مزایای سلامتی نوشیدن آب کافی چیست؟

باید در روز هشت لیوان آب بنوشیم. آنقدر این جمله را شنیده‌ایم که به یکی از معروف‌ترین جمله‌های سلامت تبدیل شده است. اما چرا؟ اگر به این اندازه آب ننوشیم چه اتفاقی می‌افتد؟ با توجه به این‌که حدود شصت درصد بدن هر کدام از ما از آب تشکیل شده، نوشیدن آب کافی نقش کلیدی در سلامت ما دارد. البته بهتر است کیفیت آبی که می‌نوشیم را هم در نظر داشته باشیم. خرید دستگاه تصفیه آب یکی از راه‌های مطمئن برای افزایش کیفیت آب مصرفی ما است. به‌علاوه مزایای سلامتی نوشیدن آب کافی فراتر از این است و در عملکرد روزانه ما تاثیر می‌گذارد. قرار است در این مقاله به شما چند دلیل محکم و علمی بدهیم که اهمیت مصرف آب کافی را تایید می‌کنند.

تاثیر نوشیدن آب در سلامت کلی بدن

حدود نود درصد از خونی که در رگ‌های ما جاری است از آب تشکیل شده است. به‌علاوه 80 درصد از غضروفی که در مفاصل ما وجود دارد و تاثیر مستقیمی در حرکت مفاصل دارد از آب درست شده است. لابد می‌دانید که بخش بزرگی از بزاق دهان ما نیز از آب است. به‌علاوه محیط مغز، نخاع و بسیاری از اندام‌های حساس دیگر باید همیشه مرطوب باشد. پس کم‌آبی تاثیر مستقیمی بر عملکرد این اعضا در بدن دارد و بهبود عملکرد این اعضا و محافظت از آنها از مزایای سلامتی نوشیدن آب کافی است. حتی موقع بیدار شدن از خواب نوشیدن آب مزایای فراوانی دارد. اگر می‌خواهید در این باره بیشتر بدانید می‌توانید مقاله آیا اول صبح باید آب بنوشید؟ را مطالعه کنید.

اگر بدن ما دچار کم‌آبی شود احتمال اختلال در اکسیژن‌رسانی به اعضای بدن، درد مفاصل، خشک شدن دهان و سردرد بیشتر خواهد بود. ما زمانی احساس تشنگی می‌کنیم که سطح آب در بدنمان کم شده است. در واقع احساس تشنگی یک علامت از طرف بدن ماست. طبیعی است که در روزهای گرم تابستان، بعد از خوردن چیزهای تند یا بعد از یک ورزش خوب احساس تشنگی کنیم. اما چرا باید آنقدر صبر کنیم تا بدنمان کم‌آبی را احساس کند. بهتر است قبل از آنکه احساس تشنگی به سراغمان بیاید به اندازه کافی آب بنوشیم.

مزایای نوشیدن آب کافی

تاثیر نوشیدن آب در عملکرد فیزیکی بدن

اگر اهل ورزش باشید حتما تا به حال علائم کم‌آب شدن را تجربه کرده‌اید. برای یک ورزشکار حرفه‌ای عجیب نیست که در طول ورزش تا ده درصد از آب بدن خود را از دست بدهد. اما از دست دادن تنها دو درصد از آب بدن می‌تواند عملکرد فیزیکی شما را مختل کند. احساس خستگی، گرفتگی عضلات بدن، کاهش عملکرد مناسب و کم شدن انگیزه از اولین علائم کم‌آبی در ورزشکاران هستند. پس مزایای سلامتی نوشیدن آب کافی برای کسانی که فعالیت فیزیکی بیشتری دارند دوچندان می‌شود. به‌علاوه اگر یکی از اهداف شما در ورزش کردن کاهش وزن است، بد نیست بدانید ثابت شده ارتباطی بین نوشیدن آب و کاهش وزن وجود دارد.

همچنین آب کافی می‌تواند دمای بدن ورزشکاران و افرادی که در مناطق گرم‌تر زندگی می‌کنند را تنظیم کند. وقتی بدن ما گرم می‌شود، آبی که در لایه‌های میانی پوستمان ذخیره شده به سطح پوست می‌آید و ما به اصطلاح عرق می‌کنیم. با تبخیر این آب بدن ما خنک می‌شود. کم‌آبی تعریق را در بدن مختل می‌کند و تحمل گرما را برای افراد دشوارتر می‌کند. به‌علاوه خود فرآیند تعریق باعث می‌شود در این شرایط ما به آب بیشتری احتیاج داشته باشیم؛ در نتیجه لطفا موقع ورزش و در روزهای گرم اهمیت بیشتری برای خوردن آب کافی قائل باشید.

تاثیر نوشیدن آب در تامین مواد معدنی بدن

آبی که ما می‌نوشیم خالص نیست. مواد معدنی مختلفی مانند کلسیم، منیزیم، سدیم و گاهی فلوراید در آب مصرفی ما وجود دارد. بسیاری از مواد معدنی موجود در آب برای بدن ما حیاتی هستند. حتی گاهی در آب تصفیه شده برخی شهرها مقداری از این مواد معدنی اضافه می‌شود تا آب سالم‌تر باشد. نوشیدن مقدار کافی آب به ما کمک می‌کند تا درصد قابل توجهی از مواد معدنی مورد نیاز خود را تنها از طریق نوشیدن آب به‌دست آوریم.

