یک خانم باردار چقدر باید آب بنوشد؟

طبق گفته موسسه پزشکی، زنان باردار باید روزانه ده لیوان یا 8 اونس آب بنوشند. این میزان مصرف روزانه باید در زمان شیردهی به سیزده لیوان یا 8 اونس در روز افزایش یابد.

بیشتر مردم با میزان مصرف نرمال آب آشامیدنی در روز که همان 8 لیوان است، آشنایی دارند. اما این مقدار برای زمان بارداری باید افزایش پیدا کند، چرا که بدن به مایعات اضافی برای تولید خون و مایع آمنیوتیک اضافی نیاز دارد. بعلاوه، اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که 1500 متر یا تقریباً 4900 فوت از دریا فاصله دارد، در این نقطه رطوبت کمتر است که به این ترتیب خانم باردار بیشتر از حد معمول از طریق تعریق و تنفس آب بدن خود را از دست می‌دهد. از این رو، در این مناطق باید بیشتر روی هیدراته ماندن و مزایای نوشیدن آب کافی تمرکز داشت تا دچار مشکلاتی در دروان بارداری نشوید.

چرا نوشیدن آب مهم است؟

با مصرف به اندازه آب آشامیدنی، تمام اعضای بدن شما به درستی کار خود را انجام خواهند داد و همچنین باعث می‌شود که بدن عمل سم‌زدایی را به بهترین شکل انجام دهد. سموم موجود در کلیه‌ها در آب حل می‌شوند و از طریق ادرار خارج می‌شوند. این امر احتمال ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری، مثانه و کلیه را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: مزایا و تأثیر آب تصفیه شده برای سنگ کلیه

همین امر در مورد مواد زائد جامد نیز صدق می‌کند: آب باعث می‌شود که مدفوع نرم‌تر شود و همین موضوع باعث می‌شود که روده راحت‌تر کار خود را انجام دهد. اکثر زنان باردار در نتیجه تغییرات هورمونی در بدن‌شان، یبوست را تجربه می‌کنند. با مصرف به اندازه آب آشامیدنی در روز از یبوست جلوگیری می‌کنید و همین موضوع می‌تواند مشکلی بزرگ در زمان بارداری به نام بواسیر را رفع کند.

نیاز به آب در هر سه ماهه بارداری

مصرف آب در دوران بارداری

مانند هر چیز دیگر که در دوران بارداری با تغییر مواجه می‌شود، مصرف آب نیز در هر سه ماهه بارداری تغییر می‌کند.

 • سه ماهه اول. در سه ماهه اول، بسیاری از مادران متوجه می‌شوند که نگه داشتن ادرار کار سختی است. در این سه ماهه اول مصرف آب خود را کنترل کنید تا مطمئن شوید که دچار تکرر ادرار و همچنین عدم کنترل نمی‌شوید. (نکته: افزودن خوراکی‌های نمکی به رژیم غذایی خود این پیام را به مغز شما ارسال می‌کند که برای هیدراته نگه داشتن بدن باید آب بیشتری در بدن تولید شود. این حالت نیز می‌تواند باعث تکرر ادرار و عدم کنترل شود.)
 • سه ماهه دوم. کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان (ACOG) توصیه می‌کند که زنان در سه ماهه دوم بارداری، 340 کالری اضافی در روز دریافت کنند. با توجه به اینکه برای هر کالری مصرفی باید 1 تا 1.5 میلی لیتر آب به رژیم غذایی خود اضافه کنید، بنابراین باید حداقل 340 میلی لیتر دیگر (یا 11.5 اونس) آب به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 • سه ماهه سوم. در سه ماهه سوم، کالری دریافتی شما باید دوباره به 450 کالری بالاتر از حد توصیه شده روزانه افزایش یابد، که باید حتی آب بیشتری بنوشید.

بیشتر بخوانید: آیا آب کالری دارد؟

علائم کم آبی بدن

کم‌آبی زمانی اتفاق می‌افتد که بیشتر از مقداری که مایعات دریافت می‌کنید، مایعات از دست می‌دهید. در این حالت است که بدن شما به مغز این سیگنال را ارسال می‌کند که برای فعالیت، آب مورد نیاز را ندارد. در این وضعیت نشانه‌هایی نمایان می‌شود که باید به آنها توجه کنید:

 • تشنگی و گرسنگی. اگر بدن شما کم آبی را تجربه می‌کند، ممکن است احساس تشنگی، گرسنگی یا هر دو را با هم داشته باشید.
 • تغییر در رنگ ادرار. وقتی بدن شما به اندازه کافی هیدراته باشد، رنگ ادرار شما زرد روشن است. در همین حال، ادرار تیره نشانه کم آبی بدن است. اگر باردار هستید و بدن شما به اندازه کافی هیدراته باشد، ممکن است حس کنید که باید مدام در دستشویی حضور داشته باشید و آنجا ساکن شوید.
 • خستگی، سرگیجه و سردرد. بارداری به معنای واقعی کلمه تجربه‌ای جذاب و در عین حال سخت است، بنابراین به هیچ عنوان عجیب نیست که اغلب احساس خستگی کنید، به خصوص در ماه‌های اول. کم آبی هم می‌تواند باعث خستگی و هم سردرد شود، بنابراین برای حفظ انرژی خود به نوشیدن آب تصفیه شده و سالم ادامه دهید.
 • حواس پرتی و مغز مه‌آلود. یک نام ساده‌تر برای مغز مه‌آلود که با بارداری همراه است وجود دارد: حواس پرتی. اما در حالی که حواس پرتی بخشی از دروان باداری است، مطمئنا دوست ندارید تا با کم نوشیدن آب آن را تشدید کنید. مغز شما تا حدودی از آب تغذیه می‌کند. کم آبی بدن تنها 2 درصد توانایی شما را برای انجام وظایف شناختی مختل می‌کند.
 • پوست خشک. مطمئنا در اطرافیان و یا خودتان دیدید که در زمان بارداری شکم‌تان دچار خارش می‌شود. برای جلوگیری از این حالت خود را هیدراته نگه دارید تا دچار خشکی پوست و بروز این مشکل نشوید.

