مدت زمان نگهداری آب تصفیه شده چقدر است؟

آیا آب تصفیه شده هم تاریخ انقضا دارد؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. نوشیدن آب سالم و به دور از آلودگی برای حفظ سلامت انسان یک امر ضروری است و به همین دلیل بسیاری افراد نسبت به خرید دستگاه های تصفیه آب خانگی اقدام می‌کنند. اما باید بدانید آب داخل این دستگاه‌ها هم مدت محدودی سالم می‌ماند و باید همه چیز را در مورد مدت زمان نگهداری آب تصفیه شده بدانید تا خدای نکرده آب آلوده مصرف نکنید. در این مطلب همه چیز را در این مورد توضیح می‌دهیم.

آیا امکان آلوده شدن آب تصفیه شده وجود دارد؟

شیوه نگهداری آب در سلامت آن بسیار تاثیر گذار است؛ به این ترتیب آب تصفیه شده هم در شرایط مطلوبی نگهداری نشود، ممکن است به آلودگی‌های جلبکی و میکروبی دچار شود.

آب‌های تصفیه شده که در مخزن نگهداری می‌شوند، مواد نگهدارنده و کلر ندارند به این ترتیب اگر مدت طولانی داخل مخزن بمانند امکان آلوده شدن آن‌ها وجود دارد. آب آشامیدنی هم مانند تمام مواد خوراکی دیگر تاریخ انقضا دارد و هر آبی را با توجه به مواد موجود در در آن و شرایط محیطی باید به شیوه خاصی نگهداری کرد.

اگر آب موجود در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی 4 روز یا کمتر از آن باقی بماند پاک مانده و قابل استفاده خواهد بود. اگر دستگاه تصفیه آب به علت مسافرت یا هر عامل دیگری در حدود 3 ماه خاموش بماند بهتر است مخزن آن جهت اطمینان خالی شده و دوباره پر شود.

فیلترهای دستگاه‌های تصفیه آب خانگی نباید به هیچ عنوان خشک شوند، چرا که عمر آن‌ها کاسته شده و خراب می‌شوند. به همین دلیل حتی اگر دستگاه چند روزی خاموش بود فیلترها را خشک نکنید.

چطور متوجه آلوده شدن آب تصفیه شده شویم؟

به صورت کلی مواد آلوده کننده آب آشامیدنی پس از تصفیه از بین می‌رود، اما اگر آب بیش از اندازه نگهداری شود امکان آلودگی مجدد آن وجود دارد.

آب خالص و تصفیه شده هیچ طعم و رنگ خاصی ندارد. گاهی علت تلخی آب تصفیه شده ماندن بیش از اندازه آن و آلودگی آب است، بنابراین هر گونه تغییر رنگ و طعم آب نشان دهنده آلودگی است و نباید آن را مصرف کنید.

مواد محلول در آب نقش مهمی در طعم دهی آن ایفا می‌کنند، بنابراین هر گونه تغییر در طعم آب تصفیه نشان دهنده رشد باکتری، جلبک یا مواد آلوده کننده در آب خواهد بود. آب تصفیه شده با دستگاه‌های خانگی خوش طعم‌تر از آبی است که در سیستم‌های تصفیه آب شهری پاکسازی شدند، به همین دلیل ذائقه شما را تغییر داده و خیلی سریع‌تر متوجه تغییر طعم آب و آلودگی احتمالی آن خواهید شد.

علاوه بر تغییرات ظاهری رنگ و طعم که نخستین نشانه‌های آلودگی است، آب ممکن است بوی نامطبوعی هم پیدا کند که نوشیدن آن را برای افراد دشوار کرده و به شما هشدار می‌دهد که مشکلی برای آن به وجود آمده است.

مدت زمان نگهداری آب تصفیه شده

بهترین راهکارها برای نگهداری آب تصفیه شده چیست؟

مخزن‌های نگهداری آب تصفیه شده ممکن است پلاستیکی و فلزی باشد به همین دلیل آب را نباید در آن‌ها به مدت بسیار طولانی نگهداری کرد. بهترین راهکار این است که آب را پس از تصفیه داخل ظروف شیشه‌ای شفاف یا استیل ضد زنگ بریزید و در حدود 3 روز داخل یخچال نگهداری کنید.

استفاده از ظرف‌های پلاستیکی برای نگهداری آب تصفیه شده راهکار نامناسبی نیست، چرا که پلاستیک به داخل آب نفوذ کرده و باعث آلودگی آن می‌شود. فریز کردن آب هم راهکار خوبی برای نگهداری آن نیست و آن را از آلودگی محفوظ نمی‌کند، بلکه شرایطی را فراهم می‌کند که برخی آلودگی‌ها سریع‌تر در آن رشد کنند.

اگر به هر دلیل مجبور شدید آب مصرفی تصفیه شده خود را در ظروف پلاستیکی قرار دهید دقت کنید در معرض تابش مستقیم نور خورشید نباشند. قبل از اینکه آب را داخل بطری بریزید حتما آن را تمیز بشویید و از خشک شدن آن اطمینان حاصل کنید؛ به این ترتیب می‌توانید آب را داخل ظرف مناسب تا 5 روز هم نگهداری کنید.

