آیا بهترین زمان برای نوشیدن آب وجود دارد؟

شکی نیست که آب برای بدن انسان ضروری است. آب که 75 درصد از وزن بدن شما را تشکیل می‌دهد، نقش کلیدی در عملکرد بهتر بدن از عملکرد مغز گرفته تا عملکرد فیزیکی و هضم غذا و بسیاری موارد دیگر ایفا می‌کند. با این حال که نوشیدن آب کافی در روز امری واجب است، اما اینکه چه ساعتی در روز آب خوریم و حتی در طول چقدر باید آب بنوشیم برای بسیاری سوال است. در این مقاله قصد داریم تا نگاهی به بررسی‌ها بیندازیم تا به این نتیجه برسیم که بهترین زمان برای نوشیدن آب چه موقع است.

نوشیدن آب در صبح

لذت بردن از یک لیوان آب می‌تواند باعث شود که در ادامه روز بهتر عمل کنید و شاداب باشید، اما آیا اول صبح باید آب بنوشید؟ ممکن است برخی افراد متوجه شده باشند که وقتی اول صبح خود را با نوشیدن آب شروع می‌کنند، در طول روز بدن آنها هیدراته باقی می‌ماند و این امر افزایش مصرف مایعات در طول روز را آسان‌تر می‌کند.

اگر دچار کم آبی بدن هستید، افزایش مصرف روزانه آب می‌تواند به افزایش سطح هیدراسیون بدن شما کمک کند، که ممکن است به ویژه برای بهبود خلق و خو، عملکرد مغز و افزایش سطح انرژی مفید باشد. در واقع، مطالعات نشان می‌دهند که دوری کردن از نوشیدن آب و مصرف کم آن می‌تواند بر حافظه، تمرکز، سطح اضطراب و خستگی تأثیر منفی بگذارد.

اما خب با اینکه در بسیاری از افراد نوشیدن آب در صبح جواب داده است و توانستند روز خود را بهتر سپری کنند، اما شواهدی وجود ندارد که نشان دهد نوشیدن انواع آب در صبح نسبت به زمان‌های دیگر در طول روز مفیدتر است.

نوشیدن آب قبل از غذا

بهترین زمان برای نوشیدن آب

اگر قصد کاهش وزن دارید، نوشیدن یک لیوان آب درست قبل از صرف غذا یک استراتژی عالی است. انجام این کار نه تنها به شما کمک می‌کند تا احساس سیری بکنید، بلکه میزان مصرف غذا در هر وعده غذایی را کاهش می‌دهد.

به عنوان مثال، یک مطالعه روی 24 فرد مسن نشان داد که نوشیدن 16.9 اونس (500 میلی لیتر) آب 30 دقیقه قبل از صبحانه باعث کاهش 13 درصدی تعداد کالری مصرفی در مقایسه با گروه‌های دیگر افراد شده است. مطالعه دیگری روی 50 فرد مسن نشان داد که نوشیدن 12.5-16.9 اونس (300-500 میلی لیتر) آب قبل از ناهار باعث کاهش گرسنگی و کالری دریافتی در این افراد می‌شود.

با این حال، در حالی که در تمام این بررسی‌ها افراد شرکت کننده احساس سیری را گزارش کرده‌اند، اما هیچ تفاوت معنی‌داری در میزان کالری دریافتی یا میزان گرسنگی در افراد جوان دیده نشده و این تحقیق تنها روی افراد مسن انجام شده است.

بنابراین، اگرچه نوشیدن آب قبل از غذا می‌تواند یک روش موثر برای هیدراته نگه داشتن بدن باشد، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا می‌تواند باعث کاهش وزن در افراد جوان‌تر شود، مورد نیاز است.

نوشیدن آب قبل و بعد از ورزش

بهترین زمان برای نوشیدن آب

در هنگام ورزش و تمرین به خاطر تعریقی که دارید، مقدار زیادی آب و الکترولیت از دست می‌دهید. نوشیدن آب زیاد قبل و بعد از ورزش، برای هیدراته نگه داشتن بدن و کمک به جبران مایعات از دست رفته ضروری است.

از دست دادن بیش از حد مایعات در طول تمرین، هم می‌تواند به عملکرد فیزیکی آسیب برساند و هم باعث عدم تعادل الکترولیت در بدن شود. برای اینکه مقدار آب از دست رفته بدن خود را جبران کنید و به بهبود عملکرد بدن خود کمک کنید، می‌توانید پس از ورزش آب بنوشید.

نوشیدن آب قبل از خواب

نوشیدن آب قبل از خواب هم فوایدی برای بدن دارد و البته معایبی نیز دارد. نوشیدن آب آن هم درست قبل از خواب، باعث می‌شود که شب برای دفع مایعات مصرف شده از خواب بیدار شوید و این می‌تواند خواب شما را دچار مشکل کند. اما خب مصرف آب در ساعات پایانی شب می‌تواند خلق و خوی افراد را بهبود بخشد و همچنین تمام مواد زائد و سموم را از بدن دفع کند. توصیه می‌شود که حتما دو ساعت قبل از خواب آب بنوشید تا در صورت نیاز به دفع، قبل از خوابیدن این کار را انجام دهید.

عادت بدن شما حرف اول را می‌زند

بدن شما به صورت خودکار، میزان آب در بدن را به تعادل می‌رساند و آب اضافی از طریق پوست، ریه‌ها، کلیه‌ها و سیستم گوارشی از بدن شما دفع می‌شود. اما با این حال، بدن شما تنها قادر است مقدار مشخصی آب را در یک زمان دفع کند.

بهترین زمان برای نوشیدن آب

همه از مزایای نوشیدن آب کافی باخبر هستیم، اما ممکن است برخی افراد در نوشیدن آب زیاده‌روی کنند و این کار می‌تواند سطح سدیم و تعادل مایعات در بدن شما را مختل کند و باعث مشکلات جدی مانند سردرد، گیجی، خستگی، تشنج و کما شود. همچنین میزان مصرفی آب روزانه برای بدن انسان باید به دور از محلول مواد آلوده ای همچون نیترات و نیتریت و آرسنیک و آلومینیوم باشد به همین جهت میتوانید با خرید بهترین تصفیه آب خانگی از مینروا فیلتر که نمایندگی فروش انواع دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی اصل در ایران است بهترین آب و با کیفیت مناسب استاندارد جهانی بهداشت را بنوشید.

بنابراین به جای نوشیدن یک باره مقدار زیادی آب، بسیار مهم است که مقدار مناسبی آب و آن هم در زمان‌های مختلف روز بنوشید. سعی کنید یک تایمر تنظیم کنید تا به خود یادآوری کند که در فواصل زمانی منظم باید آب بنوشید و البته، همیشه یک لیوان آب در کنار خود داشته باشید تا بتوانید به هدف خود یعنی هیدراته نگه داشتن بدن دست پیدا کنید.

نتیجه گیری

ممکن است از نوشیدن آب در اول صبح حس خوبی به دست آورید و احساس کنید که تا پایان روز بدن هیدراته‌ای دارید. حتی ممکن است، قبل از غذا آب بنوشید و این امر به شما کمک کند تا احساس سیری کنید و به این ترتیب، میزان کالری کمتری دریافت کنید.

در نهایت نیز، نوشیدن آب قبل و بعد از ورزش می‌تواند مایعات از دست رفته بدن را جبران کند. اما با این حال، مهم‌ترین چیز این است که به طور مداوم در طول روز آب بنوشید تا هیدراته بمانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonمشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)