کاربرد لامپ UV در تصفیه آب چیست؟

دستگاه‌های تصفیه آب دارای لامپ UV یک روش فوق العاده مؤثر برای حذف و از بین بردن آلودگی میکروبی در آب هستند. اما با این حال، میزان قرار گرفتن آب در مقابل لامپ UV تأثیر بسیار زیادی بر روی میکروب زدایی دارد و هر چه مدت زمان بیشتر باشد به طبع، اثر آن بیشتر خواهد بود. سیستم‌های تصفیه آب UV در فضاها و با کاربردهای مختلف از تصفیه آب آشامیدنی در خانه‌های شخصی گرفته تا ضدعفونی کردن آب کل شهرها تا تصفیه فاضلاب صنعتی، استفاده می‌شوند. البته برای تصفیه آب برای مصارف صنعتی، استفاده از دستگاه‌های اشعه ماوراء روشی مطمئن‌تر و مقرون به صرفه‌تر شناخته می‌شود.

به صورت یک قاعده کلی در مناطقی که میزان میکروب موجود در آب بسیار زیاد است از دستگاه‌های تصفیه آب UV تقریباً استفاده می‌شود که برای این منظور بسیار کاربردی است.

سیستم تصفیه آب UV چیست؟

در فناوری تصفیه آب UV، از اشعه ماوراء بنفش به طول موج 253.7 نانومتر برای از بین بردن باکتری‌ها، ویروس‌ها، کپک‌ها، جلبک‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌شود که تکثیر و رشد این موارد را در آب به طور کامل متوقف می‌کند. فناوری تصفیه آب UV  میکروارگانیسم‌ها را به طور کامل از بین می‌برد و تقریبا از آنها اثری باقی نمی‌ماند که بتوانند به رشد خود در آب ادامه دهند. از فناوری تصفیه آب UV می‌توان برای تصفیه آب آشامیدنی، ضدعفونی کردن آب، تصفیه آب فاضلاب و ضدعفونی سطحی استفاده کرد. به غیر از کاربردهای تصفیه، از این فناوری می‌توان برای حذف TOC و از بین بردن ازن نیز استفاده کرد. بعلاوه، سیستم تصفیه آب دارای لامپ UV برای بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها و ادارات نیز وجود دارد و تنها محدود به خرید دستگاه تصفیه آب خانگی نمی‌شود.

سیستم تصفیه آب UV چگونه کار می‌کند؟

کاربرد لامپ UV در تصفیه آب

در فناوری تصفیه آب UV، اشعه ماوراء بنفش با نفوذ به میکروارگانیسم‌ها و از بین بردن DNA آنها کار تصفیه را انجام می‌دهد و آب تصفیه شده برای مصرف شما فراهم می‌کند. DNA نقش مهمی در عملکرد ارگانیسم‌ها دارد و تخریب DNA از فعال شدن و تکثیر این موجودات در آب جلوگیری می‌کند. انرژی لامپ UV (طول موج 240-280 نانومتر) نیز به طور طبیعی در نور خورشید در مقادیر بسیار کمی یافت می‌شود. همان انرژی با شدت بیشتر با استفاده از لامپ‌های جیوه‌ای، که معمولاً به عنوان لامپ UV شناخته می‌شود، تولید می‌شود.

هیچ باکتری، ویروس، کپک یا جلبک در صورت قرار گرفتن در معرض دوز مناسب اشعه ماوراء بنفش نمی‌تواند زنده بماند. بنابراین اشعه ماوراء بنفش به عنوان بهترین راه حل برای تصفیه آب در نظر گرفته می‌شود و به همین دلیل است که از این مدل دستگاه‌های تصفیه‌ آب برای تصفیه آب چاه استفاده می‌شود و در واقع بهترین دستگاه های تصفیه آب خانگی برای تصفیه آب چاه است.

مزایای سیستم تصفیه آب لامپ UV

این سیستم تصفیه آب نیز مانند روش‌های دیگر مزایای خاص خود را دارد. مواردی که در بالا عنوان کردیم تنها بخشی از مزایای استفاده از لامپ یو وی در تصفیه آب است. دیگر مزایای تصفیه آب با لامپ یو وی عبارت است از:

