مزایای استفاده از تصفیه آب آکواریوم

اکثر دستگاه‌های تصفیه آب آکواریوم با توجه به اندازه آکواریوم متفاوت هستند، اما تعداد ماهی‌ها و نوع آنها نیز به اندازه آکواریوم مهم است و هنگام خرید دستگاه تصفیه آب این مورد را نیز باید در نظر داشته باشید. به زبان ساده، این موضوع به تعداد و اندازه ماهی و مقدار غذایی که هر روز تغذیه می‌کنند، اشاره دارد. به عنوان مثال، یک آکواریوم 55 گالنی با یک یا دو ماهی بزرگ درنده ممکن است به دستگاهی بزرگتری نسبت به همان آکواریوم با ده‌ها ماهی کوچک نیاز داشته باشد، زیرا ماهی‌های درنده مقادیر بیشتری زباله تولید می‌کنند. ماهی‌هایی که سه بار در روز به آنها غذا داده می‌شود نسبت به ماهی‌هایی که یک بار در روز تغذیه می‌شوند، زباله بیشتری ایجاد می‌کنند.

برای اینکه بهترین عملکرد را از آکواریوم خود مشاهده کنید، همیشه یک تصفیه آب با حداقل یک برابر آکواریوم خود انتخاب و خریداری کنید. برای آکواریوم‌های 100 گالن یا بزرگتر، ممکن است چندین تصفیه آب مورد نیاز باشد. هر دستگاه تصفیه آب آکواریوم مراحلی برای تصفیه آب دارد که شامل موارد زیر می‌شود.

مراحل تصفیه آب در آکواریوم

سه مرحله برای تصفیه‌ی آب آکواریوم وجود دارد: مکانیکی، شیمیایی و بیولوژیکی. اکثر تصفیه آب‌های آکواریوم هر سه مورد را انجام می‌دهند، اما گاهی اوقات با هزینه کردن می‌توانید نتیجه‌ی بهتری از دو دستگاه بگیرید.

مکانیکی: حذف زباله‌های جامد، بقایای مواد آلی و سایر ذرات معلق با به دام انداختن آن بر روی مواد الیافی یا اسفنجی و سپس شستشو یا جایگزین کردن آن در محیط آکواریوم. این معمولاً اولین مرحله تصفیه است، اگرچه محیط فوق العاده کوچک برای “پرداخت آب” اغلب در انتهای مسیر جریان یا نزدیک به آن در دستگاه‌ها تصفیه آب قرار می‌گیرد. چگالی مواد تعیین می‌کند که ذرات در چه اندازه‌ای را دستگاه تصفیه کرده است و می‌توانید شفافیت را در آب مشاهده کنید. هر چه دستگاه ذرات ریزتری را تصفیه کند آب شفاف‌تر می‌شود، اما معمولاً باید مرتباً آب را تمیز و تعویض کنید.

شیمیایی: جذب آلاینده‌های محلول با استفاده از مواد دانه‌ای مانند کربن، رزین‌های تبادل یونی، زئولیت و سایر مواد. کربن همچنین رنگ زرد یا مایل به سبز متداول در آکواریوم‌های خانگی را نیز از بین می‌برد. پدهای مخصوصی نیز وجود دارد که کار تصفیه را انجام می‌دهند و می‌توانید آنها را در آکواریوم قرار دهید و هم کار فیلتراسیون مکانیکی و هم شیمیایی را انجام می‌دهند. فیلتراسیون شیمیایی به طور معمول مرحله دوم یا سوم در فرآیند تصفیه آب است، اما بسته به ترجیحات شخصی و نوع دستگاه این مرحله می‌تواند متفاوت باشد.

بیولوژیکی: تبدیل آمونیاک سمی به نیتریت، سپس نیتریت به نیترات از طریق اکسیداسیون که اغلب به عنوان چرخه نیتروژن یا فیلتراسیون بیولوژیکی شناخته می‌شود. آمونیاک سمی معمولا از باکتری‌ها در محیط‌های راکد به وجود می‌آیند و این باکتری‌ها در این محیط رشد می‌کنند. بهترین آکواریوم‌ها نیز پتانسیل بالایی برای رشد حداکثری باکتری دارند. فیلترهای بیولوژیکی به طور کلی آخرین مرحله از فیلتراسیون تصفیه آب هستند که به باکتری‌های مفید اجازه می‌دهند تا آب را به تمیزترین آب ممکن تبدیل کنند.

