آب اسیدی: خطرات، مزایا و موارد دیگر

آب اسیدی به آبی گفته می‌شود که pH آن کمتر از 7 باشد. pH آب نشان می‌دهد که چقدر اسیدی یا بازی (قلیایی) است. این اندازه گیری می‌تواند از 0 تا 14 متغیر باشد و pH آب زمانی که 7 است، یعنی آب خنثی است. در حالی که آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA) میزان pH آب آشامیدنی را مقدار مشخصی عنوان نمی‌کند، اما همیشه توصیه کرده است که pH آب عمومی در حدود PH 6.5 تا 8 نگه داشته شود.

ادعا شده است که آب اسیدی دارای اثرات ضد میکروبی است و به طور بالقوه برای پوست، مو و شستشوی محصولات خوب است. با این حال، می‌تواند عوارض جانبی خطرناکی نیز داشته باشد. این مقاله به بررسی آب اسیدی، معایب و فواید بالقوه آن و نحوه حذف آن از منابع نوشیدنی پرداخته است.

آب اسیدی چیست؟

برخلاف آب قلیایی که PH آن بیشتر از 7 است، PH آب اسیدی 6.5 یا کمتر است. دلایل زیادی برای پایین بودن pH آب وجود دارد، از جمله دلایل طبیعی برای این موضوع باران اسیدی است. میکروب‌های خاک، ریشه درختان و برخی از گیاهان نیز می‌توانند اسیدهایی تولید کنند که باعث اسیدی شدن آب‌های مجاور خود شوند.

دلیل دیگر وجود آب اسیدی به دلیل آلودگی صنعتی است؛ آب با pH پایین اغلب در نزدیکی معادن، زباله‌های شیمیایی، نیروگاه‌ها، محل‌های نگهداری حیوانات و محل‌های دفن زباله یافت می‌شود.

عوارض و خطرات احتمالی آب اسیدی

آب اسیدی

معمولا توسط پزشکان و متخصصان نوشیدن آب اسیدی توصیه نمی‌شود، زیرا اسیدیته بالا و غلظت فلزات سنگین در آب می‌تواند عوارض بسیاری برای سلامت بدن داشته باشد.

آب اسیدی ممکن است حاوی فلزات سنگین باشد

یکی از نگرانی‌های اصلی آب اسیدی این است که اغلب حاوی مقادیر زیادی فلزات سنگین است. تحقیقات نشان داده است که محلول‌هایی با سطح pH پایین‌تر به احتمال زیاد دارای فلزات سنگین هستند. به طور خاص، آب اسیدی می‌تواند سرشار از سرب، آرسنیک، مس، نیکل، کادمیوم، کروم و روی باشد.

این موضوع نگران کننده است، زیرا قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین می‌تواند خطرناک باشد و منجر به مسمومیت آب و مسمومیت با فلزات سنگین شود که علائم آن شامل موارد زیر است:

  • اسهال
  • تهوع و استفراغ
  • دل درد
  • لرز
  • ضعف
  • تنگی نفس
  • ضعیف شدن سیستم ایمنی
  • آسیب به اندام‌های بدن

شدت این عوارض به عوامل مختلفی از جمله سن، جنس، حساسیت فردی، میزان و دفعات مصرف آب اسیدی دارد. نشان داده شده است که کودکان در برابر فلزات سنگین عوارض بیشتری نشان داده‌اند، که از جمله آنها می‌توان به افزایش خطر تاخیر در رشد، مشکلات تنفسی، اختلالات رفتاری، انواع خاصی از سرطان و بیماری قلبی اشاره کرد.

ممکن است برای دندان‌های شما مضر باشد

PH موجود در غذا و نوشیدنی‌ها نقش مهمی در سلامت کلی دندان دارد. به ویژه، مینای دندان، سطح سخت و بیرونی دندان‌های شما که از آن در برابر پوسیدگی محافظت می‌کند، در معرض آسیب ناشی از نوشیدنی‌های اسیدی است.

در حالی که آب‌های زیرزمینی اسیدی به طور خاص مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند، اما نوشیدنی‌هایی با میزان pH 4.5 یا کمتر نشان داده‌اند که خطر پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهند. به این ترتیب، نوشیدن منظم آب اسیدی ممکن است به آرامی مینای دندان شما را از بین ببرد و باعث ایجاد پوسیدگی در دندان‌ها شود.

