نحوه استفاده از دستگاه تی دی اس

آیا در مورد سطح TDS در آب آشامیدنی زیاد شنیده‌اید؟ اگر به دنبال این هستید که آب آشامیدنی سالم مصرف کنید، خوب است که درباره این مفهوم بیشتر بدانید. در واقع باید گفت که، این معیاری است که در تشخیص آب سالم از آن زیاد صحبت می‌شود و البته در خرید دستگاه تصفیه آب نیز بسیار مهم است.

اگر نمی‌دانید معنی TDS در آب چیست، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله تی دی اس در آب چیست را مطالعه کنید. اما در این مقاله قصد داریم تا با شما درباره نحوه استفاده از دستگاه تی دی اس صحبت کنیم.

چرا باید TDS را بررسی کنید؟

با اندازه گیری سطح TDS در آب، می‌توانید از خالص یا ناخالص بودن آبی که می‌نوشید مطمئن شوید. آیا می‌دانید حداکثر سطح آلودگی توصیه شده توسط مقررات EPA چه میزان است؟ حداکثر سطح TDS آب آشامیدنی 500 میلی‌گرم در لیتر است. چه آب آشامیدنی خود را از دریاچه مجاور تهیه کنید یا از لوله کشی‌های خانه، باید مطمئن شوید که این سطح ذکر شده را دارا می‌باشد. اگر می‌بینید که سطح آن بیش از 500 میلی‌گرم در لیتر است، پیشنهاد می‌کنیم که آن آب را ننوشید.

سطح ایده آل TDS آب آشامیدنی چه میزان است؟

نحوه استفاده از دستگاه تی دی اس

گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مورد TDS در آب آشامیدنی به این موضوع اشاره دارد که، داده‌های قابل اعتمادی در مورد اثرات احتمالی سلامتی مرتبط با TDS در آب آشامیدنی در دسترس نیست.

هیچ مقدار دستورالعمل مبتنی بر سلامت برای TDS ایده آل آب آشامیدنی پیشنهاد نشده است. از آنجایی که تی دی اس در آب به دلیل عوامل زیادی می‌تواند بالا باشد، بنابراین، در مناطقی که محتوای تی دی اس در منبع آب بسیار بالا است، باید به فکر کاهش میزان آن و سالم کردن آب بود.

طبق استاندارد مقررات EPA، حد مجاز TDS در آب آشامیدنی 500 میلی‌گرم در لیتر تعیین شده، اما با این حال، استانداردها همچنین به این نکته اشاره دارند که در صورتی که منبع جایگزینی برای آب آشامیدنی در دسترس نباشد، می‌توان این حد قابل قبول را تا 2000 میلی‌گرم در لیتر نیز در نظر گرفت. گزارش‌های حاکی از این است که اگر تی دی اس آب آشامیدنی بالاتر از 500 میلی‌گرم در لیتر باشد، ممکن است باعث تغییر طعم آب و البته تحریک دستگاه گوارش شود.

وجود مواد جامد محلول در آب ممکن است بر طعم آن تأثیر بگذارد. خوش طعم بودن (طعم قابل قبول) آب آشامیدنی با توجه به میزان تی دی اس بررسی شده و این ارقام اعلام شده است:

سطح تی دی اس (mg/l) رتبه بندی
کمتر از 300 عالی
300 تا 600 خوب
600 تا 900 متوسط
900 تا 1200 بد
بالاتر از 1200 غیرقابل قبول

این محدودیت TDS قابل قبول فقط برای آب شیرین معمولی اعمال می‌شود، اما اگر آب حاوی ناخالصی‌های سمی مانند آرسنیک یا فلوراید باشد، باید به دنبال استاندارهای دیگری برای اثبات سلامت آب بود.

توجه به این نکته ضروری است که برخی از مواد معدنی محلول در آب برای سلامت انسان مفید هستند و بنابراین TDS بسیار کم یا صفر نیز توصیه نمی‌شود. کاهش سطح TDS به مقدار بسیار پایین نیز بر سطح pH آب تأثیر می‌گذارد که عدد آن، طبق اعلام سازمان‌های بهداشتی باید در محدوده 6.5-8.5 باشد. به همین جهت مارک مینروا تایوان، بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران محسوب میشود که سطح تی دی اس آب آشامیدنی را عددی بین 30 الی 90 تنظیم مینماید.

سطح تی دی اس (mg/l) دلایل مقبولیت/عدم پذیرش
کمتر از 50 قابل قبول نیست. زیرا آب با چنین سطح TDS پایینی حاوی مواد معدنی ضروری نیست.
50 تا 150 قابل قبول است، اما با این حال، سطح TDS در محدوده 80-150 ایده آل در نظر گرفته می‌شود. اگر از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که سطح TDS آب تصفیه شده کمتر از 80 میلی‌گرم در لیتر نباشد.
150 تا 250 قابل قبول است. تا آنجایی که برای سلامت اندام‌های قلبی عروقی میشکلی ایحاد نمی‌کند، این محدوده TDS ایده آل است.
250 تا 350 قابل قبول است. معمولا آب در اکثر خانه‌ها در این محدوده تی دی اس است.
350 تا 500 قابل قبول است. طبق دستورالعمل BIS، سطح TDS زیر 500 میلی‌گرم در لیتر قابل قبول است.
500 تا 900 قابل قبول نیست. از یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس با فیلتر معدنی ساز استفاده کنید.
900 تا 1200 قابل قبول نیست. از یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس با فیلتر معدنی ساز استفاده کنید.
1200 تا 2000 قابل قبول نیست و برای نوشیدن مناسب نیست. یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس را انتخاب کنید که بتواند آب را با تی دی اس 2000 میلی‌گرم در لیتر تصفیه کند.
بالاتر از 2000 این آب را ننوشید. اکثر دستگاه‌های تصفیه آب خانگی نمی‌توانند آب را با سطح TDS بیش از 2000 میلی‌گرم در لیتر تصفیه کنند.

