آیا نوشیدن آب به درمان آکنه کمک می‌کند؟

اخیرا تحقیقات نشان می‌دهند که رژیم غذایی می‌تواند نقش مهمی در سلامت پوست ایفا کند، که به خصوص در این تحقیقات به آکنه نیز بسیار پرداخته شده است. در واقع، مطالعات نشان می‌دهند که برخی از مواد مغذی، گروه‌های غذایی و الگوهای غذایی می‌توانند در به وجود آمدن و تشدید آکنه نقش بسیار مهمی ایفا کنند.

با این وجود، اینکه آیا آب آشامیدنی بر سلامت پوست تأثیر می‌گذارد یا خیر، همیشه موضوع بحث برانگیزی بوده است. این مقاله نگاهی دقیق به چگونگی تأثیر نوشیدن آب بر روی آکنه دارد.

آب، پوست شما را هیدراته نگه می‌دارد

اولین موضوع مهم در مورد نوشیدن آب و آکنه، این است که نوشیدن آب با هیدراته نگه داشتن پوست و یا آبرسانی پوست ارتباط مستقیم دارد و از بروز آکنه جلوگیری می‌کند. زمانی که پوست خشک می‌شود، تولید چربی بیشتری می‌کند و خب این می‌تواند باعث بروز آکنه و تشدید آن شود.

چندین مطالعه نشان داده‌اند که افزایش نوشیدن آب می‌تواند به نرم و صاف نگه داشتن پوست شما در کنار استفاده از کرم‌های مرطوب کننده و سایر محصولات مراقبت از پوست، کمک کند.

به عنوان مثال، در مطالعه‌ای که به مدت سی روز روی 49 خانم انجام شد، مشخص شد که نوشیدن روزانه 68 اونس (2 لیتر) آب اضافی به طور قابل توجهی آبرسانی پوست خانم‌ها را بهبود داده است. در تحقیقات مشابه دیگر، مشخص شد که افزایش مصرف مایعات باعث افزایش هیدراتاسیون لایه بیرونی پوست می‌شود و در عین حال خشکی و زبری پوست را کاهش می‌دهد.

آب می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود دهد

تأثیر نوشیدن آب بر روی آکنه

مطالعات بسیاری روی انسان و حیوانات نشان می‌دهند که هیدراته نگه داشتن بدن می‌تواند بر عملکرد سیستم ایمنی بدن تأثیر مثبت بگذارد. تقویت و بهبود سیستم ایمنی می‌تواند به محافظت از بدن شما در برابر عفونت‌ها کمک کند، که این یکی از عوامل مؤثر در جلوگیری از آکنه است.

به طور خاص، Cutibacterium acnes (C. acnes) گونه‌ای از باکتری است که تصور می‌شود در ایجاد آکنه نقش دارد.

مطالعات نشان می‌دهند که نوشیدن آب حتی می‌تواند نقش اصلی در سلامت میکروبیوم پوست شما داشته باشد، که به میکروارگانیسم‌هایی اشاره دارد که روی پوست ساکن هستند و در سلامت پوست نقش اساسی ایفا می‌کنند.

تحقیقات بیشتری برای تأیید اینکه آیا نوشیدن آب بیشتر می‌تواند به طور خاص پوست را در برابر آکنه C. محافظت کند، مورد نیاز است، اما شواهد نشان می‌دهند که آب می‌تواند میزان توانایی بدن برای مبارزه با عفونت‌ها را بیشتر کند و در نهایت سلامت پوست را بهبود می‌دهد.

آب می‌تواند به تنظیم سطح قند خون کمک کند

مطالعات نشان می‌دهند که خوردن غذاهایی با شاخص گلیسمی پایین – معیاری برای سنجش میزان قند خون در برخی غذاها – می‌تواند شدت آکنه را کاهش دهد و سطح هورمون‌ها را تنظیم کند.

پیروی از یک رژیم غذایی با گلیسمی پایین ممکن است سطح انسولین را که یک هورمون کلیدی در کنترل قند خون است، کاهش دهد. سطح بالای انسولین می‌تواند تولید چربی در پوست را افزایش دهد که این می‌تواند باعث بروز و تشدید آکنه شود.

در مطالعه‌ای، محدود کردن مصرف آب به مدت 3 روز برای شرکت کنندگان منجر به اختلال در کنترل قند خون در 9 مرد مبتلا به دیابت نوع 2 شد. مطالعه‌ی دیگری که روی 3615 نفر انجام شد، نشان داد که نوشیدن آب بیشتر با کاهش خطر ابتلا به قند خون بالا مرتبط است.

علاوه بر این، تحقیقات دیگر نشان می‌دهند که کم آبی می‌تواند بر توانایی بدن شما در استفاده موثر از انسولین تأثیر بگذارد، که می‌تواند منجر به افزایش سطح انسولین و تولید چربی اضافی در پوست شود.

با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا آب آشامیدنی می‌تواند مستقیماً بر سطح قند خون، انسولین و سلامت پوست تأثیر بگذارد، نیاز است.

آب فرآیند سم‌زدایی طبیعی در بدن را بهبود می‌دهد

تأثیر نوشیدن آب بر روی آکنه

علی‌رغم گسترش انواع رژیم‌ها و مکمل‌های سم‌زدایی، بدن شما دارای یک سیستم سم‌زدایی بسیار کارآمد و داخلی است که این سیستم سم‌زدایی را بدون نیاز به کمک انجام می‌دهد. در واقع، کبد، کلیه‌ها، ریه‌ها، دستگاه گوارش و پوست شما همگی در دفع مواد زائد و سموم از بدن نقش دارند.

اما آب یکی از موادی است که در فرآیند سم‌زدایی بسیار مؤثر عمل می‌کند، زیرا به جابجایی مواد مغذی در بدن، دفع سموم و حفظ عملکرد مؤثر کبد و کلیه‌ها کمک می‌کند. علاوه بر این، آب به صورت عرق از پوست دفع می‌شود که خود این فرآیند می‌تواند به حذف سموم و فلزات سنگین طبیعی داخل بدن کمک کند.

اگرچه تحقیقات محدود است، اما نوشیدن آب همچنین می‌تواند منافذ پوست را جمع کند، که خود این نیز می‌تواند بروز آکنه را کاهش دهد.

سخن پایانی

هیدراته نگه داشتن بدن و همچنین آبرسانی مناسب، می‌تواند سلامت پوست را بهبود دهد. اگرچه تحقیقات در مورد رابطه بین مصرف آب و آکنه محدود است، اما مطالعات بسیاری نشان می‌دهند که این مایع از طرق مختلفی می‌تواند به سلامت پوست کمک کند.

به ویژه، ممکن است به هیدراته نگه داشتن پوست، تقویت عملکرد سیستم ایمنی، تنظیم سطح قند خون و بهبود سم‌زدایی طبیعی بدن کمک کند، که همه اینها می‌تواند بروز آکنه را کاهش دهند.

اگر آبرسانی بدن باعث بهبود آکنه نمی‌شود، بدانید که مزایای بسیار دیگری برای سلامت بدن و پوست شما دارد. مصرف آب تصفیه شده که آلاینده‌های آب را ندارد، می‌تواند شما را همیشه هیدراته نگه دارد. به همین خاطر و برای اینکه سلامت پوست و بدن خود را تضمین کنید، بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی را تهیه کنید و مطمئن باشید که مزایای آب سالم را به بدن خود می‌رسانید.

اما اگر تأثیر مصرف آب روی پوست خود مشاهده نکردید، به پزشک مراجعه کنید و درمان‌ها را زیر نظر وی ادامه دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonمشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)