ممکن است برای سلامت استخوان مضر باشد

ادعا شده است که مصرف آب اسیدی از جذب کلسیم جلوگیری می‌کند و به مرور زمان منجر به تحلیل رفتن استخوان می‌شود. با این حال، تحقیقات نشان نداده است که PH در رژیم غذایی به طور مشهودی بر آسیب استخوان‌ها اثر دارد و همچنین نشان نداده است که نوشیدن آب قلیایی اثر عکس و محافظتی در برابر استخوان‌ها دارد.

با این حال، قرار گرفتن در معرض برخی از فلزات سنگین، از جمله سرب، کادمیوم، آرسنیک و کروم، عوارض بسیار خطرناکی بر استخوان‌ها خواهد داشت. بنابراین، نوشیدن مداوم آب اسیدی که حاوی این فلزات سنگین است ممکن است در طول زمان اثرات منفی بر سلامت استخوان داشته باشد.

می‌تواند به لوله کشی خانه شما آسیب برساند

آب اسیدی علاوه بر آسیب رساندن به بدن شما، می‌تواند باعث خوردگی لوله‌ها شود. به دلیل میزان بالای اسیدی آب و همچنین PH پایین، آب می‌تواند به مرور زمان باعث خوردگی لوله‌های خانه شود و در پی آن ترکیدن و سوراخ شدن لوله‌های خانه ممکن است و این می‌تواند به خودی خود باعث افزایش میزان فلزات سنگین در آب شود.

علائمی که نشان می‌دهد لوله‌های خانه شما ممکن است در اثر آب اسیدی دچار خوردگی شده باشند عبارت‌اند از: لکه‌های سبز-آبی روی شیر آب یا سینک ظرفشویی، طعم فلز در آب و نشتی در لوله کشی.

مزایای آب اسیدی

آب اسیدی

در حالی که نوشیدن آب اسیدی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، اما استفاده موضعی از آن ممکن است فوایدی داشته باشد.

می‌تواند به درمان التهاب پوست کمک کند

آب اسیدی دارای اثرات ضد میکروبی قوی‌ای است. به ویژه، نشان داده شده است که در برابر استافیلوکوکوس اورئوس، که می‌تواند باعث ایجاد و تشدید علائم درماتیت آتوپیک (التهاب پوستی) شود، موثر باشد.

درماتیت آتوپیک یک بیماری التهابی مزمن پوستی است که به واسطه آن روی پوست جوش‌هایی نمایان می‌شود که بسیار خارش خواهند داشت. در حالی که تحقیقات در این رابطه محدود است، اما استفاده موضعی از آب اسیدی ممکن است قرمزی و خارش پوست مرتبط با درماتیت آتوپیک را کاهش دهد.

یک مطالعه بر روی 18 خانم مبتلا به درماتیت آتوپیک مزمن نشان داده است که حمام کردن با آب اسیدی به اندازه یک درمان علمی در کاهش شدت علائم درماتیت آتوپیک موثر بوده است.

از آنجایی که سطح پوست شما کمی اسیدی است، افزایش pH اثر کم‌آبی و تحریک‌کننده‌ای روی پوست دارد. تحقیقات همچنین نشان داده است که چندین بیماری التهابی پوست، مانند اگزما، اغلب با افزایش pH همراه است. در نتیجه، تصور می‌شود که آب اسیدی ممکن است به حفظ pH مطلوب پوست، محافظت در برابر بیماری‌های التهابی پوست و هیدراته نگه داشتن پوست کمک کند.

می‌تواند به حفظ pH مو و پوست سر کمک کند

از آنجایی که موها و پوست سر شما بیشتر pH اسیدی دارند، تصور می‌شود که آب اسیدی برای سلامت مو فوایدی از جمله جلوگیری از ریزش مو و کاهش شوره سر دارد.

یک مطالعه روی 184 خانم نشان داد که وجود قارچ‌هایی مانند استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس و مالاسزیا روی پوست سر با شوره سر ارتباط زیادی دارد. با توجه به اینکه نشان داده شده است که آب اسیدی دارای اثرات ضد میکروبی قوی است، به همین خاطر می‌تواند به درمان شوره سر کمک کند. با این حال، تحقیقات در این باره هنوز تایید نشده است.

