بسیاری از مطالعات از این نظریه که آب آشامیدنی برای کاهش وزن مفید است، حمایت می‌کنند. همچنین، مشخص شده است که هیدراسیون بر روی بسیاری از عواملی که روی کاهش وزن تأثیر دارند، از جمله هضم و عملکرد عضلات کلیدی، بسیار اثر دارد. با این حال، جامعه پزشکی هنوز در مورد تأثیر آب مصرفی بر کاهش وزن اطمینان ندارد و خب تحقیقات بیشتری در دست بررسی است. ضمن این که در بسیاری از مقالات علمی ثابت شده است که نوشیدن آب قلیایی از دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل که دارای فیلتر آب یونیزه قلیایی کننده آب آشامیدنی است میتواند با هیدراته نگه داشتن بدن انسان باعث کاهش وزن بسیار محسوسی شود. پیشنهاد میشود جهت اطلاع از قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل و مشخصات دستگاه تصفیه آب خانگی مینروا Minerva که در مدل های 7 مرحله ای و 8 مرحله ای که پک کامل فیلتر تصفیه آب اسمز معکوس است دارای فیلتر قلیایی کننده هستند، با کارشناسان و مشاورین فروش مینروا فیلتر تماس حاصل فرمایید.

اما با این حال در این مقاله قصد داریم تا شش دلیل را بیان کنیم که نوشیدن آب ممکن است به فرد در کاهش وزن کمک کند. همچنین به شما خواهیم گفت که میزان مصرف آب در طول روز چقدر باید باشد.

شش دلیل که چرا نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می‌کند

محققان هنوز مطمئن نیستند که چرا نوشیدن آب بیشتر به فرد کمک می‌کند تا وزن خود را کم کند، اما بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که ارتباط متقابلی بین افزایش مصرف آب و کاهش وزن وجود دارد. در زیر شش دلیل را بیان خواهیم کرد که چرا آب می‌تواند باعث کاهش وزن شود.

1. آب یک سرکوب کننده طبیعی اشتها است

وقتی معده احساس سیری می‌کند، سیگنال‌هایی را به مغز ارسال می‌کند تا از خوردن دست بکشد. آب می‌تواند حجم زیادی از فضای معده را پر کند و به همین خاطر شما احساس سیری و پری بکنید.

همچنین ممکن است فرد فکر کند که گرسنه است، در حالی که در واقع تشنه است. نوشیدن یک لیوان آب قبل از رسیدن به این مرحله که ندانید گرسنه هستید یا تشنه، به شما کمک می‌کند تا از خوردن میان وعده‌های چاق کننده جلوگیری کنید.

در مطالعه‌ای 50 خانم با اضافه وزن، حدود 500 میلی لیتر آب را 30 دقیقه قبل از صبحانه، ناهار و شام، علاوه بر مصرف منظم آب آشامیدنی در طول روز، به مدت 8 هفته متوالی نوشیدند.

شرکت کنندگان کاهش وزن، چربی بدن و شاخص توده بدن را تجربه کردند. آنها همچنین بعد از این کار با کاهش اشتها مواجه شدند. در واقع مطالعات نظیر این مطالعه بسیار انجام شده است که خب می‌تواند نشان دهنده این باشد که آب می‌تواند اشتها را در افراد سرکوب کند.

2. آب باعث افزایش کالری سوزی می‌شود

آیا نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می‌کند؟

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که نوشیدن آب می‌تواند به سوزاندن کالری کمک کند. در مطالعه‌ای که بر روی 12 نفر انجام شد، در نهایت افزایش کالری سوزی در شرکت کنندگان مشاهده شد. آنها 500 میلی لیتر آب سرد و هم دمای اتاق را می‌نوشیدند و بعد از آن محققان مشاهده کردند که این افراد کالری سوزی بیشتری نسبت به افراد عادی دارند. آنها 90 دقیقه پس از نوشیدن آب، بین 2 تا 3 درصد بیشتر از حد معمول کالری سوزاندند.

آب همچنین ممکن است به طور موقت میزان سوزاندن کالری در زمان استراحت بدن یا تعداد کالری سوزانده شده در هنگام استراحت را افزایش دهد.

