی باشد، طعم تلخی دارد. این نوع آب آشامیدنی می‌تواند باعث بروز رسوبات در لوله‌ها و لوازم خانگی شود. آب بسیار اسیدی ممکن است باعث خوردگی فلزات یا حتی حل شدن آنها در آب شود و به همین خاطر می‌توان شاهد سرب در آب آشامیدنی بود.

فواید آب قلیایی

آب قلیایی به دلیل گفته‌های مربوط به اینکه برای سلامتی بسیار مفید است، در سال‌های اخیر بسیار محبوب شده است.

سلامت استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان

در مورد تأثیر آب قلیایی بر روی استخوان‌ها تحقیقات بسیاری انجام شده است. در مطالعه‌ای، تحلیل استخوان‌ها و تأثیر آب قلیایی در پیشگیری از آن مورد بررسی قرار گرفت. تحلیل استخوان فرآیندی است که در آن سلول‌های قدیمی استخوان تجزیه و سلول‌های جدید جایگزین می‌شوند. تحلیل استخوان کمتر و تراکم مواد معدنی بیشتر در بدن، باعث استحکام بهتر استخوان‌ها می‌شود.

در این بررسی محققان به این نتیجه رسیدند که “مصرف و نوشیدن یک بطری آب قلیایی غنی از بی کربنات و کلسیم، بیشتر از آب اسیدی تحلیل استخوان را کاهش می‌دهد.” با این حال، برای رسیدن به دلیل منطقی به تحقیقات بیشتری نیاز بود.

دانشمندان خواستار تحقیقات بیشتر شدند تا ببینند آیا مزیت آب قلیایی در کاهش تحلیل استخوان برای طولانی مدت است یا خیر و یا آیا می‌تواند تراکم مواد معدنی در استخوان را بهبود بخشد. پس از به نتیجه رسیدن در مشخصات انواع بهترین برند دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی که توانایی قلیایی کردن آب آشامیدنی را داشته باشد ذکر شده است که سطح ph آب آشامیدنی را در حالت قلیایی در آورده و از مضرات آب اسیدی نیز جلوگیری مینماید.

 

مزایای آب قلیایی

در مطالعه‌ای دیگر، به تأثیر رژیم غذایی اسیدی و نه آب قلیایی بر پوکی استخوان و بر روی بیمارانی که دارای استخوان‌های ضعیف و شکننده بودند، پرداخته شد.

پس از بررسی‌های بسیار و طولانی مدت، نتایج جالبی از این بررسی به دست آمد. این ادعاها حاکی از این بود که “رژیم‌های قلیایی و محصولات تجاری مرتبط با آن میزان حالت اسیدی بدن را خنثی می‌کنند و به بدن کمک می‌کنند تا pH را تنظیم کند و بنابراین از بروز بیماری جلوگیری می‌کند.”

سرطان

یک مطالعه نشان داده است که مصرف آب قلیایی و همچنین داشتن رژیم غذایی قلیایی، ممکن است عملکرد برخی از داروهای شیمی درمانی را برای درمان سرطان تقویت کند.

رفلکس معده

بیماری ریفلاکس معده زمانی رخ می‌دهد که معده حالت اسیدی به خود بگیرد و بعد از هر وعده غذا گاز آن و خود غذا به داخل مجاری گوارشی برگردند. ریفلاکس معده که می‌تواند به یک بیماری طولانی مدت تبدیل شود، می‌تواند باعث بیماری‌های دیگر معده یا مری شود.

در مطالعه‌ای مشخص شد که نوشیدن آب قلیایی ممکن است به عنوان مکمل در کنار سایر درمان‌های بیماری ریفلاکس مؤثر واقع شود. این مطالعه نشان داد که آب قلیایی با pH 8.8 آنزیمی را که باعث بروز بیماری ریفلاکس می‌شود را متوقف می‌کند. همچنین میزان حالت اسیدی معده را نیز کاهش می‌دهد.

فشار خون و دیابت

دانشمندان در شانگهای دریافتند که 3 تا 6 ماه پس از نوشیدن آب قلیایی، افرادی که فشار خون، قند خون و چربی خون بالا داشتند با کاهش علائم این بیماری‌ها مواجه شدند.

در سال 2016، محققان دریافتند که آب معدنی با pH بالا پس از ورزش، ویسکوزیته خون را در بزرگسال کاهش می‌دهد. این می‌تواند به بزرگسالان کمک کند تا فشار ناشی از کم آبی بعد از ورزش را کم کنند و در نهایت فشار روی قلب نیز کمتر شود.

