چگونه از دستگاه تصفیه آب مراقبت کنیم؟

خرید یک دستگاه تصفیه آب خانگی برای مدت‌ها خیال شما را از سلامت آبی که مصرف می‌کنید، راحت می‌کند و در کنار آن این امکان را فراهم می‌کند که از نوشیدن یک آب گوارا و بدون رنگ و بوی ناخوشایند لذت ببرید. حقیقت این است که برای اینکه این دستگاه‌ها هم مثل هر وسیله دیگری عمر طولانی‌تری داشته باشند، باید به شیوه مناسب نگهداری شوند و تمام نکات ایمنی را برای حفظ آن‌ها رعایت کنید. در این مطلب به این سوال که چگونه از دستگاه تصفیه آب مراقبت کنیم پاسخ می‌دهیم تا علاوه بر افزایش عمر مفید دستگاه کیفیت آبی که می‌نوشید را هم بهبود ببخشید.

چطور عمر دستگاه تصفیه آب خانگی را افزایش دهیم؟

انتخاب دستگاه تصفیه آب مناسب مهم‌ترین راهکاری است که باعث می‌شود خیالتان راحت باشد که وسیله‌تان به راحتی خراب نمی‌شود و کیفیت آب خارج شده از مخزن هم در سطح استانداردی است. برای اینکه این وسیله که خود یک کارخانه تصفیه آب کوچک است عمر مفید بیشتری داشته باشد از اتصال آن به شیر آب گرم پرهیز کنید. این کار عمر فیلترها به ویژه فیلترهای ممبران دستگاه را به میزان قابل توجهی کاهش داده و باعث می‌شود شکل آن‌ها از حالت طبیعی خارج شود.

جایی که دستگاه نصب می‌شود هم بسیار مهم است. تصفیه آب نباید در یک جای گرم یا زیادی سرد باشد، یخ زدگی دستگاه باعث می‌شود عملکرد سیستم مختل شده و گاهی با تعمیر هم به حالت اولیه باز نمی‌گردد. اگر اطراف دستگاه را به خوبی عایق بندی کنید امکان یخ زدگی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

برای افزایش طول عمر دستگاه حتما آن را به صورت مستمر بازدید کنید و در صورت وجود هر گونه مشکل هر چه سریع‌تر با متخصصان تماس بگیرید. سرویس دوره‌ای دستگاه و تعویض فیلتر تصفیه آب در زمان مقرر هم بسیار مهم است. زمان عملکرد مناسب فیلترها به کیفیت آب منطقه‌ای و شیوه نگهداری از دستگاه بستگی دارد، پس با نگهداری مناسب می‌توانید عمر فیلترها را هم افزایش دهید.

نکاتی که هنگام استفاده از دستگاه تصفیه آب باید رعایت کنیم کدام است؟

مراقبت از دستگاه تصفیه آب

اگر بیش از 4 روز قرار است از خانه خارج شوید و به سفر بروید حتما دستگاه را خاموش کرده، برق آن را قطع کنید. اجازه ندهید فیلترهای دستگاه کاملا خشک شود چرا که فیلترها خراب شده و نیاز به خرید فیلتر تصفیه آب پیدا می‌کنید.

فیلتر قلب تپنده دستگاه است؛ پس از خرید فیلترهای غیر استاندارد خودداری کنید و اجازه نصب فیلترهای نامناسب ندهید. با مشخص کردن قیمت فیلتر های تصفیه آب اصل به راحتی می‌توانید کالای اورجینال از تقلبی را تشخیص دهید.

هنگام استفاده از دستگاه ظرفیت آن را در نظر بگیرید و بیش از توانمندی دستگاه از آن کار نکشید. خواندن دفترچه راهنمای دستگاه تصفیه آب به شما کمک می‌کند با نکات مهم نگهداری دستگاه آشنا شوید و هنگام استفاده به دستگاه آسیب وارد نکنید. متاسفانه بسیاری از ایرانی‌ها عادت ندارند دفترچه راهنمای وسایل خانه را مطالعه کنند و نادانسته با شیوه استفاده نادرست به دستگاه خود آسیب وارد می‌کنند.

مدت زمان نگهداری آب تصفیه شده هم بسیار مهم است، اگر آب بیش از اندازه در مخزن دستگاه بماند امکان رشد جلبک داخل آن وجود دارد که علاوه بر آلوده کردن آب به دستگاه صدمه زده و پاکسازی آن دشوار است.