نوشیدن آب سرد ممکن است مزایای کالری سوزی آب را بیشتر کند، زیرا بدن برای گرم کردن آب باید انرژی مصرف کند تا بتواند آن را هضم کند و همین موضوع باعث افزایش کالری سوزی می‌شود.

3. آب به دفع مواد زائد بدن کمک می‌کند

وقتی بدن کم آب است، نمی‌تواند مواد زائد را در زمان ادرار یا مدفوع به درستی دفع کند. در حالی که اندام‌های بدن مواد مغذی و الکترولیت‌های اساسی را در بدن نگه می‌دارد، آب به کلیه‌ها کمک می‌کند تا سموم و مواد زائد را از بین ببرد. وقتی بدن کم آب می‌شود، کلیه‌ها مایعات را در خود نگه می‌دارند.

کمبود آب در بدن همچنین می‌تواند باعث سفت شدن مدفوع یا توده‌ای شدن آن شود و همچنین می‌تواند باعث شود که شما نیز به یبوست دچار شوید. آب در واقع این مشکل را حل می‌کند و باعث رفع سفتی مدفوع و در پی آن خارج شدن سموم از بدن می‌شود. آب همچنین باعث بهبود مشکلات گوارشی مانند اسهال و سوء هاضمه در بدن می‌شود.

وقتی مواد زائد در بدن جمع می‌شوند، فرد احساس نفخ، تورم و خستگی می‌کند. نفخ همچنین می‌تواند باعث افزایش سایز در بدن افراد نیز می‌شود.

هیدراته ماندن روش خوبی برای جلوگیری از نگهداری مواد زائد در بدن است که ممکن است چند سانتی متری به سایز افراد اضافه کنند.

4- نوشیدن آب می‌تواند میزان کالری مایع در بدن را کاهش دهد

با نوشیدن سودا، آب میوه یا قهوه یا چای شیرین، شما میزان کالری مایع در بدن خود را افزایش می‌دهید. بیشتر مردم همیشه میزان کالری مصرفی در نوشیدنی‌های ورزشی یا نوشیدنی‌های دارای قند را نادیده می‌گیرند.

جایگزین کردن حتی چند نوشیدنی پرکالری در روز با آب یا سایر نوشیدنی‌های بدون کالری نظیر بهترین نوشیدنی‌ها برای کمبود آب بدن، مانند چای گیاهی، ممکن است برای شما مزایای بسیاری داشته باشد و در بلند مدت کاهش وزن را تجربه کنید. چای سبز دم شده از آب تصفیه شده خروجی از برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی اصل تایوان و اورجینال که امکان قلیایی کردن آب لوله کشی شهری را نیز داشته باشند نیز، علاوه بر جلوگیری از مضرات آب اسیدی فواید آب قلیایی را نیز در اختیارتان قرار خواهد داد.

محققان مطالعه‌ای در سال 2012 دریافتند که جایگزینی دو یا چند نوشیدنی پر کالری با نوشیدنی‌های بدون کالری در طول روز و برای مدت 6 ماه، منجر به کاهش متوسط ​​وزن بین 2 تا 2.5 درصد در یک گروه از خانم‌ها با چاقی شد.

در مطالعه‌ای دیگر، شرکت کنندگان زن هر روز هنگام شرکت در یک برنامه کاهش وزن 24 هفته‌ای، 250 میلی لیتر آب می‌نوشیدند. آنها 13.6 درصد بیشتر از زنانی که در طول روز مراقب نوشیدنی‌های خود نبودند، وزن کم کردند.

نتایج یک مطالعه در مقیاس بزرگ نشان داد که مردان و زنانی که به مدت 4 سال نوشیدنی‌های دارای قند و کالری را با آب یا یک نوشیدنی کم کالری جایگزین کردند، 0.49 کیلوگرم کمتر نسبت به گروه مشابهی که این رژیم غذایی را نداشتند، کالری جذب کردند.

5. آب برای چربی سوزی لازم است

آیا نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می‌کند؟

بدون آب، بدن نمی‌تواند چربی یا کربوهیدرات ذخیره شده را به درستی بسوزاند. به فرایند متابولیسم چربی، لیپولیز گفته می‌شود. اولین مرحله از این فرایند هیدرولیز است که زمانی اتفاق می‌افتد که مولکول‌های آب با تری گلیسیریدها (چربی‌ها) ترکیب می‌شوند و گلیسرول و اسیدهای چرب ایجاد می‌کنند.