افزایش هیدراتاسیون بدن

یک مطالعه در سال 2017 که در Biology of Sport منتشر شد، نشان داد که نوشیدن آب قلیایی با کاهش قابل توجه میزان ادرار و تأثیر مثبت بر وضعیت هیدراتاسیون پس از ورزش ارتباط دارد. مصرف آب قلیایی همچنین تأثیر مثبتی بر pH ادرار در طی ورزش و همچنین تمرینان سنگین دارد. علاوه بر افزایش هیدراتاسیون بدن منجر به افزایش انرژی می‌شود.

در مقابل، افرادی که به طور منظم آب آشامیدنی مصرف می‌کردند، هیچ تغییری در مدت زمان مشابه نشان ندادند. این نتایج نشان می‌دهد که مصرف همیشگی آب قلیایی ممکن است یک کمک کننده‌ی تغذیه‌ای ارزشمند باشد که بر تعادل اسیدی بازی و وضعیت هیدراتاسیون و همچنین سطح انرژی در بزرگسالان تأثیر بگذارد.

مصرف روزانه آب قلیایی

از آنجایی که مصرف آب قلیایی برای سلامت بسیار مفید است و می‌تواند مزایای بسیاری داشته باشد، به همین خاطر خوب است آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

با این حال، اگر می‌خواهید نوشیدن آب قلیایی را شروع کنید، با مصرف کم شروع کنید و آن را به تدریج افزایش دهید. با این کار هم می‌توانید از خطرات احتمالی آن برای بدن خود جلوگیری کنید و هم به تدریج از مزایای سلامتی آن بهره ببرید.

آیا آب قلیایی باعث کاهش وزن می‌شود؟

در واقع برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم که تا به امروز هیچ پاسخی برای آن و یا هیچ تحقیقی این مزیت را تایید نکرده است و به این ترتیب، آب قلیایی هیچ فایده‌ای برای متابولیسم عمومی ندارد. در حالی که هیچ کالری اضافی نیز بع بدن اضافه نمی‌کند، اما با این حال، هیچ تحقیقی وجود ندارد که از آب قلیایی به عنوان یک داروی کاهش وزن مستقل پشتیبانی کند.

خطرات استفاده از آب قلیایی

مزایای آب قلیایی

 

نوشیدن آب قلیایی مانند هر نوع زیاده روی می‌تواند اثرات سوء داشته باشد. همان‌طور که نوشیدن بیش از حد آب نیز می‌تواند باعث بروز علائم مسمومیت با آب شود.

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف بیش از حد آب قلیایی می‌تواند بسیار مضر باشد، زیرا افراد را ترغیب می‌کند از غذاهایی که حاوی مواد مغذی مهم هستند پرهیز کنند.

مشکلات احتمالی

سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرده است که همان‌طور میزان اسید زیاد در بدن می‌تواند مضر باشد، داشتن حالت قلیایی بیش از حد نیز باعث بروز مشکلات می‌شود.

در سال 2001، دانشمندان مطالعه‌ای اطلاعاتی را منتشر کردند که در آن موش‌ها در مراحل مختلف زندگی خود به مدت یک سال آب قلیایی با میزان pH 11.2 یا 12 مصرف کردند.

در پایان آزمایش، موش‌ها لاغر شده بودند یا رشد آنها به تأخیر افتاده بود و موهای موش‌های ماده نازک شده بود. همچنین در برخی از موش‌ها نیز تغییر در مخاط دهان به وجود آمده بود. تمام این موارد از مصرف بی رویه و همچنین بدون آگاهی آب قلیایی به وجود می‌آید.

چگونه آب قلیایی تهیه کنیم؟

راه‌های متفاوتی برای تهیه آب قلیایی وجود دارد که به صرفه‌ترین و همچنین مطمئن‌ترین آنها خرید دستگاه تصفیه آب خانگی قلیایی و یا یونیزه قلیایی و انتخاب مارک آن از میان برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی است. این دستگاه به خوبی می‌تواند آب تصفیه شده مناسب برای شما را آماده کند و دیگر نیازی نباشد که برای خرید آب معدنی قلیایی هزینه کنید. بهترین تصفیه آب خانگی را می‌توان از برند مینروا تهیه کرد و از بابت داشتن آب قلیایی در خانه مطمئن بود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)