نحوه حذف فلوراید از آب آشامیدنی

امروزه می‌توان فلوراید را در خمیردندان و همچنین منبع آب محلی یافت، اما اخیرا نگرانی‌هایی در مورد اثرات سوء این ماده بر سلامتی به‌وجود آمده است. در این مقاله قصد داریم تا با شما درباره فلوراید در آب آشامیدنی و اثراتی که برای سلامت ممکن است داشته باشد، صحبت کنیم. در نهایت نیز چهار روش در مورد چگونگی حذف فلوراید از آب آشامیدنی را به شما ارائه می‌دهیم تا بتوانید این ماده را از آب آشامیدنی خانه خود حذف کنید و آب تصفیه شده و بی خطر بنوشید.

چرا فلوراید در آب وجود دارد؟

فردریک مک کی دندانپزشک، بیش از 90 سال پیش فلوراید را در آب چشمه‌های کلرادو فلوراید کشف کرد. بلافاصله پس از کشف، او متوجه شد که بیشتر افرادی که در نزدیکی کلرادو اسپرینگز زندگی می‌کنند حداقل میزان پوسیدگی دندان دارند یا کمتر با این مشکل مواجه هستند.

در سال 1931 مک کی و شیمی‌دان ارشد شرکت معدن آلومینیوم آمریکا (ALCOA) ، H.V. چرچیل، این نظریه را مطرح كردند كه وقتی مردم آب با میزان غلظت بالای فلوراید می‌نوشند، کمتر دچار کرم خوردگی دندان می‌شوند. این یافته‌های جالب در مورد فلوراید باعث شد که این ماده به خمیر دندان‌ها اضافه شود.

حدود یک دهه بعد، در اواسط دهه 1940، این کشف زمینه را برای اضافه کردن فلوراید به منابع آب فراهم کرد. اولین جامعه‌ای که با تمایل به منبع آب خود فلوراید اضافه کرد، گراند رپیدز، میشیگان بود. این آزمایش در سال 1945 آغاز شد. همان‌طور که مطالعات نشان می‌دهد، اضافه کردن فلوراید به آب این منطقه باعث کاهش تعداد کرم خوردگی دندان در کودکان شد و به این ترتیب، اعمال این روش در تمام مناطق شهر در مورد آب آشامیدنی انجام شد.

اگر چه تا به امروز این روش در برخی شهرها و کشورها هنوز هم انجام می‌شود، اما بسیاری از دانشمندان در مورد کارایی و ایمنی افزودن این ماده معدنی به منابع آب محلی بسیار شک و تردید دارند. در ژوئن 2015، یک شبکه مستقل از محققان و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، تجزیه و تحلیل خود از 20 مطالعه متمرکز در مورد اضافه کردن فلوراید به آب را منتشر کردند.

در حالی که گروه تحقیق تأیید کردند که این ماده در کاهش پوسیدگی دندان در کودکان اثرگذار است، اما هیچ مطالعه‌ای نشان دهنده همان سود برای بزرگسالان نبود. علاوه بر این، گزارش این گروه نشان داد که مطالعات علمی اولیه که شهرداری‌ها را متقاعد می‌کرد آب دارای فلوراید مفید است نیز، بسیار ناقص است. مسئله اصلی این بود که این مطالعات منسوخ شده قادر به تعیین اثر فلوراید در سایر محصولات حاوی مقادیر بالای این ماده معدنی مانند خمیر دندان و سایر محصولات دندانپزشکی نبودند.

از آن زمان به تدریج تحقیقات بیشتر در مورد اثرات سوء مصرف بیش از حد فلوراید آغاز شد و نگرانی دانشمندان و مصرف کنندگان از این ماده برطرف شد و راه حل‌هایی برای از بین بردن این ماده در آب ارائه شد.