  • طبیعی است؛ اشعه ماوراء بنفش روش طبیعت برای تصفیه آب است. حال این روش در دستگاه‌های آب تصفیه کن وجود دارد و آن را به روشی طبیعی برای تصفیه آب تبدیل کرده است.
  • سازگار با محیط زیست؛ هیچ فرآورده جانبی سمی در فرایند تصفیه با لامپ UV ایجاد نمی‌شود.
  • مؤثر؛ همه میکروارگانیسم‌های موجود در آب نسبت به لامپ UV ضعیف هستند و به طور مؤثر با این روش از بین می‌روند.
  • مقرون به صرفه؛ کمترین هزینه در روش تصفیه آب با لامپ UV صرف می‌شود.
  • ایمن و بدون مواد شیمیایی؛ در این روش تصفیه هیچ گونه مواد شیمیایی به آب اضافه نمی‌شود، بنابراین مصرف آب تصفیه شده با این روش خطری برای سلامت ندارد و ایمن است.
  • سریع؛ این روش تصفیه آب در میان سریع‌ترین روش‌ها به شمار می‌آید.
  • مدیریت آسان؛ سیستم‌های تصفیه آب دارای لامپ یو وی برای کار، بسیار آسان هستند و حتی به آسانی نیز نصب می‌شوند. به این ترتیب می‌توانید به آسانی آن را مدیریت کنید و از آن استفاده کنید.

آیا دستگاه‌های تصفیه آب دارای لامپ UV نیاز به مراقبت دوره‌ای دارند؟

هر نوع دستگاه تصفیه آبی نیاز به مراقبت دارد و در این حالت تفاوت دستگاه تصفیه آب ۶ مرحله ای با ۸ مرحله ای نیز وجود ندارد. به طور معمول پیشنهاد می‌شود که فیلترها را هر 6 ماه یکبار بررسی کنید و برخی فیلترهای تصفیه آب نیاز دارند تا هر 4 ماه تعویض شوند. در مورد دستگاه‌های دارای لامپ UV باید عنوان کنیم که این مدل لامپ عمر محدودی دارد و پس از اتمام عمر آن باید تعویض شوند. عمر لامپ یو وی معمولا 8 ماه در نظر گرفته می‌شود. در صورت احتمالی خراب شدن لامپ و عدم رسیدگی شما ممکن است دستگاه آسیب ببیند.

کدام دستگاه دارای لامپ UV بهتر است؟

کاربرد لامپ UV در تصفیه آب

از آنجایی که دستگاه‌های تایوانی در میان بهترین‌های بازار به شمار می‌آیند و بهترین عملکرد را در تصفیه آب دارند، پیشنهاد ما به شما دستگاه دستگاه تصفیه آب 8 مرحله ای یو وی دار مینروا مدل Minerva Ro8_UV است. قیمت دستگاه تصفیه آب تایوانی در بازار قیمت خوبی است و شما می‌توانید این دستگاه را با قیمت خوب از مینروا فیلتر بخرید.

خرید دستگاه تصفیه آب 8 مرحله ای یو وی دار

اگر بخواهیم راهنمای خرید برای این محصول ارائه دهیم، جدول زیر می‌تواند بهترین راهنما برای شما باشد چرا که مراحل تصفیه آب توسط این دستگاه به خوبی در آن توضیح داده شده است:

فرایند تصفیه آب در دستگاه تصفیه آب 8 مرحله ای یو وی دار مینروا مدل Minerva Ro8_UV

مراحل فیلتر دستگاه 8 مرحله ای اکسیژن ساز مینروا عملکرد هر مرحله فیلتراسیون
فیلتر مرحله اول: فیلتر پلی پروپیلن PP حذف شن و ماسه و گل و لای و زنگ لوله املاح بزرگتر از 5 میکرون
فیلتر مرحله دوم: فیلتر کربن اکتیو گرانول GAC UDF (کربن 100 درصد گیاهی) حذف و جذب کلر از آب با آزادسازی یون مثبت و منفی
فیلتر مرحله سوم : فیلتر کربن بلاک CTO ( کربن 100 درصد گیاهی ) حذف مواد جانبی کلرامین / محافظت از ممبران
فیلتر مرحله چهارم: ممبران 13 لایه فیلمتک Filmtec آمریکا (هولوگرام رنگی) حذف تمام ریزترین ذرات و املاح مضر تا 0,0001 میکرون / کاهش سختی آب
فیلتر مرحله پنجم: پست کربن خطی Post Carbon ( کربن 100 درصد گیاهی ) بهبود طعم، رنگ، بو آب آشامیدنی / خواص آب شیرین کن
فیلتر مرحله ششم: مینرال Mineral حفظ و نگهداری املاح معدنی مفید مورد نیاز بدن
فیلتر مرحله هفتم : آلکالاین Alkaline قلیایی کننده آب آشامیدنی / خواص آنتی اکسیدانی ضد سرطانی قوی
فیلتر مرحله هشتم : لامپ یو وی اشعه ماورا بنفش / UV ULTRA-VIOLET انگل زدایی و میکروب زدایی کامل آب چاه خانگی و تبدیل به آب شرب

اگر در شهرک زندگی می‌کنید و یا در شمال ایران خانه شما دارای چاه است، این دستگاه انتخاب عالی برای شما و برای تصفیه آب خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonمشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)