مزایای استفاده از تصفیه آب آکواریوم

وقتی تصمیم می‌گیرید که آکواریوم بخرید، موارد بسیاری وجود دارد که باید غیر از آکواریوم برای خرید آنها اقدام کنید. طبیعی است که هنگام شروع کار بخواهید از هرگونه هزینه غیرضروری جلوگیری کنید، اما تصفیه آب آکواریوم یکی از اجزای سیستم آکواریوم شما نیست که بخواهید از آن صرف نظر کنید. خرید برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی برای اینکه آکواریوم سالم و زیبایی داشته باشید، ضروری است؛ چرا که این وسیله می‌تواند مزایای زیادی برای شما داشته باشد که این مزایا شامل موارد زیر می‌شود:

1- مهربان بودن با ماهی‌ها. هیچ راهی برای دور زدنِ تمیز کردن آکواریوم وجود ندارد. اگر تصفیه آب آکواریوم خریداری نکنید، باید آکواریوم ماهی خود را مرتباً تمیز کنید و این بدان معنی است که باید ماهی را مدام از آن خارج کنید، تا بتوانید داخل آن را تمیز و مرتب کنید. جابجایی مکرر ماهی و داخل و خارج کردن آن از آکواریوم می‌تواند برای این حیوان خانگی شما بسیار آسیب‌زا باشد و یک دستگاه آب تصفیه کن برای آکواریوم می‌تواند رابطه دوستانه‌تری بین شما و ماهی رقم بزند.

2- نگهداری روزمره کمتر. همان‌طور که در بالا ذکر شد، آکواریوم‌ها به سرعت کثیف می‌شوند. حتی اگر چند ماهی دارید که تغذیه آنها از کثیفی‌های داخل آکواریوم است که به شما کمک می‌کند تا زباله‌ها را کاهش دهید، اما باز هم باید مرتباً تمیز کنید تا آب داخل محفظه عاری از هر گونه آلودگی و کف باشد. اگرچه تصفیه آب به تعمیر و نگهداری گاه به گاه احتیاج دارد، اما در صورت نصب آن بر روی آکواریوم خود، قادر خواهید بود مقدار کاری را که باید مرتباً انجام دهید را کاهش دهید.

3- از غذا دادن بیش از حد به ماهی‌ها جلوگیری می‌کنید. یکی از بزرگترین اشتباهاتی افراد در مراقبت از ماهی‌ها انجام می‌دهند، این است که ماهی‌ها را بیش از حد غذا می‌دهند. ماهی‌ها نگران تناسب اندام و سلامت نیستند و این شما هستید که باید مراقب این موارد باشید. اگر مقدار زیادی غذا درون مخزن قرار دهید، حتی اگر ماهی‌ها سیر باشند نیز، احتمالاً خورده شدن آنها وجود دارد. غذا دادن بیش از حد به ماهی‌ها می‌تواند منجر به مشکلات جدی در سلامتی ماهیان مانند بیماری کبد چرب و اختلالات گوارشی شود. با یک تصفیه آب آکواریوم غذای اضافی را ماهی‌ها بلافاصله نمی‌خورند و خطر ابتلا به این مشکلات کاهش می‌یابد.

4- ماهی سالم‌تر. دستگاه‌های آب تصفیه کن علاوه بر این که از ماهی شما در برابر تغذیه بیش از حد محافظت می‌کنند، خطر در معرض آمونیاک بودن را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. این شرایط زمانی اتفاق می‌افتد که سموم موجود در مواد زائد در داخل بدن ماهی جمع شده و اگر زباله‌ها به موقع از آکواریوم خارج نشوند، می‌توانند خیلی سریع منجر به این مسمومیت شوند.

5- آکواریوم بهداشتی‌تر. داشتن تصفیه آب آکواریوم برای ماهی شما نه تنها سلامت او را تضمین می‌کند، بلکه شما و خانواده شما را نیز سالم نگه می‌دارد. مطمئنا دوست ندارید تا با محفظه‌ای پر از آب و مواد شیمیایی سمی، کپک و سایر ناخالصی‌های زندگی کنید و آنها را روی میز خانه خود داشته باشید، درست است؟ یک آکواریوم بدون تصفیه آب می‌تواند به اندازه یک کاسه آب سمی و میکروب‌زا باشد.

6- جذابیت بیشتر و آب شفاف‌تر. داشتن تصفیه آب به راحتی آکواریوم شما را برای بیننده جذاب‌تر می‌کند. هنگامی که یک آب تصفیه کن با کیفیت بالا در آکواریوم خود نصب کنید، آب شفاف‌تر خواهد بود و شیشه بسیار تمیزتر خواهد شد. بعلاوه، شما با بوی نامطبوع آب را هنگامی که کنار آن ایستادید، حس نخواهید کرد.

دستگاه آب تصفیه کن اسمز معکوس برای آب آکواریوم

سختی آب آشامیدنی مناسب بدن انسان بین 30 الی 90 است. این در حالی‌ است که ماهی‌ها برای بقا و ادامه زندگی به آبی نرم احتیاج دارند و TDS سختی آب مناسب آب آکواریوم، صفر است. دستگاه آب تصفیه کن اسمز معکوس تمام آنچه برای تصفیه آب آکواریوم نیاز دارید را ارائه می‌دهد. مینروا فیلتر دستگاه تصفیه آب اصل تایوان است که از روش اسمز معکوس برای تصفیه‌ آب استفاده می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonمشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)