انواع آب برای نوشیدن در دوران بارداری

مصرف آب در دوران بارداری

اگر نوشیدن ده لیوان آب در روز برایتان سخت است، سعی کنید نوع آبی را که می‌نوشید تغییر دهید. به عنوان مثال می‌توانید سراغ بهترین نوشیدنی‌ها برای کمبود آب بدن بروید. اما راه‌هایی برای تغییر منبع مصرفی آب در دوران بارداری وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • آب لوله کشی. منبع آب اکثر شهرها برای مطابقت با استانداردهای ایمنی آزمایش شده هستند، بنابراین می‌توانید بدون نگرانی مستقیماً از شیر آب بنوشید. اما اگر در خانه قدیمی‌تری زندگی می‌کنید و مشکوک هستید که لوله‌های سربی دارد و یا لوله‌ها فلزی هستند، ابتدا آب آشامیدنی را آزمایش کنید و بعد برای از بین بردن مواد آلوده کننده آب آشامیدنی سراغ خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی بروید.
 • آب گازدار. آب گازدار در دوران بارداری بی خطر است. این مدل آب برای رفع تشنگی کمک کننده است و به رفع حالت تهوع نیز بسیار کمک می‌کند. اما فراموش نکنید که در مصرف آن نباید زیاده‌روی کنید و مهم‌ترین نوشیدنی برای هیدراته نگه داشتن بدن شما در دوران بارداری، همان آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده است.
 • آب معدنی. آب معدنی‌ها می‌توانند بی خطر باشند، اما نباید روزانه مصرف شوند. علاوه بر این، آب معدنی ممکن است سرشار از نمک‌های سدیم باشد و مصرف زیاد آن می‌تواند منجر به تورم شود.
 • آب طعم دار: جنبه مثبت آب طعم دار این است که بهتر از نوشابه است. جنبه منفی آب طعم دار این است که اغلب حاوی شکر یا شکل دیگری از شیرین کننده‌ها است. در نتیجه از این موارد اجتناب کنید، مگر اینکه نتوانید به هیچ عنوان از یک لیوان دیگر آب آشامیدنی مصرف کنید.

به صورت کلی مصرف آب سالم و تصفیه شده برای رسیدن تمام مواد معدنی موجود در آب به خانم‌های باردار توصیه می‌شود، اما نمی‌توان انکار کرد که برخی اوقات مصرف ده لیوان آب در روز برای بسیاری سخت می‌شود. موارد بالا می‌توانند جایگزین آب ساده شوند.

نکاتی برای هیدراته ماندن در دوران بارداری

مصرف آب در دوران بارداری

برخی از روزها، ممکن است برای مصرف به اندازه آب در دوران بارداری به کمک نیاز داشته باشید. در اینجا چند نکته برای حفظ روند نوشیدن آب برای شما وجود دارد:

 • طعم و مزه به آب اضافه کنید. با یک تکه لیمو، خیار، نعناع یا مقداری توت، کمی طعم به آب خود اضافه کنید.
 • دمنوش‌های گیاهی را امتحان کنید. یک لیوان چای و دمنوش مورد علاقه خود را دم کنید تا بتوانید بدن خود را هیدراته نگه دارید. فقط مواد تشکیل دهنده را به پزشک خود بگویید و از او برای مصرف اجازه بگیرید.
 • اسموتی درست کنید. اسموتی‌ها می‌توانند راهی عالی برای افزایش مصرف مواد مغذی مورد نیاز بدن شما باشند. اما مراقب باشید، اسموتی‌های میوه حاوی مقدار زیادی قند هستند، بنابراین بهتر است از آنها در حد اعتدال لذت ببرید.
 • یک بطری در دست داشته باشید. زمانی که بطری آب خود را در دست دارید، پیگیری میزان مصرف آب بسیار ساده‌تر است. این کار باعث می‌شود که میزان مصرف آب نیز افزایش پیدا کند.
 • روز خود را با یک لیوان شروع کنید. نوشیدن آب اولین چیزی باشد که از خواب بیدار می‌شوید. این کار می‌تواند روش خوبی برای عادت کردن به نوشیدن آب باشد.
 • خوراکی‌های فصلی بخورید. مقداری از مایعات دریافتی شما به طور طبیعی از غذاها تامین می‌شود، بنابراین سعی کنید در فصول مختلف از غذاهایی با میزان آب بیشتر استفاده کنید. در زمستان، سوپ می‌تواند انتخاب خوبی باشد. در تابستان، هندوانه، آناناس، خربزه و سایر میوه‌های آبدار را انتخاب کنید.

نتیجه گیری

هشتاد اونس یا ده لیوان آب ممکن است مانند مقدار زیادی به نظر برسد، و خب بخواهیم صادق باشیم این‌طور نیز است! اما با تغییر نوع آبی که می‌نوشید، می‌توانید این کار را جذاب‌تر کنید. به نوشیدن جرعه جرعه آب ادامه دهید تا کودکتان سالم بماند و بارداری راحت‌تری داشته باشید و هیدراته بمانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonمشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)