با بهترین نوشیدنی‌ها برای کمبود آب بدن آشنا شوید

همه ما به اهمیت نوشیدن آب واقف هستیم. اما انجام این کار اگر آب مزه‌ی بدی بدهد، بسیار دشوار خواهد بود. خوشبختانه، این امکان وجود دارد که با نوشیدنی‌های متفاوتی کمبود آب بدن را جبران کرد، اما باید مراقب باشیم که پرخوری نیز نکنیم و بیش از اندازه نیاز بدنتان از این نوشیدنی‌ها در طول روز ننوشید. چرا که همین موضوع در مورد مصرف بیش از اندازه آب، باعث مسمومیت با آب می‌شود.

در مورد انتخاب نوشیدنی نیز باید بسیار دقت کنید. برخی نوشیدنی‌ها هستند که نه تنها باعث جبران کمبود آب در بدن نمی‌شوند، بلکه باعث از دست رفتن آب نیز می‌شوند. به علاوه بسیاری از نوشیدنی‌های خوش طعم حاوی مقدار زیادی مواد مضر مانند قند، کربوهیدرات و کالری هستند. لیست ما در این مقاله به شما کمک می‌کند تا به نوشیدنی‌هایی برسید که کمبود آب بدن شما را جبران می‌کنند.

اما قبل از آن، آیا دوست دارید تا بدانید چقدر باید در روز آب بنوشیم؟ برای اینکه در این باره به اطلاعات مفیدی دست پیدا کنید می‌توانید به وبلاگ ما مراجعه کنید.

بهترین نوشیدنی‌ها برای کمبود آب بدن

کنجکاو هستید که ببینید کدام نوشیدنی‌ها برای جبران کم آبی در بدن مناسب هستند؟ سه مورد اول بهترین گزینه برای شما برای این منظور هستند و موارد بعدی می‌توانند به عنوان جایگزین عمل کنند.

آب

خب این مورد به هیچ عنوان جای صحبت برای هیچ کسی باقی نمی‌گذارد، چرا که اولین گزینه برای کمبود آب در بدن باید این نوشیدنی باشد. آب بهترین راه برای تأمین آب است که خب البته باید ابتدا از سلامت آن مطمئن باشید. آب تصفیه شده و عاری از آلودگی را باید بهترین گزینه برای تأمین آب بدن دانست که با دستگاه تصفیه آب می‌توان به آن رسید. به همین خاطر، خرید بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی را برای این منظور باید در نظر داشته باشید.

شیر

از آنجایی که این نوشیدنی از آب کمی چرب‌تر و سنگین‌تر است، ممکن است فکر کنید که شیر باعث از بین رفتن آب در بدن شود. علاوه بر کلسیم و ویتامین D، شیر حاوی پروتئین است تا حتی در گرم‌ترین روزها به شما انرژی بدهد، که این مورد را آب نمی‌تواند به تنهایی برای شما فراهم کند. بنابراین، شیر فقط مخصوص بچه‌ها نیست.

دتاکس واتر

بهترین نوشیدنی‌ها برای کمبود آب بدن

اگر نوشیدن آب به تنهایی برای شما سخت‌ترین کار دنیا است، می‌توانید آن را بدون افزودن حتی اندکی شکر و تنها با چند تکه میوه مزه‌دار کنید و به خودتان در نوشیدن آب بیشتر در طول روز کمک کنید. ترکیب‌هایی که ما می‌توانیم به شما پیشنهاد دهیم این موارد هستند:

 • لیموترش و ریحان
 • خیار با نعناع

هر میوه‌ای که در لیست علاقه‌مندی‌های شما قرار دارد را می‌توانید با آب ترکیب کنید و دتاکس واتر را آماده کنید. شما حتی می‌توانید این ترکیب‌ها را داخل بطری بریزید و آن را هر کجا که می‌روید با خود ببرید، تا بتوانید در طول روز کمبود آب بدن را جبران کنید.

آب میوه

آب میوه حاوی حدود 85 درصد آب است، که آن را به نوشیدنی فوق العاده برای جبران کمبود آب تبدیل می‌کند (فقط باید مطمئن باشید که آب میوه‌ای که می‌نوشید کاملا طبیعی است و هیچ ماده افزودنی و یا شکر ندارد). ویتامین‌های موجود در میوه‌های طبیعی نیز برای سلامت بدن مفید هستند. برای نوشیدن آب میوه‌های طبیعی به میزان قند موجود در میوه دقت کنید،‌ چرا که میزان قند بالا در میوه‌ای می‌تواند آبرسانی بدن را با مشکل مواجه کند. اگر آب میوه زیادی می‌نوشید، میزان نوشیدن آب در طول روز را کاهش دهید. حتی می‌توانید میوه‌ها را در فریزر نگه دارید و در زمان گرما از آنها اسموتی بسازید و بدن خود را هیدراته نگه دارید.