همچنین، در حالی که مطالعات نشان داده‌اند که شامپوهایی با pH بیشتر از 5.5 ممکن است خشکی مو را افزایش دهند و باعث آسیب مو شوند، اما با این حال هیچ تحقیقی تا به امروز نشان نداده است که آب اسیدی از آسیب یا ریزش مو جلوگیری می‌کند.

سایر مزایا

به دلیل اثر ضد میکروبی آب اسیدی، برخی توصیه می‌کنند میوه‌ها و سبزیجات را با آب اسیدی بشویید. در آب اسیدی گاهی اسید هیدروکلریک وجود دارد. چندین مطالعه نشان داده‌اند که این ماده در کاهش باکتری‌ها و سایر عوامل بیماری‌زای در محصولات تازه موثر است. با این حال، مشخص نیست که آیا سایر منابع آب اسیدی برای شستشوی میوه‌ها و سبزیجات به همان اندازه ایمن و موثر هستند یا خیر.

آب اسیدی برای رشد گیاهان و همچنین محافظت در برابر حشرات و آفات پیشنهاد می‌شود. یک مطالعه در گیاه گوجه فرنگی نشان داد که اسپری آب اسیدی الکترولیز شده روی بذرها به طور قابل توجهی تعداد پاتوژن‌های باکتریایی که بر رشد بذر گوجه فرنگی تاثیر دارد، را کاهش می‌دهد.

بنابراین، اسپری آب اسیدی ممکن است یک راه موثر برای محافظت از گیاهان در برابر عوامل بیماری‌زا باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد اثرات دراز مدت آن بر انواع گونه‌های گیاهی مورد نیاز است.

در حالی که بسیاری از گیاهان خاک کمی اسیدی را برای رشد ترجیح می‌دهند، اما سطح pH 3.0 یا کمتر می‌تواند دسترسی به مواد مغذی و جذب آب در گیاهان را با مشکل مواجه کند و در نهایت، رشد بسیاری از گیاهان مختل می‌شود.

به طور کلی، قبل از استفاده از آب اسیدی روی گیاهان خود، مهم است که در مورد pH بهینه برای گونه‌های گیاهی خود تحقیق کنید.

چگونه از شر آب اسیدی خلاص شویم

آب اسیدی

در حالی که مقامات معمولا pH آب آشامیدنی را در محدوده خنثی نگه می‌دارند، اما  شما به راحتی می‌توانید pH آب آشامیدنی خانه خود را با استفاده از یک کیت تست خانگی بررسی کنید.

تا زمانی که آب دارای pH بین 6.5 تا 8.5 باشد، برای نوشیدن بی‌خطر هستید. با این حال، اگر pH کمتر از 6.5 باشد، مهم است که سراغ راه‌حل‌های مناسب بروید. بهترین راه‌حل برای این مواقع استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب قلیایی است که میزان pH آب را تنظیم می‌کنند. در حال حاضر یکی از بهترین برندها و بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران مینروا است که برندی تایوانی است و به خوبی می‌تواند اسیدی بودن آب را حل کند.

سخن پایانی

در حالی که آب اسیدی اغلب نتیجه آلودگی صنعتی یا شیمیایی است، همچنین می‌تواند ناشی از پدیده‌های طبیعی باشد. به دلیل اثر ضد میکروبی بالایی که  آب اسیدی دارد، استفاده موضعی از آن ممکن است برای بیماری‌های التهابی پوست مانند درماتیت، سلامت مو و رشد گیاهان مفید باشد.

با این حال، نوشیدن آب اسیدی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است نوشیدن مکرر آن منجر به مسمومیت با فلزات سنگین و مسمومیت آب شود. علاوه بر این، اسیدیته بالای آن ممکن است باعث خوردگی دندان‌ها و لوله‌های خانه شما شود.

اگر در مورد PH آب آشامیدنی خود نگران هستید، حتما یک کیت تست خانگی بخرید و در صورت نیاز از یک دستگاه تصفیه آب مناسب استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonمشاوره خرید(پاسخگویی 24 ساعته)