آب تصفیه شده، آب مقطر، آب معمولی: تفاوت آنها چیست؟

مقالات متعددی نوشیدن مقدار کافی آب در هر روز را توصیه می‌کنند. ما برای داشتن بدنی سالم به نوشیدن آب سالم و کافی نیاز داریم. همچنین بدون شک آب از بهترین نوشیدنی‌ها برای کمبود آب بدن است. اما چه آبی برای ما مناسب‌تر است؟ حتما به به حال نام آب تصفیه شده و آب مقطر را شنیده‌اید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با تفاوت آب تصفیه شده با آب مقطر و معمولی آشنا کنیم. در نهایت با دانستن این تفاوت‌ها می‌توانیم بفهمیم نوشیدن کدام آب برای ما مناسب است و بهتر است از نوشیدن کدام آب صرف نظر کنیم.

آب تصفیه شده چیست؟

تصفیه آب به روش‌های مختلفی گفته می‌شود که برای حذف مواد شیمیایی، جلبک‌ها، انواع میکروب‌ها و آلودگی‌ها از آب استفاده می‌شوند. در بسیاری از شهرهای کشور ما آبی که از طریق لوله‌کشی‌ها به دست شهروندان می‌رسد تصفیه شده است. البته کیفیت آب آشامیدنی تصفیه شده هم ممکن است در مناطق مختلف کره زمین با توجه به استانداردها و امکانات موجود متفاوت باشد.

روش‌های مختلفی برای تصفیه آب به‌کار می‌رود که رایج‌ترین آنها شامل فیلتر کردن، ته‌نشین کردن، ضد عفونی کردن و انعقاد و لخته‌سازی است. انتخاب روش تصفیه آب به کیفیت و ویژگی‌های منابع آب هر منطقه بستگی دارد. در مناطقی که آب شیر تصفیه شده نیست یا کیفیت بالایی ندارد ممکن است شهروندان خرید دستگاه تصفیه آب خانگی را انتخاب کنند. این دستگاه‌ها انواع مختلفی دارند و به روش‌های مختلف مواد شیمیایی و آلودگی را از آب جدا می‌کنند.

تفاوت آب تصفیه شده با آب مقطر و معمولی

آب مقطر کدام است؟

همان‌طور که گفتیم قرار است در این مقاله از تفاوت آب تصفیه شده با آب مقطر و معمولی بگوییم. برای این کار نیاز داریم بدانیم آب مقطر چیست؟ شاید برایتان جالب باشد بدانید آب مقطر در واقع نوعی آب تصفیه شده است. آب مقطر در طی فرآیندی به نام تقطیر بدست می‌آید. در طی فرآیند تقطیر آب در دستگاه‌های خاصی جوشانده و بخار می‌شود. بعد از سرد شدن، بخار آب دوباره به مایع تبدیل می‌شود. آبی که از این روش بدست می‌آید تا 95 درصد خالص است و میکروب‌ها و مواد شیمیایی از آن از جدا شده‌اند. در این آب تقریبا هیچ املاحی وجود ندارد.

استفاده از روش تقطیر برای تصفیه آب چندان رایج نیست. زیرا این فرآیند نسبتا هزینه‌بر و زمان‌بر است. اما این آب به دلیل خلوص بالایی که دارد در صنایع مختلف، مراکز پژوهشی و پزشکی کاربرد دارد. شاید عمومی‌ترین کاربرد آن را در حل کردن دارو و تزریق آن دیده باشید. در آزمایشگاه‌های مواد شیمیایی هم از همین آب برای شست‌وشوی لوازم و ظروف آزمایشگاهی و محلول کردن مواد شیمیایی استفاده می‌کنند.

مزایای استفاده از آب‌های تصفیه شده

حالا که با استفاده از تعاریف بالا با تفاوت آب تصفیه شده با آب مقطر و معمولی آشنا شدیم، بد نیست درباره مزایا و معایب هرکدام بیشتر بدانیم. در بسیاری از موارد تصفیه آب شهری استاندارد خوبی دارد و بیشتر مواد بیماری‌زا و آلاینده‌ها را از آب آشامیدنی جدا می‌کند. اما ممکن است آب آشامیدنی که بدست ما می‌رسد مقداری آلاینده داشته باشد. وجود مواد شیمیایی سمی و خطرناکی مانند نیترات و فلزات سنگین مانند سرب یا مس در آب می‌تواند خطرات سلامتی جدی را به دنبال داشته باشد. حتی ممکن است برخی از این مواد در مسیر انتقال آب به خانه‌های ما از طریقی به آب اضافه شوند.

از طرف دیگر در بسیاری از موارد در تصفیه آب شهری برای گندزدایی از موادی مانند کلر استفاده می‌شود. اگر مزایا و معایب کلر در آب را در کفه ترازو قرار دهیم، ممکن است به نتایج جالبی برسیم. وجود کلر در آب از بیماری‌های عفونی جلوگیری می‌کند، اما طبق نتایج تحقیقات علمی که در سال‌های اخیر منتشر شده‌اند، احتمالا ارتباطی بین وجود کلر در آب و سرطان‌هایی مانند سرطان روده وجود دارد. بنابراین تصفیه دوباره آب در خانه با استفاده از دستگاه‌های رایج می‌تواند سطح بالاتری از استاندارد سلامتی را در آب آشامیدنی ما به همراه داشته باشد.