هندوانه

بهترین نوشیدنی‌ها برای کمبود آب بدن

خب این یک نوشیدنی در این لیست نمی‌باشد، اما هر بار که هندوانه می‌خورید، 92 درصد از مایعی را که می‌خورید در بدن حفظ می‌کنید. این گزینه می‌تواند بهتر از آب میوه باشد!

نوشیدنی‌های ورزشی

تبلیغات در مورد قدرت آبرسانی نوشیدنی‌های ورزشی باعث مشکوک شدن ما می‌شود، اما آنها در واقع می‌توانند به عنوان جایگزین آب در نظر گرفته شوند. الکترولیت‌ها، یک کلمه علمی برای نمک‌ها، در نوشیدنی‌های ورزشی می‌توانند عمل هیدراتاسیون بدن را موثرتر کنند (در طول روز و بعد از تعریق شما مقدار زیادی نمک از بدن خود از دست می‌دهید که این الکترولیت‌ها می‌توانند جایگزین آنها باشند.).

نوشیدنی‌های ورزشی نسبت به آب طعم بهتری دارند، بنابراین نوشیدن آنها برای کسانی که با بی مزه بودن آب مشکل دارند و همچنین ورزشکارانی که به آبرسانی سریع نیاز دارند، می‌تواند آسان‌تر باشد. در مورد این نوشیدنی‌ها نیز باید در مورد میزان کربوهیدرات و قند وسواس به خرج دهید و آنها را کنترل کنید، به خصوص زمانی که تحرکی ندارید.

چای

چای‌های بدون کافئین عالی هستند، به خصوص اگر چای طبیعی و بدون رنگ و مزه را تنها در آب جوش دم کنید. این مدل چای اصلا اهمیت ندارد که جای سیاه باشد، جای سبز باشد، چای بابونه باشد و یا هر نوع دمنوشی یا گیاهان مختلف و یا گرم یا سرد؛ چای تقریباً به اندازه آب می‌تواند کمبود آب بدن را تأمین کند. چای همچنین دارای آنتی اکسیدان است، اگرچه بهترین گزینه برای آبرسانی بدن پرهیز از مصرف کافئین است (چرا که کافئین ادرار آور است و می‌تواند باعث از دست رفتن آب  زیادی از بدن شود!)، اما نوشیدن چای معمولی در حد متوسط، ​​به شما کمک می‌کند تا به هدف روزانه خود برسید.

آب نارگیل

بهترین نوشیدنی‌ها برای کمبود آب بدن

آب نارگیل دارای 95 درصد آب است که بهتر از آب میوه عمل می‌کند. همچنین وقتی صحبت از میزان قند و مواد افزودنی می‌شود، از آب میوه‌ها و نوشیدنی‌های ورزشی سالم‌تر است؛ اما اگر نوشیدنی آماده آن را می‌خرید روی بطری آن را با دقت بخوانید!

شیرهای گیاهی

مطالعات بسیاری همگی درباره خواص شیر برای هیدراته نگه داشتن بدن انجام می‌شوند و این مورد را اثبات کرده‌اند. اما در جدیدترین مطالعات مشخص شده است که شیرهای گیاهی می‌توانند به خوبی در فصول گرم سال، میزان قابل توجهی از کمبود آب بدن کودکان را جبران کنند. بنابراین آنها برای بزرگسالان نیز می‌توانند به این شکل عمل کنند.

برای کاهش کمبود آب بدن باید از چه کارهایی خودداری کنید

به همان اندازه که بهترین نوشیدنی‌ها برای کمبود آب در بدن می‌توانند بدن را در بهترین حالت هیدراته نگه دارند، به همان اندازه نیز نوشیدنی‌های حاوی کافئین یا الکل نیز می‌توانند باعث از دست رفتن آب بدن شوند. در زمانی که احساس تشنگی دارید به دنبال نوشیدن قهوه، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و نوشیدنی‌های دارای الکل نباشید. در مورد نوشیدنی‌های الکلی، این را بخاطر داشته باشید: هرچه غلظت الکل بیشتر باشد، نوشیدنی درصد کمتری آب خواهد داشت؛ به همین دلیل حتما باید در مورد نوشیدنی مصرفی خود بسیار حساس باشید!

علائم کم آبی بدن

بهترین نوشیدنی‌ها برای کمبود آب بدن

آیا مطمئن نیستید که چه مواقعی به کم آبی دچار می‌شوید؟ علاوه بر تشنگی، این علائم گویای کم آبی بدن هستند:

 • سرگیجه
 • سردرد
 • خستگی
 • دهان خشکه
 • کج خلقی
 • یبوست
 • تپش قلب
 • ادرار تیره رنگ
 • خشکی پوست

کمبود آب بدن به دلیل استفراغ و اسهال ناشی از آنفولانزای معده و مسمومیت غذایی می‌تواند مربوط به بیماری باشد. کمبود آب بدن همچنین می‌تواند در اثر ورزش، گرما یا حتی مسافرت نیز ناشی شود. دفعه بعدی که احساس کم آبی در بدن خود کردید، یکی از نوشیدنی‌های فوق را مهیا کنید تا بدن خود را به حالت نرمال آن برگردانید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonمشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)