خطرات فلوراید در آب برای سلامتی

نحوه حذف فلوراید از آب آشامیدنی

طی چند دهه گذشته، نگرانی‌هایی در مورد اثرات مضر فلوراید بر سلامتی به‌وجود آمده است. در اینجا برخی از مشکلاتی که این ماده معدنی برای سلامت افراد به وجود می‌آورد را بیان خواهیم کرد:

مشکلات تیروئید

افرادی که مقادیر بیشتری فلوراید مصرف می‌کنند، در خطر آسیب بیشتر به غدد پاراتیروئید خود هستند. این آسیب می‌تواند باعث دفع مداوم هورمون‌های پاراتیروئید شود.

در نتیجه، استخوان‌ها شروع به از دست دادن کلسیم می‌کنند؛ زیرا غلظت کلسیم در خون به شکل غیرعادی افزایش پیدا می‌کند. کاهش سطح کلسیم در استخوان‌ها می‌تواند احتمال شکستگی در افرادی را که به طور منظم مقادیر زیادی فلوراید مصرف می‌کنند را، افزایش دهد.

مشکلات مغز و اعصاب

طبق یک مطالعه در سال 2017، زنان بارداری که در معرض مصرف مقدار زیادی فلوراید هستند، بیشتر در معرض خطر به دنیا آوردن کودک با عملکرد شناختی ضعیف‌تر هستند. علاوه بر این، مصرف بیشتر این ماده معدنی با سطح ضریب هوشی پایین ارتباط دارد. حتی در مطالعه‌ای از فلوراید به عنوان یک نوروتوکسین نام برده است که می‌تواند برای رشد شناختی در کودکان خطرناک باشد.

آسیب به دندان و استخوان

مصرف بیش از حد فلوراید، به ویژه در آب آشامیدنی، احتمال ایجاد فلوئوروزیس دندانی و استخوان را افزایش می‌دهد. فلوئوروزیس دندانی باعث شکننده و غیرقابل انعطاف پذیر شدن استخوان‌ها و دندان‌ها می‌شود که می‌تواند منجر به شکستگی استخوان، آسیب به مفاصل، آسیب دیدگی دندان و عفونت شود.

نکات بهداشتی دیگر

در تماس بودن با فلوراید می‌تواند باعث بروز مشکلات پوستی شود و مصرف آن با مشکلات قلبی عروقی و مشکلات تولید مثل ارتباط دارد. همه این موضوعات و همچنین موارد بسیار دیگر، همگی نشان می‌دهند که فلوراید در آب آشامیدنی نباید باشد.

نحوه حذف فلوراید از آب

با توجه به مشکلات سلامتی مرتبط با مصرف بیشتر آب حاوی فلوراید، بسیاری از افراد در تلاشند تا بدانند که چگونه آن را از آب لوله کشی حذف کنند. در ادامه چند روش مؤثر برای حذف فلوراید از آب آشامیدنی را بیان خواهیم کرد:

  1. تقطیر

نحوه حذف فلوراید از آب آشامیدنی

تقطیر روشی موثر و مقرون به صرفه برای حذف فلوراید از آب است. با گرم شدن آب، آب بخار و تبخیر می‌شود و بخار آن به ظرف دیگری منتقل می‌شوند. این فرآیند باعث از بین رفتن فلوراید و سایر آلاینده‌ها می‌شود. بخارهای موجود در ظرف دیگر پس از خنک شدن دوباره به داخل ظرفی منتقل می‌شوند و آب خالص و مقطر را می‌سازند.

اما آیا این امکان است که در خانه عمل تقطیر را انجام دهید؟ می‌توانید یک دستگاه تقطیر بخرید تا این کار سخت را برای شما انجام دهد یا می‌توانید خودتان روشی برای عمل تقطیر ابداع کنید. برای تقطیر آب آشامیدنی در خانه و بدون تجهیزات، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. یک قابلمه را روی اجاق گاز قرار دهید و تا نیمه آن را آب پر کنید.
  2. داخل قابلمه یک کاسه استیل ضد زنگ قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که آب پایین‌تر از لبه کاسه قرار دارد.
  3. یک درب مقعر بردارید و برعکس روی قابلمه قرار دهید. باید آن را به قابلمه محکم کنید.
  4. یک بسته یخ را بالای درب آن قرار دهید.
  5. آب را گرم کنید تا شروع به جوشیدن کند. از آنجایی که جوشن آمدن آب بخار تولید می‌کند، بخار به سمت بالای قابلمه می‌رود و پس از برخورد با درب روی قابلمه به صورت قطرات آب داخل کاسه استیل می‌ریزد.
  6. این کار را تا جایی ادامه دهید تا میزان آب داخل کاسه استیل به اندازه دلخواه شما و بدون فلوراید شود.