نکات فنی که هنگام نصب و استفاده دستگاه باید رعایت شود کدام است؟

خرید دستگاه های تصفیه آب تایوانی به ویژه دستگاه‌هایی که به شیوه اسمز معکوس آب را تصفیه می‌کنند، بهترین انتخاب پیش روی شما است که کیفیت بالای آب تصفیه شده را تضمین می‌کند و همینطور خیال شما راحت است که تمام قطعات مورد نیاز فیلتر دستگاه در بازار موجود بوده و همیشه می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

هنگام اتصال دستگاه به مخزن یخ ساز یخچال دقت کنید از لوله مسی استفاده نشود، چرا که باعث حل شدن مواد فلزی در دستگاه می‌شود. این دستگاه‌ها از درجه خلوص بالایی برخوردار هستند و به همین دلیل نباید از هیچ لوله مسی در مسیر آن استفاده شود، چرا که ممکن است یون‌های مس در آب مصرفی نفوذ کند و همچنین امکان سوراخ شدن لوله هم وجود دارد.

فاصله بین خروجی دستگاه تصفیه آب و خود دستگاه نباید بیش از 6 تا 7 متر باشد، برای فواصل بیشتر باید از تیوب‌های مناسب و تخصصی استفاده شود.

هنگام نصب و تعویض فیلتر به نحوه قرار گرفتن دقیق آن‌ها دقت کنید؛ گاهی محل نامناسب فیلتر باعث ذخیره نشدن آب در مخزن و فشار آمدن به دستگاه می‌شود.

عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی به نصب مناسب و دقیق آن بستگی مستقیم دارد. اگر خودتان توانایی انجام این کار را دارید دقت کنید که همه اتصالات به خوبی انجام شود و پس از نصب تست کنید که همه چیز به خوبی کار کند. کمک گرفتن از نصاب متخصص برای افرادی که خودشان خیلی فنی نیستند، بهترین گزینه است که سلامت عملکرد دستگاه را تضمین می‌کند.

سایر نکاتی که برای مراقبت بهتر از دستگاه‌های تصفیه آب ممکن است به کارتان بیاید کدام است؟

مراقبت از دستگاه تصفیه آب

فشار آب روی کیفیت عملکرد دستگاه تاثیر مستقیم دارد، دلیل آن هم این است که آب باید با فشار از فیلترها عبور کند تا به بهترین شکل تصفیه شود. اگر در منطقه‌ای هستید که فشار آب چندان مناسب نیست یا در ساعت‌های طولانی روز با افت فشار مواجه می‌شوید، باید بوستر پمپ خریداری کنید. شاید برای شما سخت باشد که تشخیص دهید فشار آب منطقه شما برای دستگاه تصفیه آب مناسب است یا خیر. به همین دلیل خوب است بدانید اگر فشار آب حدود 60 psi باشد برای دستگاه‌های اسمز معکوس مناسب است، فشار آب را می‌توان با دستگاه مخصوص سنجید.

گاهی علت پر نشدن مخزن تصفیه آب خانگی هم کافی نبودن فشار آب اعلام‌ می‌‌شود. پمپ قیمت زیادی ندارد به همین دلیل جای نگرانی نیست و در هر جایی می‌توانید یک دستگاه تصفیه مناسب را نصب کنید.

شیر برداشت دستگاه گاهی فرسوده شده و نشت می‌کند. به محض دیدن هر گونه نشت آب شیر برداشت را تعویض کنید. رطوبت عمر اتصالات و بخش‌های مختلف دستگاه را کاهش می‌دهد، به همین دلیل توصیه می‌کنیم همیشه چک کنید اتصالات دیگر هم نشتی نداشته باشد و در محیط آشپزخانه آب روی دستگاه نریزد.

سخن پایانی

کیفیت آب مصرفی بشر به دلایل مختلف مثل آلوده شدن منابع آب به شدت کاسته شده و برای اینکه از سلامت آبی که مصرف می‌کنیم، اطمینان داشته باشیم بهتر است از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی استفاده کنیم. دستگاه‌های تصفیه هم مثل هر وسیله دیگری به حفظ، نگهداری و تعمیرات مناسب نیاز دارند.

بهترین راهکار مراقبت از دستگاه‌های تصفیه آب نصب صحیح و استفاده درست از دستگاه است. همچنین باید به زمان تعویض فیلتر دستگاه توجه داشته باشید. کیفیت آب منطقه‌ای هم روی طول عمر دستگاه تاثیر مستقیم دارد، بنابراین اگر کیفیت آب منطقه‌ای شما چندان مناسب نیست، بهتر است دستگاه‌های تصفیه آب مناسب و باکیفیتی خریداری کنید که عمر بیشتری داشته باشد.

اگر فشار آب منطقه‌ای شما به دلایل مختلف غیر قابل پیش بینی است، مثل تعمیرات لوله‌های اصلی کاهش پیدا کرد، خوب است دستگاه تصفیه آب را خاموش کنید تا به آن فشار وارد نشود. هنگام تعویض فیلتر و قطعات دستگاه دقت کنید دقیقا مثل اول نصب شود و اگر چکه آب و نشتی مشاهده کردید به هیچ عنوان از کنار آن عبور نکنید. دستگاه را به محض مشاهده کمترین آسیب تعمیر کنید تا خرابی آن گسترده نشده و هزینه شما افزایش پیدا نکند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonمشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)