متخصصان توصیه می‌کنند در صورت امکان ظروف آب آشامیدنی افراد هر 2 روز یکبار تخلیه شده و از آب سالم و تصفیه شده تازه پر شود. آب سالم اشتیاق افراد به نوشیدن را افزایش می‌دهد و به محض مصرف، فرد احساس می‌کند عطشی که داشته رفع شده است. افراد هیچ تمایلی به نوشیدن آب مانده ندارند و نمی‌خواهند آن را بنوشند، چرا که عطر و طعم مطلوبی نخواهد داشت.

چطور می‌توانیم آب تصفیه شده مورد نیاز خود را تامین کنیم؟

خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی امن‌ترین راهکار تامین آب نوشیدنی مورد نیاز انسان است. این دستگاه‌ها انواع آلودگی‌های میکروبی و فیزیکی موجود در آب را حذف کرده و سلامت مصرف کننده را تامین می‌کنند. بسته به محل زندگی افراد، آلودگی‌های مختلفی در سطح آب وجود دارد که باید آن‌ها را شناسایی کرده و دستگاه متناسب با نیاز خود را خریداری کنید.

دستگاهی که خریداری می‌کنید نباید تمام مواد معدنی موجود در آب را حذف کنند، چرا که برخی از این مواد برای سلامتی انسان مورد نیاز هستند. برخی دستگاه‌ها مواد معدنی مورد نیاز بدن را پس از تصفیه به آب باز می‌گردانند که می‌توانند سلامت پوست، مو و ارگان‌های داخلی بدن را تامین کنند.

مدت زمان نگهداری آب تصفیه شده

چطور کیفیت آب تصفیه شده را افزایش دهیم؟

تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی سبب می‌شود که کیفیت آب همیشه در بهترین شرایط باشد و آلودگی‌ها از سطح آن به بهترین شکل حذف شوند. پس از نصب دستگاه تصفیه آب برای نخستین بار بهتر است صبر کنید تا محفظه آن پر شود، این امر ممکن است 40 دقیقه طول بکشد سپس کل محتویات آن را خارج کنید و از مرتبه دوم آب آن را نوش جان کنید.

اتصالات دستگاه‌های تصفیه آب همیشه باید در بهترین وضعیت باشد و نشتی در آن دیده نشود در غیر اینصورت ممکن است آب به خوبی تصفیه نشود. هرچه کیفیت آب ورودی به دستگاه تصفیه آب بهتر باشد، دستگاه آن را با کیفیت بیشتری تصفیه کرده و عمر فیلترهای آن هم افزایش پیدا می‌کند. سعی کنید آب باکیفیتی را وارد دستگاه کنید تا به بهترین شکل بتوانید از آن استفاده کنید.

سخن پایانی

همان‌قدر که تصفیه آب خانگی و خرید دستگاه مناسب تصفیه مهم است، نگهداری آب تصفیه شده هم باید به صورت استاندارد انجام شود تا بتوانید از سلامت آبی که می‌نوشید اطمینان حاصل کنید. آب تصفیه شده هم در صورتی که مدت طولانی باقی بماند، ممکن است به انواع آلودگی‌های جلبکی و میکروبی دچار شود و کیفیت اولیه خود را از دست دهد.

بهترین راه تشخیص تغییر کیفیت آب مشاهده تغییر رنگ، بو و طعم آب است. در صورت مشاهده هر گونه تغییر این چنینی باید از مصرف آن پرهیز کرد. بهتر است ظروف آب آشامیدنی خانگی هر 2 دو روز تعویض شده و از آب تازه پر شوند. آب داخل مخزن دستگاه‌های تصفیه خانگی حتی در صورت خاموش بودن پمپ برقی دستگاه تا پیش از 4 روز هم قابل استفاده هستند. اگر دستگاه تصفیه به دلیل سفر یا هر مورد دیگری بیش از 4 روز خاموش بود بهتر است مخزن تخلیه شده و آب آن را مصرف نکنید.

گاهی مجبور هستید به دلایل مختلف آب تصفیه شده خود را ذخیره کنید. در این موارد بهتر است آب را به بهترین شکل نگهداری کنید تا از آلوده شدن آن پیشگیری کرده و عمر استفاده آن را افزایش دهید. بهتر است آب را در ظروف مناسب مهر و موم کنید و در محیط مناسبی مثل یخچال نگهداری شود. نگذارید آب یخ بزند و اگر مدت زمانی بیش از 1 هفته در یخچال بماند بهتر است آن را با آب تازه تعویض کنید. آب‌های تصفیه شده در تصفیه خانه‌های شهری به دلیل داشتن کلر 2 تا 3 روز از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کنند. نوشیدن آب آلوده عوارض مختلفی مثل بیماری‌های گوارشی و مسمومیت در بدن ایجاد می‌کنند؛ به همین دلیل است که باید در انتخاب آبی که مصرف می‌کنید دقت داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonمشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)