چگونه سطح TDS در آب را در خانه بررسی کنیم؟

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید سطح تی دی اس را در آب اندازه گیری کنید. ما برخی از متداول‌ترین روش‌هایی را که می‌توانید در خانه‌تان استفاده کنید، گردآوری کرده‌ایم تا بدانید آیا آب سالم می‌نوشید یا خیر.

نحوه استفاده از دستگاه تی دی اس

روش اول: استفاده از تی دی اس سنج

تی دی اس سنج دستگاهی دیجیتال است که می‌توانید از آن برای بررسی عملکرد فیلتر آب، تست کیفیت آب، بررسی سختی آب و اطمینان از نوشیدن آب سالم استفاده کنید. تس دی اس سنج در فروشگاه‌های مربوطه موجود می‌باشد و شما به راحتی می‌توانید یک TDS سنج با کیفیت را خریداری کنید. برای استفاده از این دستگاه مراحل زیر را دنبال کنید:

 • درپوش محافظ دستگاه را بردارید.
 • TDS سنج را روشن کنید.
 • تی دی اس سنج را تا حداکثر سطح غوطه‌وری (6 سانتی‌متر) در آب فرو کنید.
 • به آرامی آن را در آب تکان دهید تا حباب‌های هوا از بین برود.
 • صبر کنید تا رقم روی دستگاه ثابت شود (تقریباً 10 ثانیه).
 • دکمه HOLD را فشار دهید و آن را از آب خارج کنید تا عدد را مشاهده کنید.
 • پس از استفاده، از دستگاه، آن را تکان دهید تا آب اضافی درون آن خارج شود و درپوش آن را بگذارید.

روش دوم: استفاده از کاغذ فیلتر و ترازو

این یک روش معمول است که می‌توانید به راحتی در خانه خود برای اندازه گیری سطح TDS در آب آشامیدنی استفاده کنید. برای این کار به هیچ TDS سنجی نیاز ندارید، بلکه به چیزهای بسیار ساده روزمره نیاز دارید.

چه وسایلی نیاز دارید؟

 • یک لیوان استریل شده
 • نمونه‌ای از آب (آب لوله کشی یا آب باران) در لیوان
 • کاغذ فیلتر
 • ظرف
 • وسیله‌ای برای هم زدن
 • قطره چکان
 • ترازویی برای اندازه گیری

نحوه استفاده از دستگاه تی دی اس

با فراهم کردن موارد بالا می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1 – ظرف را بر حسب میلی گرم وزن کنید و مطمئن شوید که ظرف کاملاً خالی و عاری از هر نوع ذرات است. این اندازه گیری را با حرف “A” یادداشت کنید و پس از انجام تمام مراحل به آن بازگردید.

مرحله 2 – همزن را بردارید و نمونه آب را در لیوان استریل شده به شدت هم بزنید. باید مایع را هم بزنید تا ذرات موجود در لیوان به طور مساوی توزیع شوند.

مرحله 3 – قطره چکان را بردارید و 50 میلی لیتر آب هم زده را بردارید. لطفا توجه داشته باشید که حتی در هنگام برداشتن آب، باید به هم زدن مایع ادامه دهید.

مرحله 4 – آب را از قطره چکان خارج کرده و 3 بار روی کاغذ صافی بریزید. مقداری رسوب در کاغذ صافی باقی خواهد ماند.

مرحله 5 – اگر ذره‌ای در کاغذ صافی مشاهده کردید، آنها را به ظرف منتقل کنید.

مرحله 6 – صبر کنید تا فیلتر (ذرات) کاملا خشک شود.

مرحله 7 – هنگامی که فیلتر روی ظرف خشک شد، ظرف را دوباره وزن کنید (با فیلتر) و آن را “B” نامید.

مرحله 8 – سطح TDS را با کم کردن B از A اندازه گیری کنید.

برای بررسی سطح TDS، از فرمول زیر استفاده کنید:

TDS = [(A-B)*1000]/ml

در این فرمول A نشان دهنده وزن ظرف + فیلتر و B نشان دهنده وزن ظرف است. از آنجایی که 50 میلی‌لیتر مقداری بود که با قطره چکان برداشتید، مقدار “ml” دJر این مورد 50 خواهد بود. مقدار نهایی سطح مواد جامد محلول در آب بر حسب میلی‌گرم در لیتر اندازه گیری می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)