2. اسمز معکوس

روش اسمز معکوس یکی از بهترین روش‌های تصفیه آب است که در آن آب با فشار به یک غشا غیرقابل نفوذ برخورد می‌کند و از طریق این غشا فقط مولکول‌های آب اجازه عبور دارند. در نتیجه، فلوراید و همچنین سایر مواد معدنی و آلاینده‌ها از آب جدا می‌شوند و در طرف دیگر غشا آب خالص فاقد فلوراید باقی می‌ماند.

مانند تقطیر، می‌توانید سراغ خرید دستگاه تصفیه آب خانگی که با روش اسمز معکوس آب را تصفیه می‌کند، بروید. این سیستم‌های فیلتراسیون آب به طور معمول در زیر سینک آشپزخانه نصب می‌شوند و آب لوله کشی خانه شما را تصفیه و عاری از هر گونه آلودگی می‌کنند.

در برخی دستگاه‌ها این امکان وجود دارد که مواد معدنی دیگر همراه با فلوراید در مراحل تصفیه آب، نیز حذف شوند. اما در دستگاه‌های تصفیه آب مینروا فیلتر تمام مواد معدنی مفید مانند کلسیم به آب بازگردانده می‌شود و می‌توانید از نوشیدن آب سالم مطمئن باشید. به این ترتیب دیگر نیازی نیست که به دنبال تشخیص آب سالم از آب ناسالم باشید.

چه چیزی باعث حذف فلوراید از آب نمی‌شود‌؟

نحوه حذف فلوراید از آب آشامیدنی

برخی روش‌ها وجود دارد که بسیاری از افراد تصور می‌کنند فلوراید را از آب حذف می‌کنند، اما در واقع بسیار بی اثر هستند.

از آنجایی که جوشاندن آب باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های دیگر را از بین می‌برد، ممکن است برخی به اشتباه باور کنند که جوشاندن آب شیر باعث از بین رفتن فلوراید نیز می‌شود. با این حال، این روش در واقع غلظت آب را افزایش می‌دهد، زیرا با جوش آمدن آب، بخارات خارج شده مواد معدنی و مفید را نیز همراه خود خواهند داشت و عملا آب هیچ مزیت سلامتی ندارد.

آب تصفیه کن‌های ساده در خانه مانند مدل‌هایی که به شیر آب وصل می‌شوند و یا مدل‌های پارچی، توانایی حذف مواد معدنی مانند فلوراید را ندارند. در عوض، آنها بیشتر برای حذف ناخالصی‌های قابل مشاهده و بهبود طعم آب خاصیت دارند.

برخی افراد نیز هستند که سراغ خرید آب معدنی بطری می‌روند. اما از آنجایی که بطری‌های پلاستیکی زباله‌های عظیمی ایجاد می‌کنند، آب بطری گزینه مناسبی نیست و مطمئناً روشی نیست که ما توصیه کنیم.

آیا باید فلوراید را از آب حذف کنیم؟

حتی اگر شواهدی وجود دارد که فلوئور برای دندان‌های شما مفید است، اما با این حال، مصرف بیش از حد این ماده می‌تواند مسائل جدی برای سلامت بدن شما ایجاد کند. به همین خاطر بهترین تصمیم گیری این است که برای حذف آن از آب آشامیدنی خانه خود اقدام کنید.

در زمانی که تصمیم به حذف فلوراید از آب گرفتید، از روش‌های اثبات شده استفاده کنید، از جمله تقطیر و خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی که با روش اسمز معکوس کار می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.