مزایای نوشیدن آب کافی

تاثیر نوشیدن آب بر پوست

نوشیدن آب به میزان کافی می‌تواند در سلامت و درخشندگی پوست شما تاثیر بگذارد. یکی دیگر از مزایای سلامتی نوشیدن آب کافی این است که PH پوست شما با نوشیدن آب بیشتر تنظیم شده و به تعادل می‌رسد. به‌علاوه اگر بدن انسان کم‌آب شود پوست یکی از اولین اندامی است که آسیب می‌بیند. در صورت کم‌آب شدن بدن پوست خشک شده و حالت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. امکان وجود چین و چروک هم در پوست‌های خشک به مراتب بیشتر است. اگر به طور کل پوست خشکی دارید نوشیدن آب بیشتر برای شما اهمیت بیشتری هم دارد و می‌تواند از خشکی پوست شما کم کند.

تاثیر کم‌آبی بدن بر سردرد

گاهی برای کسانی‌که میگرن یا سردردهای مکرر دیگر را تجربه می‌کنند پیدا کردن عوامل موثر در سردردشان دشوار است. جالب است بدانید تحقیقات متعددی نشان داده که سردرد یکی از رایج‌ترین علائم کم‌آبی در افراد است. کم‌آبی می‌تواند یکی از عوامل شروع‌کننده دردهای میگرنی باشد و نوشیدن آب بیشتر در طول روز می‌تواند به تسکین سر درد‌های مکرر افراد کمک کند.

طبق نتایج یک مطالعه که در مجله Family Practice چاپ شده تحقیق بر روی 102 مرد نشان داده نوشیدن 1.5 لیتر آب اضافه در روز موجب بهبود کیفیت زندگی و کاهش علائم مربوط به میگرن در آنها شده است. پس احتمالا می‌توان کاهش سردرد را از مزایای سلامتی نوشیدن آب کافی دانست. با این حال مطالعاتی وجود دارند که تاثیر نوشیدن آب بیشتر بر سر درد را رد می‌کنند و به نظر می‌رسد به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است تا نتیجه قطعی حاصل شود.

مزایای نوشیدن آب کافی

تاثیر کم‌آبی بر سنگ کلیه

وظیفه اصلی کلیه‌ها تصفیه مواد زائد و مواد معدنی اضافه در بدن است. اما گاهی به دلیل زیاد بودن مواد معدنی موجود در بدن بلورهایی در کلیه شکل می‌گیرد که به مرور زمان بزرگ‌تر شده و به شکل سنگ‌کلیه در می‌آیند. بهترین راه جلوگیری از سنگ کلیه نوشیدن آب زیاد است. از مزایای آب تصفیه شده برای سنگ کلیه رقیق شدن مواد زائد در بدن و دفع راحت‌تر آنها است. همچنین مصرف آب حرکت سنگ‌ها و شن‌ها را در مجاری ادراری راحت‌تر می‌کند و به این ترتیب به دفع سنگ کلیه کمک می‌کند. پس برای کسانی‌که سنگ کلیه دارند هم مفید است.

البته نوشیدن آب تصفیه شده به مقدار کافی برای کسانی‌که مشکل سنگ کلیه دارند بسیار مفید است اما اگر در کلیه خود احساس درد می‌کنید ( درد در پشت، پهلو یا شکم) و موقع ادرار دچار سوزش، درد یا خونریزی می‌شوید و مخصوصا از تب کردید حتما برای درمان به پزشک مراجعه کنید تا راهنمایی‌های بیشتری دریافت کنید.

اهمیت مصرف آب کافی در کودکان

تا اینجا به طور کلی از مزایای سلامتی نوشیدن آب کافی گفتیم اما وقتی نوبت به کودکان می‌رسد نوشیدن آب کافی در طول روز مهم‌تر هم می‌شود. زیرا تاثیر کم‌آبی بر بدن کودکان می‌تواند کاملا جدی باشد. هرگز نباید از اهمیت آب سالم برای کودکان غافل شد. کم‌آبی در کودکان و به‌ویژه نوزادان می‌تواند به سرعت اثرات خود را نشان دهد. توجه به رسیدن آب کافی به کودکان به خصوص در زمانی که بیمار هستند یا روزهای گرم سال بسیار مهم است.

فرزند شما ممکن است یک روز تابستانی در پارک سرگرم بازی شود و فراموش کند که به اندازه کافی آب بنوشد. یا بیمار باشد و دچار اسهال و استفراغ شود. در این صورت بچه‌ها آب بدنشان را از دست می‌دهند. بهترین راه پیشگیری دادن آب و مایعات کافی به بچه‌ها است. اگر کودک شما دچار کم‌آبی شد حتما با پزشک او تماس بگیرید. اگر کم‌آبی خفیف باشد ممکن است خوردن مایعات بیشتر کافی باشد ولی در صورت شدید بودن مشکل راه‌های درمانی دیگری نیاز است.

مزایای نوشیدن آب کافی

کلام آخر

تا امروز تحقیقات بسیاری مزایای سلامتی نوشیدن آب کافی را به ما نشان داده است. هرچقدر آبی که می‌نوشیم پاکیزه‌تر و سالم‌تر باشد نتایج مفید آن برای ما بیشتر خواهد بود. بنابراین تصمیم برای مصرف صحیح و کافی آب یک تصمیم راحت و ارزان برای داشتن سلامت بیشتر است. شاید شما هم بخواهید برای نوشیدن آب سالم‌تر بهترین برند تصفیه آب خانگی موجود در بازار را بشناسید و آن را برای خودتان تهیه کنید. شاید هم به‌نظرتان تصفیه آب در شهر شما کافی باشد در هر دو صورت مصرف آب را فراموش نکنید تا سالم‌تر بمانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonمشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)