تفاوت آب تصفیه شده با آب مقطر و معمولی

آیا تصفیه دوباره آب اشکالی دارد؟

برای مصرف آب تصفیه شده شما ممکن است از بطری‌های آب تصفیه شده کارخانه‌ای استفاده کنید یا یک دستگاه تصفیه آب در منزل داشته باشید. هر دو این موارد معایبی دارند. استفاده از بطری‌های آب باعث مصرف بیشتری پلاستیک و تولید آلودگی بیشتر می‌شود. از طرفی خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی ممکن است برای افرادی دشوار باشد و ندانند کدام دستگاه بهتر است و هزینه آن چه میزان می‌شود. می‌توانید هزینه خرید دستگاه را با هزینه نگهداری و تعویض فیلترهای آن در نظر بگیرید. به‌علاوه اگر فیلترها به‌موقع تعویض نشوند و یا دستگاه به دلیلی استانداردهای لازم را نداشته باشد ممکن است مواد آلاینده را به‌خوبی تصفیه نکند یا حتی باعث آلودگی بیشتر شود.

اشکال دیگری که در آب تصفیه شده وجود دارد این است که ممکن است در مراحل تصفیه بخشی از املاح مفید آب هم از آن جدا شوند و به این ترتیب فواید استفاده از آن املاح از دست برود. دستگاه‌هایی که از سیستم اسمز معکوس استفاده می‌کنند، این مشکل را ندارند و می‌توانید با خیال راحت آنها را خریداری کنید. با این وجود در مناطقی که آب آشامیدنی سالم در دسترس نیست یا آب تصفیه شده شهری کیفیت مناسبی ندارد، این دستگاه‌ها بسیار کاربردی هستند. اگر از دستگاه تصفیه آب استفاده می‌کنید یا قصد خرید آن را دارید ممکن است خواندن مقاله مدت زمان نگهداری آب تصفیه شده برای شما جالب باشد.

تفاوت آب تصفیه شده با آب مقطر و معمولی

مزایا و معایب استفاده از آب مقطر

گاهی مصرف آب مقطر به افراد توصیه می‌شود. مثلا اگر در جایی به آب سالم دسترسی نداشتید تقطیر آب می‌تواند یک راه‌حل مناسب باشد. اصلی‌ترین تفاوت آب تصفیه شده با آب مقطر و معمولی آب مقطر خلوص آنها است. بسیاری از افراد معتقدند آب مقطر به دلیل خلوصی که دارد می‌تواند به شادابی پوست کمک کند. به‌علاوه ممکن است پزشکان برای بیماران خاصی که ایمنی ضعیفی دارند یا به دلایلی مانند نارسایی کلیه نمی‌توانند رسوبات آب را تحول کنند نوشیدن مقدار مشخصی از آب مقطر را توصیه کنند.

از طرف دیگر آب مقطر تقریبا تمام املاح خود را از دست داده و بدن ما به برخی از این املاح نیاز دارد. کلسیم و منیزیمی که عموما در آب آشامیدنی وجود دارد برای عملکرد صحیح ارگان‌های مختلف بدن ما ضروری هستند. پس مصرف بی‌رویه و طولانی مدت آب مقطر می‌تواند نتایج زیان‌باری برای بدن داشته باشد و توصیه نمی‌شود. حتی اگر می‌خواهید از آب مقطر برای مصارف درمانی استفاده کنید، بهتر است حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

تفاوت آب تصفیه شده با آب مقطر و معمولی

کلام آخر

در بسیاری از نقاط کشور ما آبی که از شیر آب بدست ما می‌رسد، تصفیه شده است. این آب نسبت به آب معمولی بسیار سالم‌تر است و معمولا مصرف آن از نظر بیماری‌زایی و مواد شیمیایی خطری ندارد. اما کیفیت آب تصفیه شده شهری هم در مناطق مختلف متفاوت است. با توجه به اهمیت آب پاک و سالم برای کودکان، خانواده‌ها معمولا قصد دارند بهترین آب را برای خودشان تهیه کنند. دستگاه‌های تصفیه خانگی با تصفیه دوباره آب آن را به استاندارد بالاتری از سلامت و خلوص می‌رسانند. تفاوت آب تصفیه شده با آب مقطر و معمولی هم در همین تصفیه و خلوص آب است. در واقع آب مقطر که از طریق تقطیر تصفیه شده از خلوص بسیار بالایی برخوردار است. در نتیجه این آب برای مصارف پزشکی، صنعتی و آزمایشگاهی بسیار مفید است. اما این آب برای نوشیدن دائم مناسب نیست، چون املاح مفید آب معمولی هم از آن حذف شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonمشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)