نوشیدن آب کافی برای سوزاندن چربی‌های موجود در غذا و نوشیدنی و همچنین چربی‌های ذخیره شده، ضروری است.

6. آب در ورزش نیز یار کمکی است

یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های هر برنامه کاهش وزن، ورزش است. آب به عضلات، بافت‌های همبند و مفاصل کمک می‌کند تا به درستی حرکت کنند. همچنین به دلیل افزایش فعالیت در حین ورزش، به ریه‌ها، قلب و سایر اعضای بدن کمک می‌کند تا به طور مؤثرتر کار کنند.

هیدراته نگه داشتن بدن میزان مواجهه با موانع تمرین ورزش، مانند گرفتگی عضلات و خستگی را کاهش می‌دهد. همیشه قبل، حین و بعد از ورزش آب بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید. نوشیدن آب در حین ورزش و هیدراته نگه داشتن بدن بسیار اهمیت دارد، به خصوص اگر در شرایط گرم، مرطوب یا بسیار آفتابی ورزش می‌کنید.

چه مقدار آب لازم است بنوشید؟

هیچ توصیه استانداردی برای نوشیدن آب وجود ندارد. بعضی از افراد به فاکتورهای مختلفی از جمله موارد زیر اشاره می‌کنند:

 • سطح فعالیت
 • سن
 • اندازه بدن
 • درجه حرارت
 • رطوبت
 • قرارگیری در معرض نور خورشید
 • وضعیت سلامت

بیشتر مقامات بهداشتی یک دامنه مشخص از اندازه آب مصرفی در طول روز پیشنهاد می‌دهند. توصیه‌های زیر در مورد مصرف آب از آکادمی ملی پزشکی (NAM) در ایالات متحده است:

 • 2700 میلی‌لیتر در روز برای زنان بزرگسال
 • 3،700 میلی‌لیتر در روز برای مردان بزرگسال

راه‌هایی برای افزایش میزان مصرف آب آشامیدنی

آیا نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می‌کند؟

با اینکه همه از مزایای آب و به خصوص اثر آن در کاهش وزن اطلاع داریم، اما باز هم در نوشیدن آن تنبلی می‌کنیم و همین موضوع باعث می‌شود که به نتیجه دلخواه خود نرسیم.

نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند تا میزان مصرف آب آشامیدنی خود را افزایش دهید:

 • نوشیدن حداقل یک لیوان آب با هر وعده غذایی
 • حمل آب در بطری آب
 • نوشیدن آب اضافی هنگام ورزش یا فعالیت بدنی
 • نوشیدن آب اضافی در زمان هوای گرم، مرطوب یا بسیار آفتابی
 • قرار دادن یک لیوان آب نزدیک تخت
 • بیشتر خوردن غذاهایی مانند سوپ و وعده‌های غذایی مایع، مانند سوپ کاری، خورشت و اسموتی
 • خوردن میوه و سبزیجات دارای میزان آب بالا، به ویژه انواع بری، انگور، خربزه، گوجه فرنگی، کرفس، خیار و کاهو

الان زمان آن رسیده که با مصرف آب هم بدن خود را سالم نگه دارید و هم اینکه، چربی سوزی و کاهش وزن را تجربه کنید. اما به خاطر داشته باشید که هر آبی نمی‌تواند این نتیجه را برای شما رقم بزند و باید حتما سراغ آب تصفیه شده و خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی ایرانی تایوانی بروید. دستگاه تصفیه آب به شما کمک می‌کند که هم آب سالم در طول روز بنوشید و هم اینکه در کاهش وزن بسیار عالی عمل کنید ضمن این که در زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی، فیلترهای قلیایی کننده و آنتی باکتریال اکسیژن ساز هم بررسی میشوند تا در صورت نیاز تعویض شده و ph آب تصفیه شده را در محدوده ای بین عدد 7.5 الی 8.5 در اختیار شما قرار دهند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)